Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου

30 Οκτωβρίου 2021, 20:50
Τα Ζάρκα ...έπιασαν στον ύπνο το Νεοχώρι. Ο Στεργίου έδωσε τη νίκη στο Μαντούδι. Κέρδισαν πάλι Αλάτσατα και Προποντίδα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' ΕΠΣΕ σκαρφάλωσε ο ΑΟΧ μετά τη νίκη του στη Λάμψακο που συνοδεύτηκε με πολύ καλή απόδοση και περιμένει να δει τι θα κάνουν οι διώκτες του, αύριο. Στη μεγάλη κατηγορία έγινε άλλο ένα ματς με τον ΑΠΚΟ να κερδίζει τον ΑΟΚΠ και να ανεβαίνει στην 6η θέση, κάνοντας τη δεύτερη νίκη του μετά από αυτή στην πρεμιέρα επί του Ταμυναϊκού.

Στη Β' κατηγορία και στο βόρειο όμιλο έγινε ένα πολύ ωραίο ματς στο Μαντούδι από δυο αρκετά καλές ομάδες και νικήτρια αναδείχθηκε η γηπεδούχος Αναγέννηση χάρις σε ένα γκολ που πέτυχε ο Αργύρης Στεργίου πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο. Οι νικητές είχαν και δοκάρι με τον Βούλγαρη στο β' ημίχρονο, ενώ ο Σταυρός έχασε το ματς, αλλά και τον Τζαμίχα (για το επόμενο ματς), που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, ο Ευβοϊκός Γουβών κέρδισε τον ΟΠΑ στην Αιδηψό με δυο γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο 10λεπτο, από τον Γιάγκο και τον Βασίλη Δημουλάκη.

Στον κεντρικό όμιλο της Β', δυο από τους πρωτοπόρους συνέχισαν με νίκες. Τα Αλάτσατα σε ένα πολύ δυνατό και σκληρό ματς επικράτησαν του Κεραυνού με γκολ που πέτυχε ο Λαλανίτης στο 12' και η Προποντίδα κέρδισε 2-0 το Ληλάντιο εκτός έδρας με γκολ που σημείωσαν ο Γκιόσι και ο Παπακωνσταντίνου.

Χάρη σε δυο γκολ του Φειζόλι οι Καθενοί επικράτησαν 2-1 των Πολιτικών που είχαν ισοφαρίσει με τον Ρόγκα.

Στο νότο εκπληκτική νίκη σημείωσε η ομάδα των Ζαράκων που ...έπιασε στον ύπνο το Νηλέα και προηγήθηκε στο 30' με 3-0 (δυο γκολ πέτυχε ο Πόγκας κι ένα αυτογκόλ από τον Γ. Καρατζά). Το Νεοχώρι με τον Καρλή μείωσε σε 3-1 στο 32', αλλά αμέσως μετά ο Γιώργος Ντόβολης με απ' ευθείας κόρνερ έκανε το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Νηλέας παρά την ήττα του παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού ο Μιαούλης δεν νίκησε. Η Σκύρος παρέμεινε αήττητη αποσπώντας ισοπαλία στο Αφράτι από την ομάδα των Φύλλων. Προηγήθηκε μάλιστα, με γκολ του Καραμπίνη, και ισοφαρίστηκε 10 λεπτά πριν τελειώσει το ματς από εύστοχο πέναλτι του Κ. Τρίκκα.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου ο Δύστος κέρδισε τα Κριεζά στο γειτονικό ντέρμπι. Ο Στουραΐτης άνοιξε το σκορ στο 8' και ισοφάρισε στο 42' ο Κιούσης, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μιχάλης Μάλλιος πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Τα Κριεζά έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 82' όταν κέρδισαν πέναλτι και το εκτέλεσε ο Αδαμάντιος Περιβολάρης, αλλά ο Αριστείδης Κιούσης (έπαιζε στο Αυλωνάρι μέχρι πέρυσι) το απέκρουσε. Μάλιστα ο Κιούσης είχε πάρει τη θέση του τερματοφύλακα της αρχικής 11άδας, Μπαρόλα, ο οποίος αποβλήθηκε στη φάση που δόθηκε το πέναλτι σε βάρος του Δύστου.

Δείτε παρακάτω τις βαθμολογίες μετά τους αγώνες του Σαββάτου.