ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ18: Η Θέτιδα Γαραντζόγιαννη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο

11 Ιουλίου 2021, 22:10
Δεύτερο μετάλλιο από τον Αλέξανδρο Θυμιανόπουλο στη β' ημέρα των αγώνων

Γένους θηλυκού... ήταν και το δεύτερο μετάλλιο που κέρδισε η Χαλκίδα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ18 που έγινε στο Βόλο, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο το Σαββατοκύριακο 10-11/7/2021.

Μετά τη δεύτερη θέση που πήρε το Σάββατο η Ζωή Γέραλη του ΓΣ Νεάπολης, την Κυριακή κατέκτησε μετάλλιο η Θέτιδα Γαραντζόγιανη.

Η αθλήτρια του Ευβοϊκού ΓΑΣ, στο  μήκος, είχε καλύτερο άλμα στα 5.61 μ. και αναδείχθηκε 3η στην Ελλάδα, ενώ οι επιδόσεις της πρώτης Αναστασίας Ιωσηφιδου (ΟΚΑ Καβάλας) και της δεύτερης Νικολίας Ποϊραζίδη (Απόλλων Πύργου) ήταν, αντίστοιχα, 5.86μ.  και 5.71μ..

Οπωσδήποτε, σημαντική επιτυχία για την αθλήτρια του Πέτρου Γαραντζόγιαννη, προπονητής και πατέρας της Θέτιδας, η οποία είναι 15 χρονών (παγκορασίδα), ενώ οι δύο πρώτες στην κατάταξη είναι δυο χρόνια μεγαλύτερες.

Στο ίδιο αγώνισμα η Ευγενία Σχίζα του Τρίτωνα, που είχε την καλύτερη επίδοση φέτος απ' όσες συμμετείχαν, κατέλαβε τελικά την  5η θέση με καλύτερο άλμα στα 5.56 μ.

Από τους συλλόγους της ΕΑΣ Α. Στερεάς και Εύβοιας κέρδισε μετάλλιο για τον Εσπερο Λαμίας ο Αλέξανδρος Θυμιανόπουλος, ο οποίος ήταν τρίτος το Σάββατο στα 2000 μ. Φ.Ε. και τη δεύτερη μέρα των αγώνων κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο και στα 800 μ. με επίδοση 1.56.17.

Ο 16χρονος Παναγιώτης Αντωνίου του Τρίτωνα διεκδίκησε το μετάλλιο σε μια πολύ δυνατή κούρσα στα 200 μ. και τελικά κατετάγη 4ος με χρόνο 22.91. Πρώτος αναδείχθηκε ο Αντυ Εχκόσου (Ηράκλειο Κρήτης) με 22.11 και δεύτερος ο Αγγελος Παναγιοτόβ (Ρήσσος Κομοτηνής) με 22.34 (είναι και οι δυο 17χρονοι), ενώ τρίτος αναδείχθηκε ο συνομήλικος του Αντωνίου, Βασίλης Κυριακίδης της Γλυφάδας με επίδοση 22.53.

Ικανοποιητική εμφάνιση και τη δεύτερη μέρα έκανε η Ζωή Γέραλη του ΓΣ Νεάπολης, η οποία κατετάγη 6η στη σφαιροβολία με 12.77. Το Σάββατο είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο δίσκο.

Από τα κορίτσια της ΕΑΣ εξαιρετική παρουσία είχε και η 14χρονη Ελένη Ζημιανίτη του Φιλαθλητικού Λαμίας που άγγιξε το μετάλλιο (4η στα 3000 μ. με 11.03.38), ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Δέσποινα Γιωτοπούλου της Αναγέννησης Λαμίας κατετάγη 8η με 11.14.57. Ακόμη, 12η στα 800 μ. ήταν η Ευσταθία Καλογρηά του ΓΑΣ Λιβαδειάς με 2.25.04.

Από τα αγόρια στα 800 μ., αναδείχθηκε 10ος ο Χαράλαμπος Σιαμέτης της Αναγέννησης Λαμίας.