Κάποτε ... φόρτωνε τεσσάρες στο Αργος

3 Απριλίου 2011, 01:31
Ευκαιρία να το ...θυμηθεί σήμερα ο ΑΟΧ

Με τον Παναργειακό αγωνίζεται σήμερα ο ΑΟ Χαλκίς στο γήπεδό του (ώρα 4) σε ένα αγώνα ιδιαίτερα κρίσιμο. Η ομάδα της Χαλκίδας θέλει να ξεχάσει τις τελευταίες μέτριες εμφανισεις και να επανέλθει στις νίκες για να μην μπει σε ακόμη πιο μεγάλες περιπέτειες στη συνέχεια.,

Με την ευκαιρία να θυμίσουμε ότι ο ΑΟΧ στις καλές μέρες του, τον Παναργειακό, τον είχε ...του χεριού του. Με εξαίρεση μια φορά, οι αλλοι αγώνες του ΑΟΧ με την ομάδα του Αργούς ήταν πάντα υπέρ των Χαλκιδέων και αρκετοί ήταν με επιβλητικές τεσσαρες.

Το πρώτο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες έγινε την 1η  Δεκέμβρη του 1974 στο Αργος όπου ο ΑΟΧ πέρασε σαν σίφουνας κερδίζοντας με 3-0. Στο Β' γύρο, το ματς έγινε Απρίλιο όπως και τώρα, και η Χαλκίδα επιβλήθηκε με 4-1. Χατ τρικ είχε πετύχει ο μίστερ - γκολ Πέτρος Ζερβουδάκης και ένα γκολ σημείωσε ο Αποστόλης Τζωρτζης από το Αυλωνάρι.

Η επόμενη χρονιά που συναντήθηκαν οι δυο ομάδες ήταν την περίοδο 1979-80 στο Εθνικό Ερασιτεχνικό. Αρχικά τότε ο ΑΟΧ είχε ξεκινήσει στη Β' εθνική αλλά αποφάσεις ...επί αποφάσεων τον έκριναν ένοχο δωροδοκίας και υποβιβάστηκε. Εκείνη τη χρονία έκανε και ο Ποναργειακός τη μοναδική νίκη του επί του ΑΟΧ με 2-0. Στο δεύτερο ματς όμως, έχασε με 4-1 (σκόρερ οι: Σταύρος Μαστραντωνάς, Βαγγέλης Αναγνωστάκης 2 και Νίκος Καρατζάς) μέσα στη Χαλκίδα, όπου εκείνη τη χρονιά σε 19 αγώνες ο ΑΟΧ είχε ισάριθμες νίκες!

Την περίοδο 81-82 ξανασυναντήθηκαν για τη Β' Εθνική. Ο Θανάσης Καλαβρής από τα Ψαχνά και ο Αποστόλης Βρύνιος (αργότερα έπαιξε και στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης) πέτυχαν τα γκολ της νίκης του ΑΟΧ (2-0) στη Χαλκίδα, ενώ στο Αργος δεν σημειώθηκε γκολ.

Τελευταία φορά πριν τη φετινή που αγωνίστηκαν ξανά μεταξύ τους, ήταν την περίοδο 1986-87 στη Γ' Εθνική. Απιαστος τότε ο ΑΟΧ κέρδισε 4-0 στο πρώτο παιχνίδι στη Χαλκίδα (είχαν κοπεί 1837 εισιτήρια) με γκολ που πέτυχαν οι Κεραμιδάς 2, Κουλούρης (αγωνίζεται ακόμη στα Πολιτικά) και Βαγενάς. Σ' αυτό το ματς είχε αγωνιστεί και ο σημερινός τεχνικός διευθυντής της ομάδας Παναγιώτης Σκόνδρας. Στο Β' γύρο ο ΑΟΧ κέρδισε 1-0 με γκολ του Κουλούρη μέσα στο Αργος.

Ας θυμηθούν λοιπόν και σήμερα οι παίχτες του ΑΟΧ, μέσα στο γήπεδο, τα παλιά... καλά αποτελέσματα

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ: Οι πρώτες "καμπάνες" της χρονιάς

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ: Οι πρώτες καμπάνες της χρονιάς
[20/09/2019 - 18:30]