ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ 1-0: Γνώρισαν την πρώτη ήττα με φτηνό γκολ

25 Απριλίου 2021, 21:34
Ακυρώθηκε γκολ της Ντζάνη στο 90'.

Την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής Γυναικών γνώρισαν οι Αβαντίδες, μετά το 2Χ2 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια της ομάδας της Χαλκίδας ταξίδεψαν στην Αθήνα για το ...3Χ3, αλλά γύρισαν με άδεια χέρια, καθώς ...έπεσαν μαχόμενες με σκορ 1-0.

Το νικητήριο γκολ των κοριτσιών της γηπεδούχου ομάδας σημειώθηκε στο 66' με σουτ της Πετράκη, κι ενώ η Αγία Παρασκευή αγωνιζόταν με δέκα παίκτριες από το 50', λόγω αποβολής της Βιτούλα.

Παρόλ' αυτά (σ.σ. και με αριθμητικό πλεονέκτημα) οι Αβαντίδες δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα της Αγίας Παρασκευής, η οποία μετά από τρία ματς διατηρεί το "μηδέν" στο παθητικό της.

Οι Αβαντίδες είχαν τον έλεγχο του ματς από το πρώτο λεπτό και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα, χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία με την Τζαφέρη στο 40'.

Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν στροφές και πίεσαν περισσότερο την Αγία Παρασκευή, αλλά και πάλι έπεσαν πάνω σε ...τοίχος.

Και σαν να μην έφτανε αυτό δέχτηκαν και γκολ -στα μέσα του β' ημιχρόνου-, το οποίο προήλθε από φτηνό λάθος στην άμυνα σε γύρισμα της Γαγάρα. Η Πετράκη μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στη συνέχεια οι Αβαντίδες προσπάθησαν να φέρουν τούμπα το ματς και απείλησαν, ειδικότερα με τη Λόγου, αλλά ούτε κι αυτή βρήκε δίχτυα.

Οι Αβαντίδες στο 90' ...είδαν την μπάλα, από προσπάθεια της Ντζάνη, να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά προηγουμένως η παίκτρια της ομάδας της Χαλκίδας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η φάση ξεκίνησε από την Πρίφτη, η οποία σούταρε προς την εστία, αλλά η Ντζάνη, που ήταν η τελευταία κάτοχος ήταν εκτεθειμένη.

Μετά το τέλος του ματς ο κόουτς των Αβαντίδων Ντράγκαν Κνέζεβιτς είπε στο egnomi.gr "είχαμε το πάνω χέρι, αλλά δυστυχώς δεχτήκαμε ένα ...τζάμπα γκολ και στη συνέχεια μας έλειψε η ηρεμία και το καθαρό μυαλό".

Για τις Αβαντίδες αγωνίστηκαν οι: Αλεξάκη, Λάππα(75′ Πρίφτη), Νεοφύτου, Μελισσού, Μυρτολλάρι, Αρκουλή(56’Χριστοφορίδου), Ντζάνη, Λάγιου, Γαγάρα(75′ Παχάκη), Λόγου, Τζαφέρη.

Αγία Παρασκευή(Γ.Χαραλαμπίδης): Γιαννακούλη, Πετράκη(88’Αναστασίου Αλεξία),Νταρζανού, Ανδρικοπούλου(66′ Πουρνιά), Δούλη, Πέιου, Καμαριανού, Γατή, Βιτούλη, Μπριασουλι, Αναστασίου Αικ.