ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 3-1: Οι Λύκοι βγήκαν σεργιάνι από νωρίς

10 Οκτωβρίου 2021, 21:11
Το Αυλωνάρι πάλεψε, αλλά στάθηκε και άτυχο με τρεις αναγκαστικές αλλαγές!

Με το δεξί ξεκίνησε την φετινή της κούρσα στην Α' ΕΠΣΕ η ομάδα της Μακρυκάπας που αναμένεται να είναι από τις δυνατότερες της κατηγορίας.

Μάλιστα, οι Λύκοι βγήκαν σεργιάνι από νωρίς στο πρωτάθλημα και είναι διπλά χαρούμενοι, βλέποντας με το ...καλημέρα να αφήνουν βαθμούς, τόσο ο ΑΟ Χαλκίς, όσο και ο Αμαρυνθιακός με τον Ταμυναϊκό.

Από την άλλη το Αυλωνάρι ταξίδεψε στην Μακρυκάπα για να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί, πάλεψε το παιχνίδι, αλλά γύρισε στη βάση του χωρίς συγκομιδή.

Ένας πρώην παίκτης του ΑΟΑ, ο Γιώργος Μαστροκώστας που μεταγράφηκε το καλοκαίρι στους Λύκους ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Συγκεκριμένα στο 24' ο "Μάστρο" με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο "Γ" της εστίας του Μπασινά και έκανε το 1-0. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αργότερα στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.

Στο 42' ένας -επίσης- νεοαποκτηθείς, ο Νίκος Λειβαδίτης που προσεχώς θα πάει φαντάρος σήκωσε πρόωρα την ξιφολόγχη του αγωνιστικού G3 και με δικό του γκολ από ασίστ του Μπαλαμπάνη (επέστρεψε από τον Ηρακλή Ψαχνών) έγινε το 2-0.

Οι Λύκοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ και να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη ενόψει του β' ημιχρόνου.

Κυρίως με τον Σίδερη δημιουργούσαν απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία οι Μακρυκαπιώτες, ενώ το 3-0 το άγγιξαν σε κάποιες περιπτώσεις και στο β' ημίχρονο.

Αντί, όμως, να πάρουν ακόμη πιο ισχυρό προβάδισμα νίκης, είδαν το Αυλωνάρι να αντιδράσει και να ξαναμπαίνει στο ματς στο 69', με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιάκου, που έκανε το 2-1.

Το Αυλωνάρι, το οποίο με την είσοδο στην επανάληψη του επιθετικογενή Ντουλελλάρι (αποκτήθηκε την τελευταία βδομάδα) κινήθηκε πιο δραστήρια στο δεύτερο μισό του αγώνα και προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Κι ενώ στο ματς οι ισορροπίες έγιναν λεπτές, με το Αυλωνάρι να παραμονεύει για να δαγκώσει για δεύτερη φορά τους Λύκους, στο 84' ο Γιώργος Κωνσταντάγκας "καθάρισε την μπουγάδα" για την ομάδα του.

Από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλαμπάνη (χρεώθηκε δεύτερη ασίστ) ο Κωνσταντάγκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Το Αυλωνάρι στάθηκε και άτυχο στο ματς, καθώς ο προπονητής Γιώργος Τζόκας υποχρεώθηκε να κάνει τρεις αναγκαστικές αλλαγές.

Τραυματίες από τον αγωνιστικό χώρο αποχώρησαν ο Γ. Παναγιώτου, ο γκολκίπερ Μπασινάς, όπως προαναφέραμε (μετά από λίγα λεπτά έγινε το 2-0), και ο σκόρερ Τσιάκος.

Διαιτησία: Δανιηλίδης, Πασχαλίδης - Κελεπούρης.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Κηρόπουλος, Πασάι (89' Λέκκας), Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Μπατζελής, Γ. Μαστροκώστας, Γκίκας, Λούρος (66' Μήτρου), Κωνσταντάγκας, Σίδερης, Λειβαδίτης (89' Στ. Στούμπος).

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιώργος Τζόκας): Μπασινάς (41' λ.τ. Ν. Κούκης), Ξυράφης, Μπρεγκανάκου, Παππάς, Χαρ. Μαστροκώστας, Ν. Παναγιώτου (46' Ντουλελλάρι), Γ. Παναγιώτου (30' λ.τ. Μπρέντι), Ηλίας, Γλύκος (78' Γιούλι), Ντραγκότι, Τσιάκος (78' λ.τ. Μάλλιος).

Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου

[16/10/2021 - 21:05]

Διπλασίασαν τις νίκες τους Ερέτρια, Αλάτσατα, Προποντίδα, Λουκίσια και Νεοχώρι ...περισσότερα

ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-1: Με κεφαλιές ...ξεσκέπασε το πρώτο τρίποντο

[16/10/2021 - 20:30]

Στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων συνεργάστηκαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. ...περισσότερα

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Εμεινε το πρώτο "Χ" ...χάρις στο δοκάρι

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-1: Εμεινε το πρώτο Χ ...χάρις στο δοκάρι
[16/10/2021 - 19:45]