ΥΠΑΤΟ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 0-0: Πήρε χρυσό βαθμό στον ...τελικό και βλέπει μπαράζ ανόδου

16 Μαΐου 2021, 18:53
Ψυχάρες οι παίκτες της ομάδας της Εύβοιας, κρατάνε την τύχη στα χέρια τους.

Όρθιος στο γήπεδο της Θήβας κόντρα στον ΑΟ Υπάτου έμεινε ο Ηρακλής Ψαχνών, καθώς πήρε πολύτιμο και παλικαρίσιο βαθμό (0-0) στο κυνήγι του τίτλου.

Πλέον, κρατάει την τύχη στα χέρια του …στα δύο τελευταία ματς, καθώς με ισάριθμες νίκες σε Αγριά (με Θησέα) και σε Ψαχνά (με Δίστομο) θα αναδειχθεί πρωταθλητής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και θα πάει στα μπαράζ ανόδου στην μεγαλύτερη εθνική κατηγορία, που δεν αποκλείεται να είναι η Super League 2 (σ.σ. αν καταργηθεί η Football League, όπως ακούγεται).

Ο Ηρακλής πήγε στη Βοιωτία σήμερα για δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία), πήρε το …λιγότερο καλό, αλλά απέφυγε το …κακό, δηλαδή την ήττα, καθώς αν κέρδιζε το Ύπατο, θα ήταν αγκαλιά με τον τίτλο (παίζει στον Αλμυρό και παίρνει στα χαρτιά το ματς με το Μαρτίνο την τελευταία αγωνιστική).

Ο Ηρακλής Ψαχνών σήμερα μπορεί να βρίσκεται στο -2 από τον Διαγόρα Στεφανοβικείου που νίκησε 4-0 στον Φωκικό, αλλά η ομάδα της Μαγνησίας την ερχόμενη Κυριακή έχει ρεπό, επομένως ο Ηρακλής με διπλό στην Αγριά θα σκαρφαλώσει μόνος του στο ρετιρέ και θα επιδιώξει να σφραγίσει την 1η θέση στον εντός έδρας αγώνα με τον Αμβρυσσέα Διστόμου.

Το Ύπατο μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πιέσει τον Ηρακλή με σκοπό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να κόψει τα φτερά της ομάδας της Εύβοιας.

Ο Ηρακλής που είχε κάτω από τα δοκάρια τον Ντουμάνη, στόπερ τους Ρεπετσά και Γεωργίου, στα άκρα της άμυνας τους Μπαλαμπάνη και Ζουλιώτη, 6αρι τον Μπατζελή, δύο χαφ τους Σπυράκη και Ντελέκο και τριάδα στην επίθεση τους Σταματάκο, Μήτρου και Βεζιρτζόγλου σε έναν σχηματισμό 4-3-3.

Ο Ηρακλής δεν επέτρεψε στο πρώτο δεκάλεπτο στους γηπεδούχους, όχι να προηγηθούν, αλλά ούτε και να του δημιουργήσουν ρήγματα, παίζοντας κλειστά και προσπαθώντας με διαγώνιες μεγάλες μπαλιές στους δύο γρήγορους εξτρέμ, Σταματάκο και Μήτρου, να χτυπήσει στην πλάτη της άμυνας των Βοιωτών.

Μετά το δεκάλεπτο ο Ηρακλής πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες και κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, φέρνοντας το ματς στα μέτρα του, βάζοντας φρένο τη φόρα και τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων.

Στο 15’ ο Μήτρου πάτησε επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει τον Βεζιρτζόγλου.

Οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν απέφυγαν ορισμένα αβίαστα λάθη στην περιοχή τους και παραλίγο να το πληρώσουν.

Όπως στο 22’, που ο Σταματάκος έγινε αποδέκτης της μπάλας από λάθος διώξιμο, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του και να οπλίσει προς την αντίπαλη εστία.

Ο Ηρακλής όλο αυτό το διάστημα ήταν πολύ καλός αμυντικά, ενώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Ρεπετσάς ήταν …κιτρινισμένος από το 2ο λεπτό.

Παρόλ’ αυτά ο Ηρακλής έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ντουμάνη και το σημαντικότερο εξουδετέρωσε τον βασικό φορ των γηπεδούχων, τον Ζυγκερίδη.

Ο Δέδες ήταν αυτός που έκανε «παιχνίδι» για το Ύπατο στον χώρο του κέντρου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτιάξουν φάσεις, πλην αυτής του 39ου λεπτού, όπου συνεργάστηκαν τρεις παίκτες μέσα στην περιοχή, ωστόσο στο γύρισμα …μισό γκολ του Γκούφα, η μπάλα προηγουμένως είχε περάσει τη γραμμή.

Για 2-3 λεπτά το Ύπατο προσπάθησε μετά από ώρα να μεταφέρει το σκηνικό προς τα καρέ του Ηρακλή, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 43’ ο Ηρακλής ήταν αυτός που κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο Μπαλαμπάνης, η μπάλα απομακρύνθηκε και σε δεύτερο χρόνο ο Μπαλαμπάνης έβγαλε εκ νέου σέντρα, αλλά οι αμυντικοί του Υπάτου έδιωξαν προ του Γεωργίου που είχε ανέβει ψηλά και καιροφυλακτούσε.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου κίτρινη κάρτα δέχτηκε και ο Σπυράκης για τον Ηρακλή.

Στο β’ ημίχρονο, όπως συνέβη και στο α’ ημίχρονο, το Ύπατο προσπάθησε να πατήσει γκάζι και να δημιουργήσει μια μίνι πολιορκία στα καρέ του Ηρακλή, με τον προπονητή Τζαναβάρα να βγάζει από το ματς τον Μπέλιτς που δεν φάνηκε πολύ, περνώντας στη θέση του, τον Κορέτα, ως παρτενέρ του Ζυγκερίδη, σε ένα πιο καθαρό 4-4-2.

Το Ύπατο είχε την κατοχή και γυρόφερνε την περιοχή του Ηρακλή, ωστόσο η ομάδα της Εύβοιας βρήκε στην κόντρα στο 53’ μια αξιόλογη φάση, με τον Βεζιρτόγλου να πατάει στην αντίπαλη περιοχή, να πασάρει στον Ντελέκο, αλλά το πλασέ του έμπειρου μέσου του Ηρακλή μπλόκαρε ο γκολκίπερ Διαμαντής.

Ο Ηρακλής, όμως, δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα σε ένα χρονικό σημείο που το ματς είχε αποκτήσει έναν πιο γρήγορο ρυθμό και έτσι ο κόουτς Σάκης Μεθενίτης επέλεξε να βγάλει από το ματς έναν εξτρέμ, τον Μήτρου, και να περάσει στη θέση του έναν χαφ τον Τόσκα για να μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος στον χώρο του κέντρου.

Αυτό που δεν ήθελε ο Ηρακλής ήταν να επιτρέψει στους παίκτες του Ύπατου να παίξουν κάθετα και να χτυπήσουν από τον άξονα τα πράσινα μετόπισθεν.

Πράγματι ο Ηρακλής κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό, να κρατήσει περισσότερη ώρα μπάλα και μάλιστα να χτυπήσει την πόρτα του γκολ, σε μια φάση με τον Νίκο Σταματάκο (στο 64’) που τα έκανε όλα εκτός από την καλή τελική ενέργεια.

Μέχρι το 70’ το Ύπατο δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στα νέα δεδομένα της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Ηρακλή να αλλάζουν ψύχραιμα την μπάλα …ψάχνοντας τον Σταματάκο για να πάει στο «ένας με έναν» και να βάλει ταφόπλακα στα φετινά όνειρα του Υπάτου.

Πολύ καλοί για τον Ηρακλή σ’ αυτό το διάστημα ήταν ο Γεωργίου που ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο νεαρός Σπυράκης που ανέβασε στροφές, αλλά και ο Μπαλαμπάνης που έκανε ανεβάσματα από την πλευρά του, ακόμη και σε ρόλο φουλ μπακ-χαφ.

Στο 82’ ο Ηρακλής Ψαχνών έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του για να πάρει το προβάδισμα και να αρχίσει πρόωρα το πάρτι. Ο Νίκος Σταματάκος σε μια από τις γνωστές του κούρσες, πέρασε όποιον βρήκε στο πέρασμά του, έφτασε απέναντι από την αντίπαλη εστία, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, ο Ηρακλής ήταν σφιχτός στην άμυνα, το Ύπατο ξέμεινε από λύσεις και δυνάμεις και έτσι η ομάδα της Εύβοιας πανηγύρισε το χρυσό βαθμό.

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Διαμαντής, Ζαρντίμ (85’ Αργυρίου), Σπηλιώτης, Βέρτζος, Παπαδόπουλος, Χατζηδημητρίου, Δέδες (68’ Καλόφωνος), Τσουβαλτσίδης (65’ Καράι), Μπέλιτς (46’ Κορέτα), Ζυγκερίδης, Γκούφας (68’ Ταυταρίδης).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Σάκης Μεθενίτης): Ντουμάνης, Ζουλιώτης, Μπαλαμπάνης (86’ λ.τρ. Τσούτσης), Μπατζελής, Γεωργίου, Ρεπετσάς, Σταματάκος (90’ Ρεσβάνης), Ντελέκος, Σπυράκης, Βεζιρτζόγλου (90’ Π.Λ. Σκριβάνος), Μήτρου (60’ Τόσκα).

*ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ (Α' φάση): Αυτοί πέτυχαν τα γκολ στα ματς της Κυριακής

[19/09/2021 - 20:20]

Δυο τέρματα πέτυχε ο Μαναρίτσας αλλά η Ιστιαία δεν κέρδισε - Ο Λαλανίτης πέτυχε χατ-τρικ στη μεγάλη ανατροπή των Αλατσάτων στον Πισσώνα. ...περισσότερα

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 14-4: Ολοταχώς για την άνοδο οι Χαλκιδέοι

[19/09/2021 - 18:44]