ΔΡΟΣΙΑ-ΕΡΕΤΡΙΑ 1-3: Τον Απόλλωνα δεν θα τον ξεγράφεις!

16 Οκτωβρίου 2021, 19:20
Μεγάλη νίκη με ανατροπή, με πρωταγωνιστές Τόρα και Κανάνι.

Ο Απόλλων Ερέτριας που ηττήθηκε με το βαρύ και ασήκωτο 6-0 (εντός έδρας) από τον Αμαρυνθιακό στον πρώτο αγώνα για το Κύπελλο Εύβοιας, όχι μόνο συνήλθε και πέρασε στην β' φάση, αλλά φιγουράρει και στην κορυφή της Α' ΕΠΣΕ μετά από δύο αγωνιστικές.

Γιατί, τον Απόλλωνα Ερέτριας δεν θα τον ξεγράφεις.

Σήμερα με μεγάλη ανατροπή πέρασε νικηφόρα με σκορ 3-1 από το σπίτι της Δροσιάς, ενώ η είδηση είναι ότι δέχθηκε γκολ από την άσπρη βούλα ο γκολκίπερ του ΑΠΚΟ Αποστόλης Σωτηρόπουλος (η έντυπη "Γνώμη" φιλοξενεί συνέντευξή του μετά τις δύο αποκρούσεις πέναλτι κόντρα στον Ταμυναϊκό στην πρεμιέρα).

Η Δροσιά ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο (λες και ερχόταν με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς της πρεμιέρας όπου νίκησε με 4-1 τον Ταμυναϊκό) και δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση με σουτ του Χάρη Ελευθερίου.

Στην δεύτερη αξιόλογη φάση (πριν τη συμπλήρωση του 15λεπτου) με στημένη μπάλα αυτή τη φορά, ο Ζουρμπουλής εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τα καρέ της Ερέτριας, χτύπησε στον Βεσέλι (αυτογκόλ) και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μίχου για το 1-0.

Στη συνέχεια, από σέντρα-διαβήτη του Βαρσαμά και σουτ του Ζουρμπουλή, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ νέο σουτ του Ελευθερίου πέρασε ελάχιστα άουτ (διπλή μεγάλη φάση).

Ο Μίχος έσωσε την εστία του από δεύτερο γκολ και λίγο αργότερα σε σουτ του Ζουρμπουλή, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Η μοναδική φορά που η Ερέτρια προσπάθησε να γίνει απειλητική ήταν πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Κανάνι να σουτάρει από μακριά χωρίς καμία τύχη.

Στο β' ημίχρονο ο Απόλλων ισορρόπησε, έκλεισε τους χώρους και κατάφερε να βγει από το καβούκι του και να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Και μέσα σε 18 λεπτά γύρισε τούμπα το παιχνίδι με αρχικό πρωταγωνιστή τον "μίστερ γκολ" Γκέρσι Τόρα.

Στο 62' από πλαγιοκόπηση του Λάζρι από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Σμπιλίρη. Ο δεύτερος σούταρε, ο Σωτηρόπουλος απέκρουσε και ο Τόρα που πήρε το "ριμπάουντ" με πλασέ έκανε το 1-1 (τέτοιες φάσεις είναι βούτυρο στο ψωμί του).

Μετά από δύο λεπτά η Ερέτρια πάτησε εκ νέου την αντίπαλη περιοχή, ο Κανάνι κέρδισε πέναλτι (τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε) και ο Τόρα με ψύχραιμη εκτέλεση "νίκησε" τον ...ανίκητο Σωτηρόπουλο και έκανε το 1-2.

Και στο 80' μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Κανάνι από πλάγια αριστερά και ο winger των φιλοξενούμενων με ιδανικό σουτ (καρμπόν με το πρώτο γκολ του Τόρα) έγραψε το 1-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Δροσιά προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ο Μίχος κράτησε το ισχυρό προβάδισμα για την ομάδα του και τα κλειδιά της πρώτης θέσης.

Διαιτησία: Ντούρας, Πριόνας-Κελεπούρης.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Γιώργος Λάμπρου): Σωτηρόπουλος, Διοκμετζίδης, Φρυγανάς (74' Τζίδρας), Δεληγιάννης, Χρ. Κουτσαυλής (74' Λουκάς), Αυλωνίτης, Χρ. Ζουρμπουλής, Σουλιωτάκης (46' Θαν. Κουτσαυλής), Ι. Λάμπρου, Χρ. Βαρσαμάς, Χαρ. Ελευθερίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος, Σμπιλίρης, Λαμπρ. Καρλατήρας, Χιούσκα (91' Βρακάς), Κανάνι (91' Κιάκης), Βεσέλι, Τόρα (76' Σταματάκος), Αποστόλου (67' Μορφούλης), Λάζρι (91' Συκάς), Ρούσσος, Αντζέλι.