ΦΕΙΔΩΝ ΑΡΓΟΥΣ-ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ 2-3: Δύο στα δύο και στο ρετιρέ μονάχες

18 Απριλίου 2021, 20:00
Τέσσερα δοκάρια είχαν οι νικήτριες

Οι Αβαντίδες πέτυχαν το "δύο στα δύο" κερδίζοντας 3-2 εκτός έδρας τον Φείδωνα Αργους και στρογγυλοκάθισαν στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου στην Α' Εθνική Γυναικών, αφού μετά τη 2η αγωνιστική είναι η μόνη ομάδα του ομίλου με το απόλυτο.

Η γυναικεία ομάδα ξεκίνησε σε σχέση με τον πρώτο της αγώνα, με μια αλλαγή, με την Στέλλα Ντζάνη στο αρχικό σχήμα στην κορυφή της επίθεσης (στη θέση της Πρίφτι) και η τρίτη σκόρερ του προηγούμενου πρωταθλήματος ήταν που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό υπέρ των Αβαντίδων.

Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου έγινε το 0-2 από την Λουκισέα Αναστασία Τζαφέρη που επανήλθε πρόσφατα στην ομάδα της Χαλκίδας, η οποία ήταν κυρίαρχη στο ΔΑΚ Λέρνας, όπου έγινε το ματς.

Ομως, πέντε λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο η Μαρίνη μείωσε για την ομάδα του Αργους και το ημίχρονο έληξε με 1-2 για τις Αβαντίδες, οι οποίες στο 53' ξαναπήραν προβάδισμα δυο γκολ με σκόρερ την Κατερίνα Λάγιου, η οποία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία εκτέλεση φάουλ.

Στο 77' η Λέκκα με κεφαλιά μείωσε για τον Φείδωνα σε 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ, το οποίο όμως, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο για τις Αβαντίδες που ...σημάδευαν τα δοκάρια (Ντζάνη, Λόγου, Μυρτολάρη, Χριστοφορίδη) και, τουλάχιστον τέσσερις φορές, απέτυχαν να σκοράρουν σε τετ-α-τετ με την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Από τον κ. Κνέζεβιτς χρησιμοποιήθηκαν οι: Αλεξάκη, Νεοφύτου, Λάππα, Μελισσού (46' Αρκουλή), Γαγάρα, Λόγου, Λάγιου, Τζαφέρη, Χριστοφορίδη (70' Πρίφτη), Ντζάνη (88' Μπάδα), Παχάκη (70' Μυρτολλάρη).

Α' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2η αγωνιστική): Αποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική
 ...περισσότερα

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ: Τον Ιουνίο ο αγώνας με τη Γλυφάδα που είχε αναβληθεί

[15/05/2021 - 12:07]

Ανακοινώθηκε τo πρόγραμμα των υπόλοιπων αγωνιστικών ...περισσότερα

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]