ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ-ΑΕΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 1-1: Έσωσαν το βαθμό από την άσπρη βούλα

10 Μαΐου 2021, 14:51
Η Λόγου το γκολ στο τέλος του ματς.

Ήθελαν τη νίκη, αλλά αρκέστηκαν στην ισοπαλία οι Αβαντίδες, οι οποίες έμειναν στο 1-1 με την ΑΕΚ Μεσολογγίου στο Ενωσιακό το απόγευμα της Κυριακής. Ένα σκορ που δεν ...εξυπηρετεί τις υψηλές βλέψεις της γυναικείας ομάδας της Χαλκίδας στο φετινό πρωτάθλημα του ενός γύρου στην Α' Εθνική Γυναικών (Δείτε ΕΔΩ αποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική).

Θυμίζουμε ότι οι Αβαντίδες ερχόντουσαν από ήττα 1-0 στην Αγ. Παρασκευή και ήθελαν τη νίκη κόντρα στο Μεσολόγγι για να επιστρέψουν στο δρόμο των επιτυχιών.

Παρόλ' αυτά, αν και είχαν την υπεροχή στο ματς, δεν ήταν καθόλου ουσιαστικές και πάλι καλά να λένε που μπόρεσαν να σώσουν το βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε του ματς με πέναλτι.

Οι Αβαντίδες είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς, όμως, να δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Μεσολογγίου που είχε και ελλείψεις (Λαζανά, Αυγέρη κ.ά.)

Στο 41' η Παχάκη με σουτ από μακριά σημάδεψε το δοκάρι (αριστερά στη φωτό με την Τζαφέρη) και τρία λεπτά αργότερα η Κοντογόνη ...απάντησε στις ευκαιρίες για τις φιλοξενούμενες.

Δυστυχώς για τις Αβαντίδες η ίδια παίκτρια (φωτό πάνω) δεν αστόχησε στο 75' και με κοντινό σουτ έκανε το 0-1.

Νωρίτερα οι Αβαντίδες είχαν δύο καλές στιγμές με τις Χριστοφορίδη και Ντζάνη.

Στο 80' η Λόγου με φάουλ σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στο 88' πήρε το αίμα της πίσω. Οι Αβαντίδες κέρδισαν πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση της αρχηγού τους ισοφάρισαν σε 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτήτευσε ο Στέφανος Ξηρογιάννης με βοηθούς τους Γ. Καούρα, Χρ. Βασιλείου, από το Σύνδεσμο Βοιωτίας.

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Λιατίφη, Ντζάνη, Νεοφύτου (46′ Αρκουλή), Μελισσού, Τζαφέρη, Λάππα, Γαγάρα (74′ Πρίφτι), Λάγιου, Χριστοφορίδη, Λόγου, Παχάκη (69′ Μυρτολλάρι).

ΑΕΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Γιαννακά, Γρομητσάρη, Μόκκα, Βάτσικα, Ευθυμίου, Κοντογόνη (81′ Βρανά-Τριανταφύλλου), Πρασσά, Φιλανδριανού (92' Πετσίνη), Μαρκουτσά, Γατσούλα (93' Τζουμερκιώτη).