ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ-ΠΑΟΚ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟΣ): Στο Βόλο …σίγησαν το πολυβόλο

13 Ιουνίου 2021, 22:52
Με γκολ στην αρχή και στο φινάλε ...έχασε με αξιοπρέπεια η ομάδα της Χαλκίδας.

Το τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας διεκδίκησε η ομάδα των Αβαντίδων (πρωταθλήτρια Νοτίου ομίλου) με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (πρωταθλητής Βορείου ομίλου) στο Πανθεσσαλικό, και η ομάδα της Χαλκίδας (σ.σ. ήταν τυπικά γηπεδούχος) στο Βόλο …σίγησε το ασπρόμαυρο πολυβόλο.

Η ομάδα της Χαλκίδας στάθηκε …με κάτι παραπάνω από αξιοπρέπεια και ηττήθηκε με 2-0 κόντρα στον Δικέφαλο του βορρά, ο οποίος στα τρία τελευταία του παιχνίδια στο βόρειο όμιλο της Α’ Εθνικής, είχε σημειώσει 14, 10 και 15 γκολ αντίστοιχα (χωρίς να δεχτεί κανένα, ενώ σε όλο το πρωτάθλημα δέχθηκε μόλις δύο γκολ).

Από τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι θα ήταν η ομάδα που θα είχε την κατοχή και στο 7’ προηγήθηκε με ένα αστείο γκολ, όταν η Μήτκου εκτέλεσε φάουλ, η γκολκίπερ Αλεξάκη έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια της, για να γίνει το 1-0 για τον Δικέφαλο.

Στο 9’ νέο φάουλ της Μήτκου, αυτή τη φορά η Αλεξάκη ήταν σε ετοιμότητα και δεν την "πάτησε", όπως δύο λεπτά νωρίτερα.

Στο 18’ ο ΠΑΟΚ επισκέφτηκε εκ νέου τα καρέ των Αβαντίδων, αλλά το σουτ της Σπυριδωνίδου δεν βρήκε στόχο.

Στο 25’ από εκτέλεση φάουλ για τις Αβαντίδες, η Ντζάνη πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει το κοντρόλ και η γκολκίπερ Παπακωνσταντίνου απομάκρυνε τον κίνδυνο. Ήταν η πρώτη φορά που οι Αβαντίδες έκαναν αισθητή τη παρουσία τους στα καρέ του ΠΑΟΚ.

Νωρίτερα 2-3 καλές κάθετες πάσες στον κενό χώρο για τις Αβαντίδες δεν είχαν θετική κατάληξη.

Οι Αβαντίδες ήταν πολύ καλές στο αμυντικό κομμάτι και απενεργοποίησαν τον επιθετικό οίστρο του ΠΑΟΚ, που ξαναπάτησε την χαλκιδέικη περιοχή στο 36’, με την Σπυριδωνίδου να επιχειρεί ένα διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ.

Γενικά ήταν ένα πρώτο ημίχρονο φτωχό από φάσεις που σημαδεύτηκε από το μοιραίο λάθος της Αλεξάκη στο γκολ, αλλά στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και οι άτυχες στιγμές.

Στο β’ ημίχρονο και μέχρι το 60’ δεν υπήρξε η παραμικρή ευκαιρία, ούτε από τον ΠΑΟΚ, ούτε από τις Αβαντίδες.

Μελανό σημείο του ματς ήταν ο τραυματισμός της Κωνσταντίνας Στράντζαλη του ΠΑΟΚ, η οποία μεταφέρθηκε με το φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 70’ η τερματοφύλακας των Αβαντίδων έδειξε τα αντανακλαστικά της και απέκρουσε σωτήρια κοντινό σουτ της Μπαξεβάνου, διατηρώντας το 1-0.

Στην τελική ευθεία ο προπονητής των Αβαντίδων Ντράγκαν Κνέζεβιτς πέρασε την Μυρτολλάρι στη θέση της Παχάκη για να δώσει πνοή στα «φτερά» και λίγο αργότερα την Λόγου στη θέση της Μπάδα, ώστε οι Αβαντίδες να διεκδικήσουν το γκολ της ισοφάρισης που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Όμως, στο 87’ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει τον τίτλο, όταν μετά από μία διεκδίκηση της μπάλας της Πατερνά με την Λάππα, η παίκτρια του ΠΑΟΚ πήγε πολύ δυνατά στην κόντρα, κέρδισε την μπάλα, σέντραρε και η Σπυριδωνίδου με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το πρωτάθλημα ...στον Λευκό Πύργο.

Να σημειώσουμε ότι η ομάδα της Χαλκίδας διαμαρτυρήθηκε έντονα για την αρχή της φάσης, καθώς φάνηκε να υπάρχει φάουλ πάνω στην Λάππα, η οποία βγήκε στα πιτς κουτσαίνοντας.

Η τελευταία φάση ανήκε στις Αβαντίδες, με την Μυρτολλάρι στο 90’ να χάνει μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει και γιατί όχι να ξαναβάλει την ομάδα της Χαλκίδας στο κόλπο του τίτλου στα χασομέρια. Η Χριστοφορίδη πάσαρε στην Μυρτολλάρι, αλλά η Κλάρα σούταρε αδύναμα και η Παπακωνσταντίνου απέκρουσε.

Ετσι, το 2-0 ήταν το τελικό σκορ, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το 16ο πρωτάθλημά του και τις Αβαντίδες να γράφουν ιστορία, καθώς κοίταξαν στα μάτια τον ισόβιο πρωταθλητή σε ένα ιστορικό ραντεβού.

Διαιτησία: Τσιοφλίκη (Λάρισα), Τσικλιτάρη - Δεδικούσης (Πιερία).

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αλεξάκη, Νεοφύτου, Μελισσού, Αρκουλή, Λάππα, Τζαφέρη (91’ Αργυρίου), Μπάδα (83’ Λόγου), Λάγιου, Ντζάνη, Παχάκη (76’ Μυρτολλάρι), Χριστοφορίδη.

ΠΑΟΚ (Πέριτσα Κρστιτς): Παπακωνσταντίνου, Σμιλίκοβιτς, Γκάτσου, Καραμπέτσα, Μήτκου, Πατερνά, Στράντζαλη (65’ λ.τρ. Δοϊρανλή), Κακαμπούκη, Πίτσιου (63’ Μπαξεβάνου), Πούλιου (83’ Βαρδαλή), Σπυριδωνίδου.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΧΑΛΚΙΔΑ: Πάντα εδώ για τον Ραφαήλ Σκεμπέ

[24/07/2021 - 07:38]

Μέχρι την Κυριακή το βράδυ θα διαρκέσει το τουρνουά στη μνήμη του αδικοχαμένου μπασκετμπολίστα. ...περισσότερα