ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 14-4: Ολοταχώς για την άνοδο οι Χαλκιδέοι

19 Σεπτεμβρίου 2021, 18:44
Ιστορική νίκη επί της Καρδίτσας πέτυχαν οι Αλιβεριώτες.

Μετά από 41 χρόνια (!) ΝΟ Χαλκίδας και ΝΟ Αλιβερίου αναμετρήθηκαν σε επίσημο αγώνα Πόλο για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής (φωτό από το σημερινό παιχνίδι, τη στιγμή που ο Αλαφάκης για το ΝΟΧ με γυριστό σουτ ανοίγει το σκορ).

Στο κολυμβητήριο της Χαλκίδας, το απόγευμα της Κυριακής (19/9) ο ΝΟΧ επικράτησε με 14-4 και εξασφάλισε το ένα από τα δύο εισιτήρια του ομίλου για την τελική "δεκάδα" της κατηγορίας, με στόχο την άνοδο στη Β' Εθνική (από τους 5 ομίλους προκρίθηκαν οι 2 πρώτες ομάδες).

Ο ΝΟ Αλιβερίου με τη σειρά του μπορεί να μην πέρασε στην επόμενη φάση, αλλά έγραψε ιστορία με τη νίκη του επί του ΚΟ Καρδίτσας (σ.σ. θυμίζουμε ότι το Αλιβέρι δεν διαθέτει κολυμβητήριο).

Επί της ουσίας του ΝΟΑ του ...στοίχησε η ήττα από την Αργυρούπολη.

Ο ΝΟΧ όπως αναμενόταν έκανε το "3 στα 3".

Η τελική φάση θα φιλοξενηθεί στο κολυμβητήριο της Χαλκίδας.

Η διακύμανση του σκορ στον αγώνα ΝΟΑ-ΝΟΧ (τυπικά γηπεδούχος ο ΝΟΑ): 0-1, 0-2, 0-3, 1-3 (1ο 8λεπτο), 2-3, 2-4, 2-5 (2ο 8λεπτο), 2-6, 3-6, 3-7, 3-8, 3-9, 3-10 (3ο 8λεπτο), 3-11, 3-12, 4-12, 4-13, 4-14 (4ο 8λεπτο).