ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2-1: Συνήθεια που δεν αλλάζει ...η ανατροπή (pics)

9 Οκτωβρίου 2021, 22:25
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, αλλά ο ΑΟΚ-Π έφερε τούμπα το σκορ, όπως πέρυσι με Δροσιά και Ελλήσποντο

Διακόπηκε το προηγούμενο πρωτάθλημα, αλλά το Καλοχώρι/Παντείχι δεν άλλαξε συνήθειες που ...είχε αποκτήσει πριν μια ολόκληρη χρονιά.

Στους αγώνες που δεν "μέτρησαν" λόγω κορωνοϊού της σεζόν 2020-21, ο ΑΟΚ-Π είχε πετύχει δυο νίκες με το ίδιο σκορ (2-1), ανατρέποντας το 0-1 με το οποίο είχαν προηγηθεί η Δροσιά και ο Ελλήσποντος.

Ετσι και τώρα, στην αυλαία της νέας περιόδου βρέθηκε να χάνει, αλλά έφερε τούμπα το 0-1 με το οποίο προηγήθηκε ο Λήλας και κέρδισε 2-1, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο το νέο μαραθώνιο.

Το ματς είχε φάσεις, αλλά και αρκετή ένταση, ενώ καθοριστική για την εξέλιξη του ματς ήταν η κόκκινη που δέχθηκε ο Αντώνης Τζαφέρος του Λήλα,  λίγο μετά το γκολ της ομάδας του.

Στο 6ο λεπτό ο νεαρός πορτιέρο των γηπεδούχων Αρμάντο Πρέντσι έκανε δυο διαδοχικές αποκρούσεις απέναντι στο 18χρονο Νίκο Παναγιώτου και κράτησε το 0-0.

Στο 15' έγινε η πρώτη καλή φάση από τον ΑΟΚ-Π όταν ο Μήτρου έπιασε το σουτ μέσα απ' την περιοχή, αλλά ο Αγραφιώτης έπεσε στη γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του ο Σαμαρτζής έπιασε καλή κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στον τερματοφύλακα του Λήλα και απομακρύνθηκε.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με το Λήλα να απειλεί πάλι με τον Παναγιώτου, αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε άουτ και στην επίθεση των γηπεδούχων, ο Σταμέλος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 51' ο αρχηγός του Λήλα, ο Γιώργος Παπίλας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρέντσι κι άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζαφέρος, που ήταν από τους καλύτερους του Λήλα, σε απόφαση του διαιτητή κλότσησε την μπάλα εκτός αγωνιστικού  χώρου και δέχτηκε την κίτρινη αλλά διαμαρτυρήθηκε έντονα και ο διαιτητής δεν του χαρίστηκε δείχνοντάς του την άγουσα για τα αποδυτήρια με 2η κίτρινη.

Aπό 'κει και πέρα οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή με τον καλύτερο τρόπο. Πήραν την πρωτοβουλία και μετά από 7 λεπτά (62') κέρδισαν πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Βαγγέλης Ρουμπής από τον Κουσερή. Το εκτέλεσε ο παθών και ισοφάρισε.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Αγραφιώτης κράτησε το 1-1 με θαυμάσια απόκρουση σε σουτ του Γιάννη Σταμέλου, ενώ στο 68' από σέντρα του Παριανού, ο Μήτρου έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Λήλα.

Τελικά στο 74', ο Αγραφιώτης νικήθηκε από τον Σταμέλο ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Αγραφιώτης φάνηκε να αποκρούει, αλλά η μπάλα αφού χτύπησε πάνω του κατέληξε στα δίχτυα κι έγινε το 2-1 που έμελε να 'ναι και το τελικό σκορ.

Μετά το γκολ αποβλήθηκε ο Θοδωρής Ντεγιάννης με 2η κίτρινη επειδή διαμαρτυρήθηκε, ενώ αποχώρησε τραυματισμένος και ο αδελφός του Βαγγέλης.

Στο 90' σε μια ωραία σέντρα του Παπίλα, ο Παναγιώτου δεν πρόλαβε την μπάλα φάτσα με το τέρμα, ενώ στην αντεπίθεση ο Νεκτάριος Μήτρου μόνος του στην αντίπαλη περιοχή δεν έκανε καλό σουτ και την μπάλα μπλόκαρε ο Αγραφιώτης.

Διαιτησία: Ντούρας, Χαρ.Αντωνίου - Γιάννης Ντόβολης.

ΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ-ΠΑΝΤΕΙΧΙΟΥ (Κώστας Σταματίου): Πρέντσι, Σιγανός (75′ Πεππές), Βαγγ. Ντεγιάννης (75′ λ.τ. Σαλεμής), Θοδ. Ντεγιάννης, Βλάχος, Σαμαρτζής, Κονόμι, Παριανός, Σταμέλος, Ρουμπής (87′ Ρούσσος), Μήτρου.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγραφιώτης, Ευαγγελινός (93' Μανικιώτης), Βάθης, Κουσερής, Τζαφέρος, Μπενέτος (64′ Κικίδης), Παπίλας, Αλεξίου, Παναγιώτου, Μπαϊμπάκης, Αναγνώστου.

Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου

[16/10/2021 - 21:05]

Διπλασίασαν τις νίκες τους Ερέτρια, Αλάτσατα, Προποντίδα, Λουκίσια και Νεοχώρι ...περισσότερα

ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-1: Με κεφαλιές ...ξεσκέπασε το πρώτο τρίποντο

[16/10/2021 - 20:30]

Στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων συνεργάστηκαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. ...περισσότερα

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Εμεινε το πρώτο "Χ" ...χάρις στο δοκάρι

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Εμεινε το πρώτο Χ ...χάρις στο δοκάρι
[16/10/2021 - 19:45]