ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-1: Με κεφαλιές ...ξεσκέπασε το πρώτο τρίποντο

16 Οκτωβρίου 2021, 20:30
Στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων συνεργάστηκαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΕ -στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής- πήρε η ομάδα της Σκεπαστής και έφτασε στους 4 βαθμούς, καθώς ερχόταν από το "Χ" (0-0) της πρεμιέρας κόντρα στον ΑΟΧ μέσα στη Χαλκίδα.

Η Σκεπαστή επικράτησε με 2-1 της Αιδηψού, την οποία είχε νικήσει και πέρυσι στην Αιδηψό ...τέτοια εποχή.

Ηταν 24 Οκτωβρίου 2020, όταν η Σκεπαστή περνούσε νικηφόρα με 2-1 από την  Αιδηψό, μια νίκη όμως που δεν θα γραφτεί στα επίσημα τεφτέρια της ιστορίας, αφού το πρωτάθλημα θεωρήθηκε ως μη γενόμενο μετά τη ματαίωσή του λόγω κορωνοϊού.

Στο σημερινό ματς η Σκεπαστή μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό και στο 14' ένας ακραίος αμυντικός ο Τηλιόπουλος σημάδεψε το δοκάρι.

Αυτή ήταν και η πιο καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, διότι οι περισσότερες συγκινήσεις ήταν ...φυλαγμένες για το β' ημίχρονο.

Η Σκεπαστή προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για να διασπάσει την άμυνα της Αιδηψού, αλλά το γκολ δεν ερχόταν για τα καναρίνια.

Τελικά, τον γόρδιο δεσμό έλυσαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Στο 74' ο Ντούρμας ήταν αυτός που έβγαλε την σέντρα-ασίστ και ο Θανάσης Θαλασσινός (φωτό) με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0.

Από στατική φάση προήλθε το δεύτερο γκολ της Σκεπαστής, τέσσερα λεπτά αργότερα (78').

Ο Γεωργίου εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο αρχηγός της ομάδας Ι. Β. Θαλασσινός με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Η Σκεπαστή άγγιξε και τρίτο γκολ, αλλά δύο φορές η τύχη και τα δοκάρια γύρισαν την πλάτη στους Θανάση Θαλασσινό και Ι. Θαν. Θαλασσινό.

Η Αιδηψός αφού γλίτωσε από του χάρου τα δόντια, άγχωσε τους γηπεδούχους στο 87', όταν μετά από φάουλ του Μπιμπάι, απέκρουσε ο Αλατζάς και ο επερχόμενος Φώτου μείωσε σε 2-1.

Μέχρι το τέλος, όμως, δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Σκεπαστή ...ξεσκέπασε το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Διαιτησία: Τουλούμης, Σέρρας-Τσιφλάκος.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Στάθης Κατσικογιάννης): Αλατζάς, Καρατζούδης (46′ Ι. Θ. Θαλασσινός), Σωτ. Ανδρέου (54′ Ντούρμας), Καλλίτσης, Καψάλας, Κανελλόπουλος (68′ Κωνσταντός), Γεωργίου (85′ Ιωάννου), Ι. Β. Θαλασσινός, Μακρής (68′ Θαν. Θαλασσινός), Τηλιόπουλος, Ζουζουλής.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Καραγκούνης, Ε. Γιουκάι, Α. Γιουκάι (21′ λ.τ. Μάρκου), Μανδέλος, Γάσπαρης, Κυριακού (84′ Κακλαμάνος), Γαλιατσάτος (46′ Γκοτσάι), Ι. Μπιμπάι, Ν. Αναγνώστου.