ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 3-1: Πέταξε πέναλτι και το πρωτάθλημα

23 Μαΐου 2021, 19:59
Κατώτερος των περιστάσεων ο Γηραιός στο κρίσιμο ματς.

Τον νυν υπέρ πάντων αγώνα έδινε σήμερα, Κυριακή, στην Αγριά Μαγνησίας ο Ηρακλής Ψαχνών απέναντι στον Θησέα, αλλά αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων και έχασε με 3-1. Η ήττα αυτή εξανεμίζει τις ελπίδες του Γηραιού για κατάκτηση του πρωταθλήματος και έχει πια μόνο μαθηματικές ελπίδες.

Ο Ηρακλής είχε προβλήματα μεσοεπιθετικά, ενώ έκανε και γκέλες στην άμυνα. Δυστύχησε να μείνει πίσω στο σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό, όταν ο Κοτζαθανάσης έκανε το 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ωστόσο, οι Ψαχνιώτες έχασαν ευκαιρίες και στο 24' βρέθηκαν μια ανάσα πριν την ισοφάριση. Ο Σταματάκος κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Θησέα κρατώντας το πολύτιμο προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Το ημίχρονο έκλεισε με το χειρότερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, αφού στο τεσσαρακοστό λεπτό ο Βλάχος μετά από κόρνερ κάρφωσε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα των αντιπάλων του.

Στο β' ημίχρονο, ο Ηρακλής Ψαχνών είχε φλύαρη υπεροχή στην κατοχή μπάλας. Μπήκε ξανά στο κόλπο, όταν στο 65' ο Βεζιρτζόγλου κέρδισε δεύτερο πέναλτι και ανέλαβε να το εκτελέσει ο ίδιος. Δεν λάθεψε και στα επόμενα 25 λεπτά οι "ροπαλοφόροι" αναζήτησαν την ισοπαλία ή και τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Ηρακλής πήρε μέτρα στο γήπεδο και, όπως συμβαίνει όταν δεν καταφέρνεις να σκοράρεις, δέχθηκε το τελειωτικό χτύπημα στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα και ο Λίτσος έκανε το 3-1 σφραγίζοντας τη νίκη για τον Θησέα.

Για τον Ηρακλή έπαιξαν οι Ντουμάνης, Γεωργίου (37' Τόσκα), Ρεπετσάς, Μπατζελής, Σπυράκης, Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου, Μήτρου (58' Καραντάκης), Σταματάκος, Ζουλιώτης, Μπαλαμπάνης (79' Σκριβάνος).