Στον τελικό του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς! Νίκη θρίλερ με 3-2 επί του Ζβέρεφ! (highlights)

11 Ιουνίου 2021, 19:45
Τιτάνας ο Ελληνας πρωταθλητής.

Ονειρεμένες στιγμές βιώνει το ελληνικό τένις χάρις στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο  οποίος πριν από λίγο έγινε ο πρώτος Ελληνας τενίστας που φθάνει σε τελικό ενός grand slam, αυτόν του Ρολάν Γκαρός.

Ο πρωταθλητής μας κέρδισε μετά από θρίλερ στα 5 σετ τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) και θα διεκδικήσει το μεγάλο τρόπαιο την Κυριακή απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα. Νίκησε μετά από μια τιτανομαχία άνευ προηγουμένου, αν και όλα προμήνυαν ότι θα έχει ένα εύκολο απόγευμα.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τον "Στεφ", ο οποίος προηγήθηκε 3-0. Κράτησε το πλεονέκτημά του μέχρι τέλους και επιβλήθηκε με 6-3. Στο δεύτερο σετ έγιναν τρομερά πράγματα από τον Ελληνα.

Ο Γερμανός τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα και ξεκίνησε με 3-0 στα game, αλλά στη συνέχεια βίωσε εφιάλτη. Ο Τσιτσιπάς πήρε έξι συνεχόμενα games κάνοντας τρία break στο σερβίς του αντιπάλου του και έφθασε με 6-3 στα 2-0 σετ όντας πια αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση.

Ο Ζβέρεφ, όμως, αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να ...πεθάνει. Στην αρχή του τρίτου σετ εκμεταλλεύτηκε μία μικρή χαλάρωση του Στέφανου και προηγήθηκε με 3-1. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους παρά την αντίσταση που έδειξε ο Τσιτσιπάς ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση.

Αυτό φάνηκε, δυστυχώς, και στην αρχή του τέταρτου σετ, όπου ο Ζβέρεφ ξεκίνησε με break, ενώ όλα έδειχναν ότι το game θα καταλήξει στον Έλληνα τενίστα.

Ο Στέφανος είχε αρχίσει να χάνει την ψυχραιμία του, καθώς τα περισσότερα rallies κατέληγαν στον αντίπαλό του. Προσπάθησε να ισορροπήσει το σετ, αλλά ο Ζβέρεφ σέρβιρε εκπληκτικά και έβγαλε μερικές πολύ δύσκολες μπάλες. Αντεξε και έκανε το 2-2 (6-4).

Το momentum ήταν ξεκάθαρα υπέρ του Γερμανού, ο οποίος ξεκίνησε το πέμπτο σετ με τριπλό break point. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Τσιτσιπά έσωσαν το game και ίσως τον αγώνα.

Σε αυτό το κομβικό σημείο, ο Ελληνας έδειξε ότι έχει στόφα μεγάλου παίχτη, καθώς με υπομονή εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη του αντιπάλου του και έκανε αυτός το break.

Εχασε τρία match point στο 5-2 με το σερβίς στον Ζβερεφ, αλλά δεν πτοήθηκε. Σέρβιρε για τον αγώνα, άντεξε το άγχος και με έναν ονειρεμένο άσο έφθασε στο 6-3!

Ετσι, ο Στέφανος πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη μέχρι στιγμής στην καριέρα του (μαζί με αυτή στον τελικό του ATP Finals το 2019) και θα διεκδικήσει το μεγάλο τρόπαιο στο Παρίσι την Κυριακή.

Πόσο κρίμα για την Ελλάδα που δεν τα κατάφερε χθες η Μαρία Σάκκαρη, αν και είχε το παιχνίδι στα χέρια της. Θα ζούσαμε το απόλυτο όνειρο με δύο Ελληνες στους τελικούς του Ρολάν Γκαρός!

Δείτε το βίντεο με τα higlights του αγώνα.