28 Μαρτίου 2011, 00:17
Διαβάστε τι έγινε στους αγώνες της Α1 ΕΠΣΕ

Δεν άλλαξε τίποτα στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α1, όμως, στην ουρά είχαμε ανακατατάξεις. Το Προκόπι έβαλε μπρος για τη σωτηρία του. Περνώντας νικηφόρα από το Βασιλικό, πέρασε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και ελπίζει πλέον βάσιμα στην παραμονή του.

ΛΗΛΑΣ-ΠΡΟΚΟΠΙ 0-2

Η ομάδα του Προκοπίου πήρε νίκη ...διαμάντι εκτός έδρας από το Λήλα με δυο γκολ που πέτυχε ο Διαμαντης Κουτσουφλάκης, το ένα με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου και το δεύτερο ...για την εδραίωση της νίκης στο 81'. Οι νικητές μπήκαν στο γήπεδο για να πάρουν το τρίποντο και το πήραν δίκαια απέναντι στο Λήλα που δεν ικανοποίησε. Ο Κουτσουφλάκης (αριστερά στη φωτό μαζί με τον Κουρούπη του Ολυμπιακού) με τα δυο γκολ που πέτυχε έφθασε τα 228 στην πιο μεγάλη κατηγορία της Εύβοιας.

Οι άλλες δυο ομάδες που έχουν τον τίτλο των ...υποψηφίων μελλοθάνατων, ο Αμαρυνθιακός και ο ΑΟ Ωρεών γνώρισαν την ήττα και οι δυο.

ΑΜΑΡΥΝΘΟΣ-ΔΡΟΣΙΑ 1-2

Ο Αμαρυνθιακός στο γήπεδό του έχασε με 2-1 από τη Δροσιά που έπαιξε για ένα ημίχρονο με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Μπασούκου στο 44' (με δεύτερη κίτρινη γιατί αργησε να εκτελέσει ένα φάουλ!). Οι γπεδούχοι έπαιξαν καλά στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Πιο κοντά στο γκολ όμως έφθασαν οι φιλοξενούμενοι, που αστόχησανσε εκτέλεση πέναλτι με το Βαρσαμά.

Στην επανάληψη όμως η Δροσιά μπήκε δυνατά και με τον Παναγιωτάκο (δεξιά στη φωτό πάνω) πέτυχε το 0-1 λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β' 45λεπτου, ενώ είχε και δοκάρι με το Μαυρίδη 20 λεπτά αργότερα. Εκανε φιλότιμες προσπάθειες η Αμαρυνθος για να ανατρέψει την κατάσταση αλλά δεν μπόρεσε. Δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 81' από τον Ρωμανό και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει το ματς. Ο Σιλβέστρος στο 87' μείωσε αλλά ήταν αργά για να γίνει κάτι καλύτερο για την ομάδα του.

ΑΡΤΑΚΗ-ΩΡΕΟΙ 2-1

Με 10 παίχτες για ένα ημίχρονο, αλλά και με 9 έπαιξε η Αρτάκη. Ομως οι Ωρεοί δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή. Το 1-0 έγινεστο 32' με τον Ζήση που πήρε την πάσα από τον Βουγιούκα. Ο τελευταίος είδε την κόκκινη κάρτα λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο. Ο Σταματίου όμως στο 65 έδωσε προβάδισμα δυο γκολ στον ΑΟΝΑ, ο οποίος δυο λεπτά αργότερα έμεινε με 9 λόγω αποβολής και του Ζήση
. Πήρε την πρωτοβουλία η ομάδα της Βόρειας Εύβοιας στη συνέχεια. Εφθασε και στην περιοχή του Γκόγκου αρκετές φορές, αλλά το γκολ που σημείωσε ο Δαρζέντας στο 81' δεν έφθανε...

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 2-0

Τρίτη συνεχόμενη ήττα υπέστη το Αυλωνάρι και ...πλησιάζει προς την επικίνδυνη ζών. Επαιξε σήμερα στον Αγιο Νικόλαο και στο α' ημίχρονο έπαιξε αρκετά καλά. Ομως το αστέρι του ο Γιάννης Βογιατζής δεν είχε ...αστρο και δεν μπόρεσε να σκοράρει.  Στο Β' ημ΄χρονο ήταν καλύτεροι οι γηπεδούχοι. Στο 46' άνοιξαν το σκορ με τον Σίδερη και στο 75' ο Βασίλεφ εδραίωσε τη νίκη της ομάδάς του. Το νέο θετικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, τους έφερε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

ΤΑ ΧΘΕΣΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

- Περίπατο έκανε η Κύμη μετά το 65' στο ...Διαδημοτικό ντέρμπι με την τρίτη στη βαθμολογία ομάδα των Κριεζών. Οι πρωτοπόροι κέρδισαν 5-0 με δυο γκολ του Βεζιρτζόγλου και από ένα του Ηλία, του Μπόε και του Σεϊντόπουλου (φωτό πάνω). Μέχρι το 65' το σκορ ήταν 1-0 με γκολ του Βεζιρτζόγλου στο πρώτο 20λεπτο.

-Ο Ολυμπος κέρδισε 4-2 την Ερέτρια κι έπιασε στην τρίτη θέση τα Κρεζά, αλλά ο αγώνας σημαδεύτηκε με σύρραξη μεταξύ ποδοσφαιριστών, και όχι μόνο, στο χώρο των αποδυτηρίων μετά τη λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 23' με γκολ του Γκέρτσι Τορα. ο Ολυμπος αντέδρασ εγρήγορα και ισοφάρισε με τον Ντούρμα, και το 2-1 έκανε ο Πάττας στο 47'. Στο 66' ο Πάττας κέρδισε πέναλτι. Ο  Ρόγκας που είχε μπεί αλλαγη πριν λίγο  το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 3-1. Η ομάδα της Ερέτριας  ξαναμπήκε στο παιχνίδι με γκολ του Ωραιόπουλου στο 72' άλλα πάλι ο Ρόγκας εδραίωσε τη νίκη της ομάδας στο 79' με καρφωτή κεφαλιά

-

- Μάλλον απομακρύνθηκε οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη η ΑΕΧ μετά τη νίκη της επί του Ολυμπιακού με 2-0. Ο Γουναρόπουλος στη συμπήρωση των 30 λεπτών και ο Χάλιος στο 80' (στη φωτό οι πανηγυρισμοί των παιχτών της για το 2-0) πέτυχαν τα δυο γκολ των βυσσινί, που έπαινα με 10 παίχτες από το 40'. Οι ερυθρόλευκοι ήταν για άλλη μια φορά πολύ κακοί.

-Θαυμάσια εμφάνιση έκαν η Προποντίδα και κέρδισε 3-1 τον Ταμυναϊκό που δεν έδειξε κάτι το ιδιαιτερο. Ο Μήτρου με δυο γκολ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Χαλκίδας στο 40' και ο Αγκμπαπού έκανε το 3-0 στο 75'. Ο Ταμυναϊκός μείωσε με πέναλτι.