ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ 2-1: Μπήκε φουριόζο και άνοιξε λογαριασμό με τις νίκες

17 Οκτωβρίου 2021, 22:10
Οι φιλοξενούμενοι όταν αντέδρασαν ήταν αργά.

Λογαριασμό με τις νίκες άνοιξε το Αυλωνάρι, το οποίο στην κιτρινόμαυρη μονομαχία με το Καλοχώρι/Παντείχι επικράτησε με 2-1 και έβαλε στο σακουλάκι του το πρώτο "τρίποντο" της σεζόν.

Αντίθετα ο ΑΟΚ-Π (σ.σ. στην πρεμιέρα είχε νικήσει 2-1 τον Λήλα) επέστρεψε στη βάση του χωρίς βαθμό ή βαθμούς κόντρα σε ένα Αυλωνάρι που μπήκε φουριόζο στο ματς και πήρε ισχυρό προβάδισμα μέσα σε 15 λεπτά.

Στο 10' ο Γλυκός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0, ενώ στο 15' ο Τσιάκος διπλασίασε (2-0) τα γκολ της ομάδας του.

Το δυνατό ξεκίνημα του Αυλωναρίου έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν με μεγαλύτερη άνεση και λιγότερο άγχος την μπάλα και στο 45' ο σκόρερ του δεύτερου γκολ, ο Τσιάκος έχασε μια σημαντική ευκαιρία για να κάνει τρία τα γκολ της ομάδας του και ουσιαστικά να "καθαρίσει" από νωρίς το παιχνίδι.

Στο β' ημίχρονο ο προπονητής του ΑΟΚ-Π Κώστας Σταματίου προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην προσπάθεια του να ξυπνήσει και να φρεσκάρει την ομάδα του.

Οι κινήσεις του έπιασαν τόπο, καθώς το Καλοχώρι/Παντείχι ανέβασε την απόδοσή του, πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Κούκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ-Π πίεσε ακόμη περισσότερο και ειδικά μετά την αποβολή του Τσιάκου (ΑΟΑ) στο 88' εγκαταστάθηκε στα αντίπαλα καρέ.

Τελικά, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 93'. Μετά από σέντρα σουτ του αρχηγού Σαμαρτζή, η μπάλα ...σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Βαγγέλης Ρουμπής με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ίδιος ρέφερι, ίδιος νικητής, στο ίδιο γήπεδο

Στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός ότι στο μοναδικό ματς ανάμεσα στους δύο σημερινούς αντιπάλους για την μεγάλη κατηγορία του νομού, στο γήπεδο του Αυλωναρίου, ο ΑΟΑ είχε νικήσει 1-0 με διαιτητή τον Γιάννη Κηρύκο πάλι, και τον ένα εκ των βοηθών του, τον Γιώργο Κοντογιαννίδη, που ήταν και σήμερα στη διαιτητική τριάδα.

Διαιτησία: Κηρύκος, Σέρρας - Κοντογιαννίδης.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιώργος Τζόκας): Ν. Κούκης, Ξυράφης, Μπρεγκανάκου, Παππάς, Μαστροκώστας, Πόγκας, Γλυκός (81′ Ν. Παναγιώτου), Ηλίας, Ντουλελλάρι (91′ Γκιούλι), Ντραγκότι, Τσιάκος.

ΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ/ΠΑΝΤΕΙΧΙΟΥ (Κώστας Σταματίου): Πρέντσι, Σιγανός (46′ Αγγ. Ρουμπής), Σαλεμής, Πεππές (65′ Δ. Μπασούκος), Βλάχος, Σαμαρτζής, Κονόμι (46′ Κ. Αναγνώστου), Παριανός, Σταμέλος (46′ Στέλ. Ρούσσος), Βαγγ. Ρουμπής, Νεκτ. Μήτρου.