Ο Ηρακλής Ψαχνών έπαιξε ωραία μπάλα, καρδιοχτύπησε και στο τέλος χαμογέλασε διπλά

10 Μαΐου 2021, 21:56
Το αθλητικό σχόλιο της Δευτέρας.

Του Γιάννη Τρυφωνίδη

Πλούσιο σε αθλητικά γεγονότα ήταν το Σαββατοκύριακο που πέρασε. Από τη νίκη του Ηρακλή Ψαχνών, που του επέστρεψε να σκαρφαλώσει στο ρετιρέ του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, μέχρι την "αυτοκτονία" του Ιωνικού στη SL2 και το τηλεφώνημα στον Μπόλονι κατά τη διάρκεια του ματς Παναθηναϊκός-ΑΕΚ στη Λεωφόρο. Λέτε να του τηλεφώνησε ο Μορίδης να τον ενημερώσει ότι σκέφτεται να κάνει κίνηση για την ΠΑΕ, όπως είχε κάνει πριν καιρό για τον ερασιτέχνη; Θα μπορούσε, πάντως, να ήταν ο Μορίδης στην άλλη άκρη της γραμμής, να του πει "mister how do you do" και τα σχετικά...

Στη SL2 o Ιωνικός πήγαινε ...καβάλα στ' άλογο από το ξεκίνημα, με τα μισά του γκολ να τα έχει πετύχει από το 88' και μετά... Αλλά δεν έχει σημασία, είχε πάρει μια αξιοσέβαστη διαφορά από Ξάνθη και Λεβαδειακό, έχασε και από τους δύο στην έδρα του μέσα σε 15 μέρες και πέταξε -προς το παρόν- η απευθείας άνοδος, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για το φινάλε των πλέι οφ.

Αλλά έτσι όπως πάει, δεν θα παίξει ούτε μπαράζ με τον προτελευταίο της μεγάλης Super League, τον Παναιτωλικό. Η δε Ξάνθη βρίσκεται στο +1 από Ιωνικό και Λιβαδειά και έχει και τα δύο εναπομείναντα ματς στην έδρα της, με Εργοτέλη στις 16/5 και Λεβαδειακό στις 19/5. Θα γίνει της μουρλής.

Έπεσε κι ο Αλέξης στη SL2, ανακοίνωση δεν έχει βγάλει, λογικά θα τη γράφει ακόμα...

Τελευταία φορά που ομάδα της Εύβοιας αγωνίστηκε στο κλουβί της Νίκαιας ήταν ο ΑΟ Χαλκίς πριν από πέντε χρόνια σε φιλική αναμέτρηση.

Ιωνικός και ΑΟΧ (φωτό πάνω) είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι χωρίς γκολ, με Καραμπά, Ντελέκο και Πολίτη στο αρχικό σχήμα του ΑΟΧ.

Ο Ηρακλής Ψαχνών έκανε το καθήκον του, νίκησε την Δήμητρα Ευξεινούπολης και χάρηκε ...διπλά, μαθαίνοντας για την ήττα του Στεφανοβικείου στο Δίστομο.

Κάποια στιγμή, πιο πολύ αγωνία είχα για το Δίστομο-Διαγόρας, παρά για το Ηρακλής-Ευξεινούπολη, αν και έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς στα Ψαχνά μοίρασε ...ταχυπαλμίες. Αυτό το ματς δεν ήθελε ούτε ο Θεός να χαθεί από τα χέρια του Ηρακλή.

Ένα ματς που θα μπορούσε σβηστά να είναι 3-0 στο ημίχρονο, λίγο έλειψε να γίνει 1-1 στο 70' και δεν ξέρω με ποιον τρόπο, από 'κει και πέρα, θα κατάφερνε ο Ηρακλής να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.

Γιατί ήταν ένα χρονικό σημείο που ο Ηρακλής -λογικό- δεν είχε την ένταση, το καθαρό μυαλό και κατ' επέκταση τις φάσεις του πρώτου 55λεπτου, ο Βεζιρτζόγλου είχε περάσει στον πάγκο και σίγουρα το επιπρόσθετο άγχος θα έκανε τα πόδια των γηπεδούχων ακόμη πιο βαριά.

Ο Ηρακλής όσο το σκορ ήταν 1-0, ποτέ δεν σταμάτησε να κυνηγάει το δεύτερο γκολ, ακόμη και στο β' ημίχρονο, που ξαναλέω η εικόνα του δεν έβγαλε την ποιότητα του α' ημιχρόνου.

Αλλά όταν είσαι μπροστά στο σκορ, θέλοντας και μη, θα υπάρξουν φορές που θα παίξεις πίσω από την μπάλα και θα μειώσεις τα ρίσκα σου.

Γιατί και η Ευξεινούπολη, μπορεί να είναι ένα γκρουπ που παλεύει για την σωτηρία του, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι σάκος του μποξ. Δεν σκοράρει εύκολα, αλλά δεν δέχεται και εύκολα γκολ.

Παρόλ' αυτά, ο Ηρακλής στο πρώτο ημίχρονο την έβαλε στην περιοχή της και τις δημιούργησε ρήγματα με κάθε τρόπο, έχοντας επιθετική τετράδα τους Βεζιρτζόγλου, Καραντάκη, Μήτρου και Σταματάκο, που ήταν ασταμάτητος με πολλά χιλιόμετρα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρεθεί σε θέση βολής.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι οι Μπατζελής και Σπυράκης έδειξαν ότι διαθέτουν ταλέντο, μαγκιά και ποδοσφαιρικό θράσος, ο πρώτος σε ρόλο στόπερ, ο δεύτερος σε ρόλο εξαριού. Ο Ντελέκος μοίρασε πολλές μπάλες, ο Γεωργίου κάλυψε επάξια το κέντρο της άμυνας, ο Ζουλιώτης, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, είχε πολλά ανεβάσματα, χωρίς να είναι στην πρώτη του νιότη, ενώ ο ακραίος μπακ Θεόφιλος Σπανός μόνο τερματοφύλακας δεν έχει αγωνιστεί στην καριέρα του.

Το γκολ που πετυχαίνει ο Βεζιρτζόγλου, δεν χρειάζονται πολλά λόγια.

Εδώ σήκωνε ...περιγραφή Ισίδωρου Πρίντεζη της Nova, που περιγράφει φάση έξω από την περιοχή και λες "τώρα θα το πάθω το εγκεφαλικό, δεν το γλιτώνω". Φανταστείτε σε ένα τέτοιο γκολ.

Στο μεταξύ, δεν είναι ένα ψαλιδάκι στη λογική "και γκολ να μην μπει θα με χειροκροτήσουν, ολόκληρο ψαλιδάκι έκανα". Λες και έχει πιάσει την μπάλα με σχοινί και την κατεβάζει στο βάθος της εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτημα να πάτησαν την περιοχή του Ηρακλή τρεις φορές.

Στη μία από τις τρεις, κέρδισαν και το πέναλτι, το οποίο ευτυχώς έβγαλε ο Ντουμάνης.

Λέει ο Μύρτσος (ο γνωστός παλαίμαχος γκολκίπερ) ότι καλό πέναλτι είναι αυτό που καταλήγει στα δίχτυα και κακό αυτό που χάνεται.

Θα διαφωνήσω, γιατί το πέναλτι του Στεφανή δεν είναι κακό, απλώς κάνει εξαιρετική απόκρουση ο Ντουμάνης.

Κακό πέναλτι ας πούμε είναι του Σβαμπ στο ΠΑΟΚ-Αρης χθες, αλλά είναι ακόμη πιο κακή η αντίδραση του Κουέστα. Στην Τούμπα μπήκε, στα Ψαχνά δεν μπήκε.

Ο Ηρακλής με την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου δικαιολογεί απόλυτα τη βαθμολογική του θέση. Δεν ξέρω ποια άλλη ομάδα στον όμιλο μπορεί να βγάλει τόσους συνδυασμούς και αυτοματισμούς έξω από την αντίπαλη περιοχή.

Ηταν ένα ποδόσφαιρο που χαιρόσουν να βλέπεις και σε κρατούσε σε εγρήγορση σε μία ώρα δύσκολη και με αρκετή ζέστη.

Για την Ευξεινούπολη το ματς δεν ήταν must win, όπως το επόμενο που έχει να δώσει με τον Αλμυρό, που είναι και τοπικό ντέρμπι επιβίωσης.

Πολύ καλή εντύπωση προκάλεσε ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας, ένας πολύ μετρημένος άνθρωπος, αλλά θέλω λίγο να σταθώ σε μια κουβέντα του προπονητή του Ηρακλή Σάκη Μεθενίτη. Η ομάδα του μόλις έχει σκαρφαλώσει στην κορυφή και η πρώτη κουβέντα που λέει είναι «είμαστε χαρούμενοι που εξασφαλίσαμε την παραμονή μας».

Αυτό δείχνει πόσο σοβαρός και προσγειωμένος είναι, συμπληρώνοντας ότι το Ύπατο είναι μια ομάδα που έχει μεγαλύτερες ανέσεις, αλλά ο Ηρακλής έχει βαριά φανέλα, σήμα και dna. Τα υπόλοιπα την Κυριακή.

Το καλύτερο δυνατό για τον Ηρακλή είναι η νίκη, που θα τον φέρει αγκαλιά με τα μπαράζ ανόδου στη Super League 2! Τον Ηρακλή μπορεί να τον βολέψει και το Χ, αν αναλογιστούμε ότι το Στεφανοβίκειο δεν έχει κάνει το ρεπό του.

Στο κόλπο, πάντως, επέστρεψε για τα καλά και το Ύπατο, το οποίο θυμίζουμε ότι έχει ήδη "δικιά" του την ισοβαθμία με το Στεφανοβίκειο και θα επιδιώξει να πράξει το ίδιο και με τον Ηρακλή.

Οσον αφορά την Αρτάκη και τη λευκή ισοπαλία στον Αλμυρό, ο Μιχάλης Μαύρος γύρισε μπακ τον Χατζηστάμου κι έβαλε εξτρέμ τον Παπαδάκη.

Κράτησε την τριάδα στο κέντρο, Στασινόπουλο, Ζαχαρόπουλο και Δήμου, το κεντρικό αμυντικό δίδυμο Καραμπάς-Μυρτέζα δεν αλλάζει, ο Σκριβάνος αγωνίστηκε στην επιθετική πλευρά κι ο Τσατσαρώνης (σ.σ. τραυματίστηκε) στάθηκε άτυχος με την έναρξη του αγώνα. Ο Τσίγκας που μπήκε στη θέση του ήταν αρκετά καλός απ' ότι μάθαμε, αλλά όπως και να 'χει μια αναγκαστική αλλαγή σε βγάζει από το αρχικό σου πλάνο.

Η Αρτάκη θα μπορούσε να βρει ένα γκολ και να αποδράσει με το διπλό, αλλά δεν έκανε μεγάλες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ο Αλμυρός φύλαξε τα νώτα του και με καθυστερήσεις και σκληρό παιχνίδι έβγαλε την Αρτάκη από τα νερά της και την οδήγησε σε έναν τρόπο παιχνιδιού που δεν της ταιριάζει. Μοιραία, λοιπόν, το 0-0 σφράγισε το ματς.

Την ίδια ώρα, ο μέχρι πρότινος προπονητής του ΑΟΝΑ Μίλτος Γκόφας, όχι μόνο βρήκε την επόμενη ομάδα του, που είναι ο ιστορικός Παναιγιάλειος, αλλά έκανε και διπλό στον Πάμισο Μεσσήνης.

Πάντως χθες πέταξε και μια μπηχτή ο γεν. αρχηγός του Ηρακλής, ο Κώστας Γκαλούφας με αφορμή τη διαιτησία στον αγώνα με την Ευξεινούπολη, αφού μετά από ένα (σ.σ. από τα πολλά) ανάποδο σφύριγμα του ρέφερι σε βάρος του Ηρακλή γύρισε προς το μέρος μας και είπε «κατά τ' άλλα είμαστε παράγκα, που να μην ήμασταν δηλαδή...».

EURO 2020: Αποτελέσματα, σκόρερ, βαθμολογίες, επόμενοι αγώνες - Ολα με μια ματιά

[16/06/2021 - 09:11]

Τι θα δείτε σήμερα - Το πρόγραμμα των αγώνων μέχρι τον Τελικό ...περισσότερα

Φοβερό γκολ του Χαλκιδέου Λάμπρου Πολίτη στον αγώνα Αναγ.Καρδίτσας-Ορφέας Ξάνθης (VIDEO)

[15/06/2021 - 09:29]

Για τα μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική - Nικητής και ο Ανδρέας Ντάμπος με τον Αχέροντα Καναλακίου. ...περισσότερα