ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-2: Στην τελική ευθεία χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι

9 Οκτωβρίου 2021, 20:45
Οι Ερετριανοί ...πήραν κεφάλι στην προϊστορία, αφού μέχρι σήμερα υπήρχε απόλυτη ισορροπία.

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του γειτονικού ντέρμπι, ο Απόλλων Ερέτριας μετέτρεψε το 2-2 σε 4-2 και πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον Ολυμπο Γυμνού, στο ξεκίνημα της φετινής Α' ΕΠΣΕ.

Με γηπεδούχο τον Απόλλωνα υπήρχε ισορροπία μέχρι τώρα στα 25 ματς που είχαν γίνει για την Α' ΕΠΣΕ, ανάμεσα στην ομάδα της Ερέτριας και τον Ολυμπο. Είχαν από 9 νίκες, ενώ 7 ματς είχαν λήξει ισόπαλα.

Στην τελευταία νίκη του Απόλλωνα την περίοδο 2019-20 είχε σκοράρει δυο φορές ο Δημήτρης Μπασούκος (νυν παίκτης του Ολυμπου) και είχε δώσει τη νίκη (2-1) στην ομάδα της Ερέτριας.

Ο Τόρα που πέτυχε δυο γκολ σήμερα, είχε πετύχει χατ-τρικ στην πιο μεγάλη σε σκορ νίκη (5-1) το Νοέμβριο του 2013.

Στο ματς ...βγήκαν και δύο κόκκινες στις καθυστερήσεις, στους Ζαχαριά (Ολυμπος) και Μάριο Καρλατήρα (Ερέτρια).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Ερέτριας είχε τα ηνία του ματς και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο β' ημίχρονο ο κόουτς του Ολυμπου Γιάννης Μπασούκος ανακάτεψε την τράπουλα, προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές και ο Ολυμπος ανέβασε αισθητά την απόδοσή του.

Στο 13' ο Δημήτρης Μπασούκος άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπο και έκανε το 0-1.

Ομως, τέσσερα λεπτά αργότερα (17') ο Ρούσσος έφερε το ματς στα ίσια (1-1) για τον Απόλλωνα.

Στο 24' ο Γκέρσι Τόρα βρήκε δίχτυα και άνοιξε ...λογαριασμό στο φετινό πρωτάθλημα, με τον υψηλόσωμο φορ να κάνει το 2-1.

Στο β' ημίχρονο και ειδικότερα στο 57' ο Ολυμπος κέρδισε πέναλτι και στην άσπρη βούλα πήγε ο Γ. Κοκκάλας, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-2.

Στο τελευταίο ημίωρο το ματς έμοιαζε με ακροβασία σε τεντωμένο σχοινί, αλλά αυτή που χαμογέλασε ήταν η Ερέτρια.

Στο 87' ήταν η σειρά των γηπεδούχων να οδηγηθούν στην άσπρη βούλα και ο Τόρα με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-2.

Στο 94' ο Γιάννης Σταματάκος (μπήκε στο ματς στο 90') έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Μετά από λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ Μωραϊτη, ο οποίος σε όλο το ματς ήταν πολύ καλός, ο Σταματάκος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 4-2 και τον επίλογο της αναμέτρησης.

Διαιτησία: Τουλούμης, Ιωάννου - Σέρρας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος, Μορφούλης (71' Αποστόλου), Μ. Καρλατήρας, Σμπιλήρης, Λ. Καρλατήρας, Χιούσκα, Κανάνι, Βεσέλι, Τόρα (90' Ι. Σταματάκος), Λάζρι (71' Αντζελί), Ρούσσος.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Χ. Μωραΐτης, Ρόγκας (46' Ρουμπής), Παρασκευάς (46' Νικολάου), Τσουμάνης, Β. Τριανταφύλλου, Θ. Μωραΐτης, Στεφ. Θανάσι, Μπαρώτας (46' Καμπούρης), Γ. Κοκκάλας, Δημ. Μπασούκος (85' Ζαχαριάς), Αλ. Θανάσι.

Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου

[16/10/2021 - 21:05]

Διπλασίασαν τις νίκες τους Ερέτρια, Αλάτσατα, Προποντίδα, Λουκίσια και Νεοχώρι ...περισσότερα

ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-1: Με κεφαλιές ...ξεσκέπασε το πρώτο τρίποντο

[16/10/2021 - 20:30]

Στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων συνεργάστηκαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. ...περισσότερα

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Εμεινε το πρώτο "Χ" ...χάρις στο δοκάρι

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Εμεινε το πρώτο Χ ...χάρις στο δοκάρι
[16/10/2021 - 19:45]