ΑΙΔΗΨΟΣ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 0-2: Απέδρασε με το διπλό από τη Βόρεια Εύβοια

24 Οκτωβρίου 2021, 18:47
Με δέκα παίκτες από το 20' έπαιζαν οι γηπεδούχοι.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από την Αιδηψό ο Αμαρυνθιακός με σκορ 2-0 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά το 1-1 στη Λάμψακο στην πρεμιέρα και την ήττα στο ντέρμπι με τη Χαλκίδα στη Βάθεια.

Η Αιδηψός από την πλευρά της ήταν μαχητική, αλλά αναγκάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό λόγω αποβολής του Φώτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ετσι, το έργο της ομάδας του Γιώργου Δημητρίου έγινε πιο δύσκολο. Παρόλ' αυτά η Αιδηψός, όχι μόνο στάθηκε ως ίση προς ίσo απέναντι στον Αμαρυνθιακό, αλλά δημιούργησε και απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων με τους Κυριακού, Αναστασιάδη και Μπιμπάι, ενώ οι προσπάθειές της σταμάτησαν και δύο φορές στα δοκάρια.

Ο Αμαρυνθιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (37'), όταν ο Κιμουλιάτης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός ανέβασε στροφές και δημιούργησε φάσεις για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, αλλά απειλητική ήταν και η Αιδηψός, η οποία κυνήγησε με πάθος την ισοφάριση.

Με την συμπλήρωση του 61ου λεπτού με δέκα παίκτες έμειναν και οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Ζάνιου.

Στο 85' οι Βαθειώτες κέρδισαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο Π.Λ Σκριβάνος, αλλά ο Μέλι Μπιμπάι το απέκρουσε.

Τελικά στο 90' ο Παναγιώτης Τσούτσης έδιωξε την αγωνία από την ομάδα του κάνοντας το 0-2 που ήταν και το σκορ που σφράγισε την αμφίρροπη αναμέτρηση.

Διαιτησία: Βελέντζας, Κωνστάντιος - Κοντογιαννίδης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Καραγκούνης, Ε. Γιουκάι, Γάσπαρης, Μανδέλος, Μάρκου (65' Καπλανάι), Αναγνώστου (88' Αρ. Γιουκάι), Κυριακού, Ιντρίντ Μπιμπάι (79' Γαλιατσάτος), Αναστασιάδης.

ΑΟ ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Αλέκος Αλεξανδρής): Σακκής, Καρβελάς, Δημ. Τσούτσης,  Ρεπετσάς, Πετράκης, Ζάνιος, Π. Τσούτσης, Σιαράπης , Κιμουλιάτης, Π. Δημ. Σκριβάνος (79' Νικολακάκης), Π. Λαμ. Σκριβάνος (91' Θαν. Σκριβάνος).