ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ (Α' φάση): Αυτοί πέτυχαν τα γκολ στα ματς της Κυριακής

3 Οκτωβρίου 2021, 20:30
Ο Θανάσης Μακρής λύτρωσε τα Λουκίσια.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ 4-0

Ανετη επικράτηση για την ομάδα του Προκοπίου κόντρα στα Βασιλικά που έδωσαν το πρώτο ματς της χρονιάς. Πλέον, ο Ατρόμητος στο τελευταίο ματς της Α' φάσης την Τετάρτη, για να πάρει την πρόκριση πρέπει να κερδίσει την Αιδηψό με διαφορά τριών γκολ και περισσότερα.

Ο Μπίρμπας άνοιξε το χορό των γκολ στο 4', με δυο γκολ στη συνέχεια (30' και 77') ο Τσούτσικας έκανε το 3-0 και ο Μορφούλης ολοκλήρωσε τη νίκη της Δόξας.

ΣΤΑΥΡΟΣ-ΠΙΣΣΩΝΑΣ 4-1

Αδιάφορο βαθμολογικά ήταν το ματς, αφού στον όμιλο που έπαιζαν οι δυο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση τα Αλάτσατα και η Μακρυκάπα. Ο Σταυρός πήρε τη νίκη με γκολ που πέτυχαν ο Ντούμας (10'), ο Τζαμίχας που σκόραρε δυο φορές (17' και 70') και ο νεοαποκτηθείς Κώστας Μουτουσίδης (81'). Ο Βαγγέλης Κατσαρής με αυτογκόλ στο 80' είχε ...μειώσει για τον Πισσώνα στο 80'.

ΚΑΘΕΝΟΙ-ΠΑΡΑΛΙΑ ΑΥΛΙΔΑΣ 0-3

Ο Τζίτζηρας στο πρώτο 10λεπτο και ο Τσότα (2 γκολ) στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πέτυχαν τα γκολ της Παραλίας στο γήπεδο του Πάλιουρα και η ομάδα της Αυλίδας ...έκλεψε την πρόκριση από τους κιτρινόμαυρους εκπροσώπους της Ενότητας των Διρφύων.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ 0-2

Με δυο γκολ που πέτυχαν στο β' ημίχρονο ο Κώστας Τρίκκας και ο Κατσαρής, ο Μιαούλης πήρε σπουδαία πρόκριση μέσα στο γήπεδο του Ευβοϊκού και θα συνεχίσει στη διοργάνωση του Κυπέλλου.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΛΟΥΚΙΣΙΑ 3-3

Με ισοπαλία ή ήττα με ένα γκολ διαφορά και παράλληλα με την επίτευξη τριών, τουλάχιστον, γκολ θα προκρινόταν η ομάδα των Λουκισίων. Μέχρι το 90' το σκορ ήταν 3-2 υπέρ του Ολυμπου και φαινόταν ότι Λουκίσια και Ερμήλιος θα διεκδικούσαν το δεύτερο εισιτήριο του 11ου ομίλου με νέο αγώνα μεταξύ τους (το ένα εισιτήριο είχε εξασφαλίσει ο Ολυμπος). Τελικά, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θανάσης Μακρής πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (3-3) και οι πορτοκαλί πέρασαν στην επόμενη φάση.

Ο Γιώργος Κοκκάλας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ισοφάρισε ο Προβής στο 19' και στο 31' ο Αποστόλης Τσαλμάς έδωσε προβάδισμα (1-2) στα Λουκίσια. Στο 61' ισοφάρισε ο Δημήτρης Νικολάου και 10 λεπτά αργότερα έκανε τη νέα ανατροπή (3-2 υπέρ του Ολυμπου) ο Κοκκάλας, για να γίνει στο 92' το τελικό 3-3 με το γκολ του Θανάση Μακρή.

ΖΑΡΗΤΡΑ-ΝΕΑ ΣΤΥΡΑ 1-2

Με δυο γκολ του Αντι Αλιάι στο πρώτο τέταρτο του αγώνα (4' και 15') τα Νέα Στύρα πήραν την πρόκριση από τη γηπεδούχο ομάδα των Ζαράκων που μείωσε στο 78' με τον Γιώργο Ντόβολη, αλλά δεν μπόρεσε ν' ανατρέψει την κατάσταση.

ΚΡΙΕΖΑ-ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ 4-2

Κριεζά και Αγιος Λουκάς είχαν την ευκαιρία να δώσουν ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον (οι δυο ομάδες αίχαν αποκλειστεί) και να κάνουν την πρόβα τζενεράλε ενόψει του πρωταθλήματος που θ' αρχίσει το προσεχές Σαββατοκύριακο. Στο ημίωρο τα Κριεζά προηγήθηκαν 3-0 με γκολ που πέτυχαν οι Τσαλιαγκός, Τσόκας και Λαθουράς. Στο β' ημίχρονο και μέσα σε 20 λεπτά (50'-70')  ο Αγιος Λουκάς μείωσε σε 3-2 με σκόρερ και των δύο γκολ τον Κωτσή, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ από τον Περιβολάρη.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα