ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 11-3: Πιο κοντά στο Final-4 της Γ' Εθνικής πόλο (pics)

1 Οκτωβρίου 2021, 18:06
Πρώτος σκόρερ των Χαλκιδέων ο Αγγελος Μερκουριάδης

Ο ΝΟ Χαλκίδας, χθες Πέμπτη, κέρδισε 14-7 τη Νίκη Βόλου στην πρεμιέρα της Β' φάσης του πρωταθλήματος Γ' Εθνικής πόλο που γίνεται στο κολυμβητήριο Χαλκίδας και σήμερα, κερδίζοντας 11-3 το Νηρέα Πατρών, ήρθε πιο κοντά στην πρόκρισή του στο Final-4 της διοργάνωσης που θα ...δώσει δυο εισιτήρια για τη Β' Εθνική.

Οι Πατρινοί κράτησαν γερά μέχρι τη β' περίοδο μένοντας κοντά στο σκορ, αφού με τη λήξη του ημιχρόνου οι οικοδεσπότες της Χαλκίδας αδυνατούσαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας.

Ο Νηρέας το πάλευε μέχρι τότε, αφού το σκορ ήταν στο 3-4 υπέρ του ΝΟΧ.

Τα δυο επόμενα 8λεπτα, όμως, ήταν η απόλυτη κυριαρχία για την ομάδα της Χαλκίδας που ...έβαζε μόνο γκολ και η άμυνά του δεν δεχόταν κανένα.

Ετσι ήρθε και η δεύτερη νίκη στο τουρνουά και θέλει πλέον μόνο μια νίκη στα επόμενα δυο ματς (με Αγ. Νικόλαο αύριο το μεσημέρι και με ΑΝΟ Αργυρούπολης το απόγευμα), ώστε να διεκδικήσει στα ημιτελικά (την Κυριακή το πρωί) την είσοδό του στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Πρώτος σκόρερ των Χαλκιδέων ήταν ο Αγελος Μερκουριάδης (φωτό) με 5 γκολ.

Τα 8λεπτα: 1-2, 3-4, 3-8, 3-11.

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Α. Πολίτης, Ανδριανόπουλος, Παλαιολόγος, Γάτος, Αλαφάκης 1, Καρλής 2, Π. Μερκουριάδης 2, Γεροντίτης, Κωνσταντινίδης, Α. Μερκουριάδης 5, Δ. Πολίτης, Τρίκας, Μανουσάκης 1, Πολύζος.

ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Παναγόπουλος, Καράμπουλας, Κολλιόπουλος, Χρυσανθόπουλος, Εμερετλής, Χριστοφής, Ζερνιώτης 1, Γουρδούπης, Τσιτσαράς 1, Μεντζίνης, Γιαννόπουλος 1, Δελαπόρτας, Λουκόπουλος, Κοκμότος, Γαλανόπουλος.