ΛΗΛΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-1: Πρωτομηνιά έσπασε την γκίνια και νίκησε πρώτη φορά

2 Νοεμβρίου 2020, 01:22
5η σερί ήττα για την ομάδα της βόρειας Εύβοιας.

Πρωτομηνιά με την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα έκανε την Κυριακή 1η Νοεμβρίου ο Λήλας κι έσπασε την γκίνια, με ...θύμα του την Αιδηψό, της οποίας επικράτησε (στο γήπεδο Αφρατίου) με 2-1 και την υποχρέωσε στην 5η σερί ήττα της.

Παράλληλα, ο προπονητής του Λήλα Τάσος Ταυταρίδης ...νίκησε τον παλιό του συμπαίκτη στον καλό ΑΟ Χαλκίς της δεκαετίας του '80 Θανάση Αναγνώστου, ο οποίος είναι προπονητής στην Αιδηψό.

Και τα τρία γκολ του αγώνα επιτεύχθηκαν στο β' ημίχρονο κι ενώ στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι.

Μετά το άσφαιρο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, σχετικά νωρίς στο β' ημίχρονο (49') ο Βαγγέλης Ρουμπής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, έκανε το 1-0 για τον Λήλα.

Στο 52' ο Φώτου της Αιδηψού αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο 72' ο Αναγνώστου (φωτό) πέτυχε με ψύχραιμο πλασέ το 2-0 κι έβαλε ακόμη πιο γερές βάσεις για το πρώτο "τρίποντο" του Λήλα.

Στις καθυστερήσεις ο Μακρής έκανε το 2-1 και πέτυχε το γκολ της τιμής για την ομάδα του, ένα γκολ με στατιστικό ενδιαφέρον και ο λόγος είναι ότι η Αιδηψός δεν είχε πετύχει γκολ στο Λήλα, στα προηγούμενα τρία ματς που είχαν γίνει στο Βασιλικό. Το 2016 είχε χάσει 2-0, το 2017 με 1-0 και το 2019 οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες χωρίς γκολ.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Μπούρικας-Χαρ. Αντωνίου.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Τσαβαρής, Ευαγγελινός, Καραλής, Παναγιώτου (67′ Πεσχύρας), Κουτσαυλής, Αγγελάκης (46′ Τσουρά), Παπίλας, Αλεξίου (90′ Μπενέτος), Κροκόδειλος (76′ Τζαφέρος), Ρουμπής (90′ Ντίντα), Κ. Αναγνώστου.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Γάσπαρης (85′ Ι. Βασιλείου), Ε. Γιουκάι, Βασιλείου, Σαμπάι (85′ Σουλιάδης), Μαργκεγκάι, Καπλανάι (76′ Αθανασίου), Μακρής, Ι. Μπιμπάι (52′ Πρέντι), Ν. Αναγνώστου (52′ Μανδέλος).