Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου

23 Οκτωβρίου 2021, 20:40
Ζορίστηκε το Μαντούδι. Ανατροπή από Νεοχώρι, Κεραυνό Χ. και Γούβες - Πως διαμορφώθηκαν τα σκορ στα ματς της ημέρας.

Ο ΑΟ Χαλκίς έπιασε κορυφή μετά τη νίκη του επί του Ολύμπου και ο Απόλλων Ερέτριας απέκτησε συγκάτοικο ύστερα από το "Χ" που παραχώρησε στον Ελλήσποντο στους δυο αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Α' ΕΠΣΕ.

Στη Β' κατηγορία και στο Βόρειο όμιλο, το Μαντούδι έκανε το "2 στα 2" με ...ζόρι, αφού λύγισε εντός έδρας τον Ατρόμητο Βασιλικών στο 88' με ένα γκολ του Τάσου Μαναρίτσα. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν για μια ώρα περίπου με 10 παίκτες. Πρώτη νίκη και πρώτοι βαθμοί για την ομάδα των Γουβών που έχανε από το 34' με γκολ του Ισαλάρι της Κηρίνθου. Ισοφάρισε ο Πρέντι στο 62', το 2-1 έκανε ο Γιάγκος και στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε ο Γ. Στραφιώτης.

Στον κεντρικό όμιλο τα Λουκίσια έχασαν στην έδρα τους από την ΑΕΧ που έπαιξε καλύτερα στο β' ημίχρονο και ανέτρεψε το 1-0 που είχε κάνει ο Χρήστος Τζαφέρης. Ο Φρυγανάς, ο Αρβανάκος με πέναλτι και ο Νικολάου ανέτρεψαν το σκορ σε 1-3 και στις καθυστερήσεις πάλι ο Τζαφέρης έκανε το τελικό 2-3. Πολλά γκολ στο Πάρκο του Λαού, όπου η Αυλίδα προηγήθηκε 2-0 του Κεραυνού Χαλκίδας με γκολ που πέτυχαν ο Φλώτσιος (με πέναλτι) και ο Τσεμπελίκος. Τελειώνοντας το ημίχρονο μείωσε ο Αποστόλου και στην επανάληψη ...έπεσαν κεραυνοί από τους γηπεδούχους που ανέτρεψαν το σκορ και κέρδισαν με 5-2 (τα γκολ σημείωσαν οι Κουβατζίδης, Δουρμούσογλου με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, Αποστόλου και Γαληγιάννης). Πρωτη νίκη και για τους Καθενούς μέσα στην Παραλία Αυλίδας με γκολ που πέτυχαν ο Κούκουρας και ο Κώστςς Αλεξίου.

Στο Νότο το Νεοχώρι κέρδισε στα Κριεζά με 2-1 κι έκανε το "τρία στα τρία" . Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αλλά ο Νηλέας πήρε τη νίκη με εύστοχο πέναλτι του Καρλή. Ο Δύστος πέτυχε την πρώτη του νίκη στον Άγιο Λουκά, χάρις σε ένα γκολ που προήλθε από αυτογκόλ (Κορμπάς).