H Ιωάννα πάει Ουγγαρία

25 Μαρτίου 2011, 11:01
Με το σκουφάκι της Εθνικής Ελλάδας

Στην Ουγγαρία θα πάει τον Ιούλιο η Ιωάννα Κυριάκη του ΑΚΟΧ για να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τεχνικής κολύμβησης Νέων-Νεανίδων.

Η Χαλκιδέα κολυμβήτρια έκανε εντυπωσιακή επίδοση  (14.35.97) στα 1500μ. στους αγώνες για το Χειμερινό πρωτάθλημα πιάνοντας όριο εθνικής ομάδας κσι κέρδισε το εισιτήριο για τους αγώνες στην Ευρώπη με το σκουφάκι της Εθνικής ομάδας.

Με το  χρόνο αυτό κατέκτησε και το αργυρό μετάλλιο στο αγώνισμα των 1500μ. Η ίδια κέρδισε ακόμη το χρυσό στα 400μ. επιφάνειας και το αργυρό στα 800μ.

Οι αγώνες έγιναν το Σαββατοκύριακο 19-20 Μαρτίου. Η ομάδα του ΑΚΟΧ κατέκτησε συνολικά 14 μετάλλια και παρέμεινε ανάμεσα στους 8 καλύτερους της Ελλάδας.

Τις υπόλοιπες θέσεις στο βάθρο κέρδισαν οι: Δούνα Ευτυχία: 2η στα 50μ Επιφάνειας Παγκορασίδων Β. Παμπουρόπουλος Πέτρος: 3ος στα 50μ Απνοη, 100μ. Υποβρύχιο και 200μ. Επιφανείας Παίδων. Κυριάκη Μαρία: 3η στα 100μ Επιφάνειας Γυναικών

Για την Προαγωνιστική Ομάδα: Ζωντός Δημήτρης: 2ος στα 50μ. και 100μ. και 3ος στα 200μ. Επιφανείας. Μπαϊμπάκη Μαρία: 2η στα 100μ. και 200μ. και 3η στα 50μ. Επιφανείας

Η προαγωνιστική ομάδα του τμήματος συμμετείχε για πρώτη φορά σε επίσημη διοργάνωση της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος (ΚΟΕ) και δικαίωσε τον προπονητή του τμήματος Κωνσταντίνο Μητροκώτσα με τις επιτυχίες της.

Η σκυταλοδρομία Νεανίδων με τις αθλήτριες: Κυριάκη Ιωάννα, Δούνα Ειρήνη, Ντοβίνου Φωτεινή, Μαραθωνίτη Ευδοξία κατέλαβε 2 φορές την 4η θέση στα 4x100μ. και 4x200μ. Επιφανείας Νεανίδων.

Συμμετείχαν επίσης βελτιώνοντας τα ατομικά τους ρεκόρ και επιτυγχάνοντας τα όρια για το Θερινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα οι: Μαραθωνίτη Ευδοξία, Δούνα Ειρήνη, Ντοβίνου Φωτεινή, Ντοβίνος Στάθης, Ιατρίδης Κίμωνας, Ιατρίδη Μαρία.