ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 4-2: Λαβωμένοι, αλλά νικητές οι Λύκοι

24 Οκτωβρίου 2021, 19:53
Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Με προβλήματα παρουσιάστηκε η Μακρυκάπα στο γήπεδό της για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΚΟ Δροσιάς και παρότι οι "Λύκοι" ήταν λαβωμένοι, κατάφεραν να νικήσουν και να πατήσουν στην κορυφή, μετά από δύο νίκες και μία ισοπαλία, αυτή της περ. αγωνιστικής στο Αλιβέρι με τον Ταμυναϊκό.

Οι Γιώργος Μαστροκώστας (επέμβαση σκωληκοειδίτιδα), Ανδρέας Μήτρου (πρόβλημα στο γόνατο), Πασάι (άρρωστος) και Κικίδης (εκτός με αμυγδαλίτιδα) δεν ήταν στη διάθεση του προπονητή Βαγγέλη Ζέρβα.

Μόλις στο 1' η Μακρυκάπα αιφνιδίασε (1-0) τη Δροσιά με σκόρερ του Κούκα, ο οποίος στο ματς του Αλιβερίου κόντρα στον Ταμυναϊκό είχε αγωνιστεί 5 λεπτά, ενώ σήμερα πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα.

Η Δροσιά αντέδρασε σχετικά άμεσα και στο 13' ο Χάρης Ελευθερίου έδωσε χαρά στον ΑΠΚΟ και έκανε το 1-1.

Η Μακρυκάπα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 36' όταν ο Γκρινιάρης εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της Δροσιάς και με πλασέ έγραψε το 2-1.

Ο Στέλιος Μπαλαμπάνης (φωτό) φημίζεται για το καλό του πόδι σε στημένες φάσεις και μια τέτοια εκμεταλλεύτηκε στο 59' για να δώσει ...αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Ο έμπειρος αμυντικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Ομως, τρία λεπτά αργότερα (62') η Δροσιά ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας σε 3-2 με σκόρερ τον Σουλιωτάκη.

Κι ενώ το ματς είχε ...πολύ δρόμο και ο ΑΠΚΟ παραμόνευε για να κάνει πιο μεγάλη ζημιά στη Μακρυκάπα, οι γηπεδούχοι στο 93' διαμόρφωσαν το 4-2 με γκολ του Κωνσταντάγκα και κλείδωσαν το "τρίποντο".

Διαιτησία: Τουλούμης, Δάλλας - Ιωάννου.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Κηρόπουλος, Λέκκας, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Μπατζελής, Λούρος (93' Στ. Στούμπος), Γκίκας, Λειβαδίτης, Κωνσταντάγκας (93' Ρουμπής), Σίδερης (87' Βουρδάνος), Κούκα (76' Αλαφάκης).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Γιώργος Λάμπρου): Σωτηρόπουλος, Διοκμετζίδης, Φρυγανάς, Δεληγιάννης, Κουτσαυλής, Γ. Αυλωνίτης (83' Λουκάς), Χ. Ζουρμπουλής, Σουλιωτάκης, Ι. Λάμπρου, Βαρσαμάς (82' Ζαχαράκης), Χ. Ελευθερίου.