ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-1: Με φόρα πριν την ανηφόρα (pics)

23 Οκτωβρίου 2021, 19:08
Ο Κώστας Σπανός άνοιξε το σκορ και ...καθάρισε όταν οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες...

Ο ΑΟ Χαλκίς κέρδισε 4-1 τον Ολυμπο και συνέχισε με φόρα ...πριν την ανηφόρα των δυο δύσκολων αγώνων εκτός έδρας που θα δώσει τις επόμενες αγωνιστικές με Ελλήσποντο και Απόλλωνα Ερέτριας.

Οι κυανόμαυροι είχαν ν' αντιμετωπίσουν, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, έναν αντίπαλο με αρκετούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή του και λίγους έμπειρους και η ήττα για την ομάδα του Γυμνού ήρθε φυσιολογικά, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές της.

Ο Κώστας Σπανός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και ο ίδιος ...καθάρισε, όταν δεν έβρισκαν δίχτυα οι συμπαίκτες του. Μείωσε ο Ολυμπος με τον Τσουμάνη, κάνοντας το 3-1, ενώ Σπυράκης και Μετοχιάτης πέτυχαν τα άλλα γκολ των νικητών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από την αρχή και στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησαν πέτυχαν το γκολ με κεφαλιά του Σπανού στο 13'.

Στο 28' ήρθε η επόμενη καλή φάση από πλευράς του ΑΟΧ στα καρέ του Μωραϊτη, αλλά ο γκολκίπερ του Ολυμπου αντέδρασε εξαιρετικά και με δυο αποκρούσεις κράτησε το 1-0 σε διαδοχικά σουτ του Νίκου Ζαχαριά.

Στο 34' ο Χαλιώτης έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπου, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ενώ στο 37' σε κεφαλιά του Λούκα, ο Μωραΐτης σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε την μπάλα.

Και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΑΟΧ θα πήγαινε με το 1-0 υπέρ του στ' αποδυτήρια, μια αδράνεια στην άμυνα των αντιπάλων του, έδωσε την ευκαιρία στον Παρη Σπυράκη με ωραίο σουτ να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 51' ο Λούκας έκανε ωραία προσπάθεια από πλάγια και σέντραρε, αλλά ο Σπανός δεν πρόλαβε να πιάσει καλά την κεφαλιά και στο 60' ο Μωραΐτης βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε την επέλαση του Ζαχαριά.

Στο 62' ο Καραχάλιος μόνος από δεξιά και πλάγια σούταρε πάνω από το δοκάρι και πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Στέφανου Θανάσι από τον Γεωργίου. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Μπασούκος, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία να γίνει το 2-1.

Ο ΑΟΧ βρήκε δρόμο προς τα δίχτυα πάλι με τον Σπανό στο 75' . Ο Δημήτρης Τρεπεκλής εκτέλεσε ωραία φάουλ κι έστειλε την μπάλα στο κέντρο της άμυνας, όπου πετάχτηκε ο Σπανός και με κεφαλιά, ξανά, την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 3-0. Να σημειώσουμε ότι ο Τρεπεκλής επανήλθε στην 11άδα του ΑΟΧ μετά από 20 μήνες. Μάλιστα, είχε υποστεί το βαρύ τραυματισμό (κάταγμα) σε αγώνα πάλι με τον Ολυμπο.

Στο 77' ο Τσουμάνης μείωσε σε 3-1 για τον Ολυμπο και πέντε λεπτά πριν τελειώσει το 90λεπτο, ο νεαρός Μετοχιάτης με πολύ ωραία προσπάθεια μέσα στην αντίπαλη περιοχή πέτυχε το γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.

Διαιτησία: Σιαπλαούρας, Χαρ. Αντωνίου-Παππάς.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Λάμπρου, Γεωργίου, Ζουλιώτης, Σπυράκης (78′ Χατζηλάμπρου), Λούκας (55′ λ.τ. Καραχάλιος), Χαλιώτης (64′ Τρεπεκλής), Σπανός (78′ Μετοχιάτης), Ζαχαριάς, Μαστροκώστας (64′ Μακρής).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Χ. Μωραΐτης, Τσουμάνης, Σακκής (36′ Νικολάου), Ρουμπής (64′ Ρόγκας), Τριανταφύλλου  (64′ Κουσερής), Αγγελάκης (50′ Τοπάλι), Στέφ. Θανάσι, Θ. Μωραΐτης, Κοκκάλας, Δ. Μπασούκος, Αλ. Θανάσι (46′ Μπαρώτας).