Αθλητικά

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ16: Κέρδισαν μετάλλια Χατζηνικολάου, Σχίζα, Γαραντζόγιαννη, Σούλα και Σαλή

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ16: Κέρδισαν μετάλλια Χατζηνικολάου, Σχίζα, Γαραντζόγιαννη, Σούλα και Σαλή
29 Ιουνίου 2021, 23:02
Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες με 15 μετάλλια συνολικά από τους αθλητές και αθλήτριες της ΕΑΣ Στερεάς Ελλάδας και Εύβοιας - Τα αποτελέσματα

Με άλλα 5 μετάλλια, από 4 αθλήτριες κι έναν αθλητή της ΕΑΣ Ανατ. Στερεάς και Εύβοιας, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του 5ου ομίλου για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16, που έγιναν στον ¶γιο Κοσμά και συμμετείχαν, εκτός από τη δική μας περιφέρεια, σύλλογοι από τη Δυτική Αττική, τον Πειραιά, τα Νησιά και την Κρήτη.

Η 14χρονη Νικολέτα Χατζηνικολάου του Ερμή Σχηματαρίου ήρθε πρώτη στα 80 μ. Δεύτερη πρωτιά, μετά τη νίκη της στα 150 μ. χθες, κατέκτησε η Ευγενία Σχίζα (φωτό δεξιά) του Τρίτωνα. Στο ίδιο αγώνισμα, δεύτερη αναδείχθηκε η Θέτιδα Γαραντζόγιαννη του Ευβοϊκού. Δεύτερο μετάλλιο κέρδισε και ο Χρήστος Σούλα της Νεάπολης. Μετά το ασημένιο, χθες, στη σφαιροβολία πήρε πάλι μετάλλιο, ίδιου χρώματος, στη Δισκοβολία.

Το πέμπτο μετάλλιο της Β' ημέρας, το κέρδισε η Μαρία Σαλή (τρίτη στη σφαίρα) του ¶τλα Κύμης.

Κοντά στο μετάλλιο έφθασαν (πήραν την 4η θέση) οι: Τσαπλαρή (ΑΚΟΛ) στο Έξαθλο, Γκέκας (Ερμής) στο Μήκος, Καρακικέ (Πίνδαρος) στο Ύψος, αλλά και η Δεληγιάννη του Ευβοϊκού (5η στα 80 εμπόδια).

Στη βαθμολογία πρώτευσε ο Ελευθέριος Βενιζέλος με 144 βαθμούς και δεύτερος ήταν ο Πανιώνιος με 114. Από την Περιφέρεια της Αν. Στερεάς και Εύβοιας τους πιο πολλούς βαθμούς κέρδισε η Νεάπολη (38) και ακολούθησαν ο Ερμής Σχηματαρίου με 29 και ο Ευβοϊκός με 20.

Οι 8 πρώτοι σε κάθε αγώνισμα που συμμετείχαν οι αθλητές, αθλήτριες της ΕΑΣ Αν. Στερεάς και Εύβοιας στους αγώνες της Β' ημέρας ήταν:

 

ΔΕΙΤΕ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ Α' ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

 

Θέση ΕΞΑΘΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Σύλλογος  Σύνολο
1 ΦΑΚΙΔΑΡΗ ΜΑΡΙΑ ΓΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ 4052
2 ΣΤΕΦΑΝΑΚΗ ΦΩΣΤΗΡΑ ΟΦΗ 3848
3 ΜΟΥΡΟΥΓΙΑΝΝΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΓΣ ΒΙΝΤΖΕΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 3664
4 ΤΣΑΠΛΑΡΗ ΓΙΑΝΤΣΕΒΣΚΑ ΙΩΑΝΝΑ ΑΚΟ ΛΕΙΒΑΔΕΙΑΣ 3654
5 ΧΑΤΖΗΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 3222
6 ΜΑΥΡΑΚΗ ΦΛΩΡΑ ΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ 2774
7 ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ ΣΤΕΛΛΑ ΙΩΑΝΝΑ ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ 2477
8 ΚΟΒΑΤΣΙ ΜΙΓΚΕΛΙΑΝΑ ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 2451
9 ΠΡΙΝΤΖΙΟΥ ΕΛΕΝΗ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ 789

 

 

Θέση 80 m. ΑΓΟΡΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΝΤΑΦΟΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2006 ΑΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ 9.68
2 ΚΟΛΛΙΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2006 ΓΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 9.88
3 ΧΡΥΣΟΓΕΛΟΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΜΑΡΙΟΣ 2006 ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΗΦΙΣΙΑ ΕΟΚΑ 9.91
4 ΠΑΠΑΦΡΑΓΚΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2006 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 9.97
5 ΚΑΚΟΛΥΡΗΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ 2006 ΑΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ 9.99
6 ΚΥΡΙΑΚΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2006 ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ 10.02
7 ΓΙΑΜΑΚΗΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ 2006 ΑΟ ΕΡΜΗΣ 10.03
8 ΣΗΦΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ 2006 ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 10.04
13 ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ, ΟΡΦΕΑΣ 2006 ΑΚΟ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ 10.22

 

Θέση 80 Μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2007 ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 10.40
2 ΠΑΠΑΔΕΡΑΚΗ, ΑΡΓΥΡΩ 2007 ΑΟ ΧΑΝΙΩΝ Ο ΚΥΔΩΝ  10.68
3 ΣΑΡΙΔΑΚΗ, ΟΥΡΑΝΙΑ 2006 ΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ 2017  10.78
4 ΑΡΓΥΡΟΥ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ-ΓΕΩΡΓ 2006 ΑΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ  10.89
5 ΚΡΑΣΑΔΑΚΗ, ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ 2007 ΓΑΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 10.98
6 ΛΑΙΟΥ, ΜΑΡΙΑ 2008 ΓΣ ΒΕΛΟΣ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ  10.99
7 ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ, ΛΥΔΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2007 ΑΟ ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ  11.01
8 ΓΑΡΕΦΑΛΑΚΗ, ΜΑΡΙΑ 2008 ΓΣ ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ 11.03
18 ΘΩΜΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ 2007 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ  11.28
25 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΕΛΕΑΝΑ 2007 ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 11.72

 

Θέση 80 ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΜΟΥΤΑ, ΑΘΗΝΑ 2006 ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 12.22
2 ΜΗΛΙΩΤΗ, ΕΥΣΤΑΘΙΑ 2007 ΓΣ ΑΣΤΕΡΑΣ90 ΑΙΓΑΛΕΩ 12.40
3 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ 2006 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 12.49
4 ΜΟΥΤΣΑΚΗ, ΙΩΑΝΝΑ ΡΟΖΑΛΙΑ 2007 ΓΑΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 12.67
5 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ, ΕΥΘΥΜΙΑ 2006 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ 12.76
6 ΣΑΡΑΝΤΙΤΗ, ΛΥΔΙΑ 2006 ΑΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ-ΠΑΝΘΗΡΕΣ 12.78
7 ΣΧΙΝΑ, ΣΩΤΗΡΙΑ 2006 ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ ΜΕΓΑΡΑ  13.82
8 ΚΑΚΟΥΡΗ, ΦΩΤΕΙΝΗ 2006 ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΜ.ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 14.11
  ΑΡΓΥΡΟΥ, ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  DNF

 

Θέση ΜΗΚΟΣ ΑΓΟΡΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΚΑΝΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2006 ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 6.15m
2 ΜΗΛΙΩΤΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2006 ΓΣ ΑΣΤΕΡΑΣ90 ΑΙΓΑΛΕΩ 6.09m
3 ΜΠΟΥΡΑΣ, ΝΙΚΗΤΑΣ ΡΑΦΑΕΛ 2006 ΑΟ ΜΕΓΑΡΩΝ ΜΕΓΑΡΑ  5.95m
4 ΓΚΕΓΚΑΣ, ΑΡΓΥΡΗΣ 2007 ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 5.76m
5 ΜΕΛΕΤΙΟΥ, ΜΕΛΕΤΙΟΣ 2007 ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ  5.42m
6 ΣΤΑΜΠΟΥΛΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2006 ΑΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ 5.25m
7 ΒΕΡΓΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2007 ΓΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ 5.22m
8 ΚΩΣΤΑΚΗΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 2007 Ο.Φ.Η. 5.21m

 

Θέση ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΣΧΙΖΑ, ΕΥΓΕΝΙΑ 2006 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 5.81m
2 ΓΑΡΑΝΤΖΟΓΙΑΝΝΗ, ΘΕΤΙΔΑ-ΦΙΛ. 2006 ΕΥΒΟΙΚΟΣ ΓΑΣ  5.53m
3 ΒΑΡΔΙΑΜΠΑΣΗ, ΓΕΩΡΓΙΑ 2007 ΓΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ 5.14m
4 ΑΡΓΥΡΟΥ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ-ΓΕΩΡΓ 2006 ΑΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5.12m
5 ΚΙΟΚΑΙ, ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2006 ΓΑΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 4.95m
6 ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗ, ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2006 ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 4.93m
7 ΚΟΤΣΙ, ΜΙΚΑΕΛΑ 2006 Ο.Φ.Η. 4.74m
8 ΧΑΣΙΩΤΗ, ΛΑΜΠΡΙΝΗ 2007 ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 4.73m

 

Θέση ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΑΝΓΙΝΟ-ΠΑΠΑΔΑΚΗ, ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2006 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ  1.62m
2 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ, ΑΝΝΑ 2006 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ  1.50m
3 ΤΖΟΥΒΕΛΗ, ΟΛΥΜΠΙΑ 2008 ΓΣ ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ  1.50m
4 ΚΑΡΑΚΙΚΕ, ΜΑΡΙΑ 2007 ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ  1.45m
4 ΣΑΜΨΩΝΗ, ΣΩΤΗΡΙΑ 2006 ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ  1.45m
6 ΣΟΛΙΔΑΚΗ, ΔΑΝΑΗ 2007 ΑΟ ΧΑΝΙΩΝ Ο ΚΥΔΩΝ  1.45m
7 ΖΑΦΕΙΡΗ, ΑΘΑΝΑΣΙΑ 2008 ΓΣ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ  1.45m
8 ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΙΟΥ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ 2007 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ  1.45m
10 ΓΚΑΡΑ, ΚΕΡΑΣΙΑ 2007 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  1.40m
12 ΧΑΛΙΜΟΥΡΔΑ, ΖΩΗ 2008 ΓΣ ΠΙΝΔΑΡΟΣ ΘΗΒΩΝ  1.40m

 

Θέση ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΚΟΤΣΕΡΙΔΟΥ, ΚΥΡΙΑΚΗ 2006 ΓΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ  12.80m
2 ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ, ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 2006 ΦΙΛΑΘΛ.ΓΠΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 12.07m
3 ΣΑΛΗ, ΜΑΡΙΑ 2006 ΑΣ ΑΤΛΑΣ ΚΥΜΗΣ 11.31m
4 ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗ, ΝΙΚΟΛΕΤΑ 2007 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 11.18m
5 ΚΙΣΙΓΙΑΝ, ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2006 ΑΟ Σ.ΛΟΥΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 11.09m
6 ΜΑΡΑΘΑΚΗ, ΚΑΛΛΙΟΠΗ 2007 ΑΟ ΚΙΣΣΑΜΟΥ 10.78m
7 ΧΑΖΙΖΙ, ΣΤΕΦΑΝΙΑ 2006 ΑΕ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΑΜΕΙΝΙΑΣ 10.38m
8 ΦΑΡΑΝΤΑΚΗ, ΧΡΥΣΑΝΘΗ 2007 ΑΠΟ ΚΑΛΑΘΕΝΩΝ Η ΘΥΕΛΛΑ  9.45m

 

Θέση ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΓΟΡΙΑ Ετος Γεν. Σύλλογος Επίδοση
1 ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ 2006 Ο.Φ.Η.  49.44m
2 ΣΟΥΛΑ, ΚΡΙΣΤΟ 2006 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  46.47m
3 ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ 2007 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ  40.81m
4 ΓΡΗΓΟΡΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ 2007 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 38.44m
5 ΠΑΠΟΥΛΙΔΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 2007 ΓΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 38.34m
6 ΤΖΙΚΑΣ, ΜΑΡΚΟΣ 2008 Ο.Φ.Η.  36.14m
7 ΠΑΠΑΝΑΚΛΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2008 ΓΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  33.94m
8 ΦΑΦΟΥΤΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2006 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  33.79m
9 ΜΗΛΙΩΤΗΣ, ΕΚΤΟΡΑΣ 2008 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  33.68m
11 ΛΑΖΙΝΟΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2006 ΑΚΟ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ 28.98m

 

Θέση 3Χ1200 ΑΓΟΡΙΑ Αθλητής 1 Αθλητής 2 Αθλητής 3
1 ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΗΦΙΣΙΑ ΕΟΚΑ ΠΑΝΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΚΙΝΗΣ
2 ΟΦΚΑ Α.ΔΗΜΗΤΡ.ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΓΕΡΟΝΙΚΟΛΟΣ ΚΑΝΑΣ ΛΙΟΠΥΡΗΣ
3 ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΥΡΙΑΝΟΓΛΟΥ ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΑΚΗΣ
4 ΓΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  ΚΑΡΑΛΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΙΒΑΤΟΓΛΟΥ
5 Ο.Φ.Η. ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΣΕΡΠΕΤΣΙΔΑΚΗΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
6 ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ  ΣΑΜΠΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΣΙΒΟΥΡΑΚΗΣ
7 ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ  ΜΠΑΚΟΛΑΣ ΤΟΥΛΙΤΣΗΣ ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ
8 ΑΣ ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ ΛΙΟΒΑΡΗΣ ΚΥΔΩΝΗΣ ΠΑΙΔΟΥΣΗΣ
9 ΑΟ ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΒΑΡΔΑΣ ΚΑΣΣΩΤΑΚΗΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ
10 ΓΣ ΑΣΤΕΡΑΣ90 ΑΙΓΑΛΕΩ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΜΠΟΥΖΑΣ ΑΣΠΡΑΔΑΚΗΣ

 

Η Νεάπολη συμμετείχε και στα 3Χ1200 κοριτσιών (14η με 14.08.56) μα τις αθλήτριες Τσαπαλη, Συνοδάκη και Νεστορίδη.

Στα 3Χ1200 κοριτσιών πήρε μέρος και ο Πίνδαρος, με τις Χολέβα, Τσομπανοπούλου, Κορόζη και κατετάγη 10ος με χρόνο 13.22.76. Επίσης ο Πίνδαρος ήταν 16ος (1.54.68) στα 4Χ200 μικτή με τους Κόλλια, Τσάκο, Γιαννακοπούλου, Τουτουζά.