ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 1-0: Αήττητο τέλος ...πληγώθηκε απ' το βέλος

31 Οκτωβρίου 2020, 18:11
Ο Κώστας Κανάνι σκόραρε για τους γηπεδούχους.

Ο Απόλλων Ερέτριας σταμάτησε το νικηφόρο σερί πέντε νικών του ΑΟ Χαλκίς στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, νικώντας σήμερα τους "πρωτευουσιάνους" με 1-0, με γκολ του Κώστα Κανάνι (στη φωτό αμέσως μετά το τέλος του αγώνα).

Ο παίκτης-βέλος του Απόλλωνα, που είναι ταχύτατος, δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην άμυνα της Χαλκίδας και την πλήγωσε μια φορά στο β' ημίχρονο, που αποδείχθηκε αρκετή για να της κάνει τη ζημιά.

Η Ερέτρια ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια σήμερα. Μπλόκαρε τα ατού του ΑΟΧ, ενώ και επιθετικά έβγαλε φάσεις, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να σκοράρει νωρίτερα.

Οι Χαλκιδέοι παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο χωρίς τον βασικό τους φορ Κωνσταντάγκα (θλάση) και χωρίς τον βασικό τους δεξιό μπακ, τον Κολιόπουλο.

Εκεί έπαιξε ο Τζάβρας, στόπερ τοποθετήθηκε ο Τόλης -δίπλα στον Τσούτη-, φορ ο Παλαιολόγος, πιο πίσω ο Λούκας (έχασε προπονήσεις λόγω ενοχλήσεων) και εξτρέμ οι Μακρής και Καραχάλιος.

Στο β' ημίχρονο ο Τοκπασίδης ανακάτεψε την τράπουλα, άλλαξε όχι πρόσωπα, αλλά θέσεις, εντούτοις δεν στάθηκε αρκετό για να καταφέρει ο ΑΟΧ να πάρει ...κάτι από το ματς.

Ενδεικτικό των περιορισμένων λύσεων είναι ότι ο προπονητής του ΑΟΧ προχώρησε μόνο σε μια αλλαγή, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ ο ομόλογός του στον πάγκο της Ερέτριας Δημ. Βαλκάνος έκανε τέσσερις αλλαγές.

Ο Απόλλων αγωνίστηκε χωρίς τον Γκέρσι Τόρα που ήταν στο γήπεδο, αλλά όχι στην αποστολή.

Αυτή που απείλησε πρώτη ήταν η Ερέτρια σε διπλή ευκαιρία με πρωταγωνιστές τους Κανάνι και Φ. Τρεγκάι. Ο πρώτος σούταρε πάνω σε σώματα και ο δεύτερος άουτ.

Στο 14' ο Κανάνι επιχείρησε σέντρα από αριστερά, ο Κριστιάν Τρεγκάι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά την έστειλε παράλληλα με την εστία, με τον Παριανό να μην καταφέρνει να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 25' ήταν η πρώτη φορά που ο ΑΟΧ κυκλοφόρησε υποδειγματικά την μπάλα, ο Θωμάς εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Σακκή.

Στο 26' από κάθετη του Ατζέλι στον Κανάνι, ο φορ των γηπεδούχων πάτησε περιοχή, αλλά τον πρόλαβε ο Τόλης και με σωτήρια επέμβαση του έκλεισε τον δρόμο.

Στο 27' η Ερέτρια έχασε μοναδική φάση, όταν πάλι από τα πόδια του Κανάνι ξεκίνησε μια επικίνδυνη στιγμή για τα καρέ του ΑΟΧ.

Τελικός αποδέκτης ήταν ο Αντώνης Κικίδης ο οποίος με καλό οπτικό πεδίο και από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε άουτ.

Ήταν ένα πρώτο ημίωρο που η Ερέτρια είχε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο και "χτυπούσε" τη Χαλκίδα και από τα πλάγια και από τον άξονα.

Στο 43' νέα φάση έχασε η Ερέτρια, όταν από ατομική ενέργεια του Κανάνι, σουτ στην κίνηση του Φαμπιάν Τρεγκάι ...έσωσε ο Αγριόδημος.

Στο τέλος του ημιχρόνου, ο ΑΟΧ απείλησε από στατική φάση σε κεφαλιά του Χαλιώτη, που μπλόκαρε ο Σακκής.

Το δεύτερο ημίχρονο δε ήταν τόσο πλούσιο σε φάσεις, αλλά το παραπάνω ελάχιστα απασχολεί την Ερέτρια, που βρήκε το μοναδικό γκολ το οποίο της χάρισε τη μεγάλη νίκη.

Στο 53' ο Κανάνι βρέθηκε φάτσα με τον Αγριόδημο, πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Ο ΑΟΧ από το 60' και μετά είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Στο 78' έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του, όταν ο Παλαιολόγος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά σούταρε άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Παπακυριάκος, Ιωάννου - Τσιφλάκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ ( Δημήτρης Βαλκάνος): Σακκής, Αντζέλι, Μάριος Καρλατήρας, Σμπιλήρης, Λάμπρος Καρλατήρας, Αντ. Κικίδης (60' Κρεμασμένος), Κανάνι, Παριανός (81' Εφραίμ Κατσαρής), Κριστιάν Τρεγκάι (85' Φώτης Τσίγκας), Παναγ. Ρούσσος, Φαμπιάν Τρεγκάι (60' Μορφούλης).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Καρβελάς, Τζάβρας, Τόλης, Θωμάς, Τσούτης, Μακρής (60' Πάλλης), Καραχάλιος, Παλαιολόγος, Λούκας, Χαλιώτης.