ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 0-1: Τρίτη νίκη σερί και στην κορυφή

31 Οκτωβρίου 2021, 18:40
Δεύτερο διπλό με σκόρερ πάλι τον "Ζούζου"

Η Σκεπαστή τρίτωσε το καλό με τις νίκες, συνεχόμενες μάλιστα, και κερδίζοντας 1-0 στο Αυλωνάρι διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α' ΕΠΣΕ με συγκάτοικους τον ΑΟ Χαλκίς και τη Μακρυκάπα.

Η ομάδα της βορειοκεντρικής Εύβοιας στα 4 ματς έχει δυο νικηφόρα αποτελέσματα μακριά από την έδρα της, ένα "Χ" στη Χαλκίδα με τον ΑΟΧ και κέρδισε στο μοναδικό αγώνα στο γήπεδό της την Αιδηψό.

Σήμερα αγωνίστηκε για δεύτερη διαδοχική Κυριακή εκτός και νίκησε πάλι με το ίδιο σκορ (1-0 όπως και στη Λάμψακο το Λήλα), έχοντας πάλι για σκόρερ τον Ζουζουλή.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Επαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο από την αρχή δημιουργώντας την πρώτη φάση του ματς στο 3' με ένα σουτ του πολύ καλού Τηλιόπουλου και στο 12' κατάφεραν να προηγηθούν με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Δημήτρης Ζουζουλής. Στο 26' η Σκεπαστή απείλησε ξανά με τον Τόλη Γεωργίου, αλλά ο Μπασινάς ήταν σε καλή θέση και δεν επέτρεψε να γίνει το 0-2.

Στο διάστημα του πρώτου 45λεπτου ο ΑΟΑ δεν μπόρεσε να δείξει κάτι επιθετικά, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκε ιδιαίτερα και έγινε ένα ωραίο ματς με αρκετές φάσεις στις δυο εστίες και με πρωταγωνιστές του Ντραγκότι, Νταουτλλάρι από τους γηπεδούχους και τους Μακρή, Ζουζουλή, Τηλιόπουλος από τους φιλοξενούμενους, τα σουτ των οποίων ...σταμάτησε ο πολύ καλός Μπασινάς.

Για τον ΑΟΑ η καλύτερη ευκαιρία έγινε στο 54' όταν ο Ντουλελλάρι έκανε μια ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά ο Πόγκας που βρέθηκε εκεί δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά.

Παρά την επιθετικότητα και των δυο ομάδων, γκολ δεν μπήκε κι έτσι το 0-1 παρέμεινε και η Σκεπαστή έβαλε στο σακουλάκι της άλλο ένα τρίποντο, ενώ το νεανικό Αυλωνάρι ...τρίτωσε τις ήττες του.

Να σημειώσουμε ότι ντεμπούτο έκανε ο 17χρονος Κώστας Βογιατζής, γιος του παλιού κανονιέρη Γιάννη Βογιατζή, ο οποίος στο λίγο διάστημα που αγωνίστηκε βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή της Σκεπαστής για να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Καρβελάς-Γεωργαράς.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γ. Τζόκας): Μπασινάς, Ξυράφης, Μπρεγκανάκου, Παππάς, Μαστροκώστας, Μάλλιος (80' Γκιούλι), Γλυκός (69' Ν. Παναγιώτου), Πόγκας (89' Βογιατζής), Ντουλελλάρι, Ντραγκότι, Τσιάκος  (80' Μπάρντι).

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Στάθης Κατσικογιάννης): Αλατζάς, Καρατζούδης, Ανδρέου,  Κωνσταντός, Καψάλας (72' Καλλίτσης), Τηλιόπουλος (72' Κανελλόπουλος), Ζουζουλής (90' Ιωάννου), Ι. Βασ. Θαλασσινός, Μακρής, Θαν. Θαλασσινός (65' Ντούρμας), Γεωργίου.