ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ-ΟΦΗ 5-1: Χόρεψε πάλι ...πεντοζάλι Κρητικοπούλες

16 Οκτωβρίου 2021, 18:55
Δεύτερη πεντάρα σε ομάδα της Κρήτης και τρίτη νίκη της γυναικείας ομάδας της Χαλκίδας

Την τρίτη τους νίκη πέτυχαν οι Αβαντίδες κάνοντας το "τρία στα τρία", ενώ για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ...χόρεψαν πεντοζάλι ομάδα της Κρήτης στο Ενωσιακό γήπεδο, σημειώνοντας πάλι 5 γκολ. Μετά το 5-0 επί του Αστέρα Ρεθύμνου την περ. Κυριακή, κέρδισαν με 5-1 και τον ΟΦΗ.

Η γυναικεία ομάδα της Χαλκίδας πέτυχε μια άνετη νίκη έχοντας στη σύνθεσή της για πρώτη φορά και την Αγγλίδα Aqsa Mushtag (φωτό κάτω), η οποία έδειξε ότι θα δώσει κι άλλη ποιότητα στις πρωταθλήτριες του Νότου της προηγούμενης περιόδου.

Μέχρι τώρα, πάντως, η ομάδα του Ντράγκαν Κνέζεβιτς παρουσιάζεται πολύ καλύτερη σε όλες τις γραμμές της, έχει βελτιώσει την ανάπτυξή της και αν συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς αναμένεται να ...χτυπήσει πιο δυνατά για το κάτι παραπάνω από την τελευταία της διάκριση.

Στο αγώνα, ο ΟΦΗ, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με δυο καλά σουτ από μακριά, που δεν βρήκαν στόχο, όμως.

Μετά το 10λεπτο οι Αβαντίδες κυριάρχησαν και μέσα σε 20 λεπτά ήταν αποτελεσματικές 100%, αφού σε τέσσερις οργανωμένες επιθέσεις πέτυχαν ισάριθμα γκολ.

Στο 11' από πάσα της Ακσα, η Ηλέκτρα Πλυτά με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ, σκοράροντας η ίδια σε τρίτο διαδοχικό ματς.

Δυο λεπτά αργότερα η Μαρία Κοκοτσάκη, που ήρθε το Καλοκαίρι στη Χαλκίδα από τον ΟΦΗ, βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε πλεονεκτική θέση και με υποδειγματικό πλασέ διπλασίασε τα γκολ της νέας της ομάδας.

Στο 28' η ¶κσα έδωσε νέα υπέροχη ασίστ και την εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο, μια άλλη Κρητικοπούλα, η Ιωάννα Παχάκη γράφοντας το 3-0.

Δυο λεπτά μετά η Κοκοτσάκη μπήκε σφήνα ανάμεσα στην αντίπαλο τερματοφύλακα και την Κατιρτσίδου και με ένα υπέροχο σουτ κρέμασε την πρώην συμπαίκτριά της Ελισάβετ Αποστολάκη.

Με την έναρξη της επανάληψης έγινε το 5-0, με τέρμα της ¶κσα και το τελικό 5-1 έκανε στο 72' η Νικηταρά μετά από ωραία προσπάθεια της Εσθονής Ισραελ Γκέρλι.

Διαιτησία: Μαράνος, Γκούντας - Κουκόπουλος (Αθηνών).

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Γιαννακούλη, Νεοφύτου (75' Αργυριάδη), Τζαφέρη, Μελισσού (46' Γαγάρα), Πύθουλα, Πλυτά, Λάγιου (80' Μπίστα), Μακρή, Κοκοτσάκη (38' Αργυρίου), ¶κσα, Παχάκη (80' Μπαρτσακλή).

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Αποστολάκη (39' Snaedis), Παπακωνσταντή (80' Κωνιωτάκη), Σηφάκη (70' Μανιάδη), Κατιρτσίδου (80' Μανιά), Πεΐου, Τριβυζάκη, Ισραελ Γκέρλι, Κυδωνάκη, Νικηταρά, Αραβιάκη.