ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 3-1: Τον ...έσπρωξε έξω από το ρετιρέ με ανατροπή στο β' ημίχρονο

31 Οκτωβρίου 2021, 21:07
Με 10 παίκτες από το 60' έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι.

Η Μακρυκάπα και ο Απόλλων ήταν μαζί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣΕ και ήταν το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής. Η πρώτη κέρδισε 3-1 με ανατροπή του σκορ στο β' ημίχρονο και ...έσπρωξε έξω από το ρετιρέ την ομάδα της Ερέτριας.

Με ένα πολύ ωραίο γκολ του Βεσέλι ύστερα από γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ στο 13' ο Απόλλωνας και με αυτό το γκολ παρέμεινε το 0-1 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φλύαροι, επιθετικά, γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με μπροστάρη τον Στέλιο Μπαλαμπάνη (φωτό) δημιούργησαν ρήγματα από αριστερά. Στο 54' από φάουλ του αρχηγού της Μακρυκάπας η μπάλα αποκρούστηκε από αμυνόμενους και στην επιστροφή της τη βρήκε ο Νίκος Λειβαδίτης, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ ισοφάρισε.

Τα πράγματα έγιναν ευνοϊκότερα για τη Μακρυκάπα, όταν απέκτησε αριθμητική υπεροχή στο 60' λόγω αποβολής του Μάριου Καρλατήρα.

Στο 78' σε νέα σέντρα του Μπαλαμπάνη στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, ένας παίκτης που ήρθε στη Μακρυκάπα λίγα 24ωρα νωρίτερα, ο Ψαχνιώτης Σπύρος Γκάβαλης σηκώθηκε ψηλά και με άπιαστη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους "Λύκους".

Αργότερα ο Κηρόπουλος αποκρούοντας με τα πόδια κράτησε το 2-1 σε προσπάθεια του Αποστόλου.

Λίγο πριν τελειώσει το 90λεπτο ο Βουρδάνος που μπήκε σαν αλλαγή στη θέση του Κωνσταντάγκα,  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, εδραιώνοντας το τρίποντο για τη ομάδα του Βαγγέλη Ζέρβα.

Διαιτησία: Ντούρας, Περιβολάρης-Ι. Ντόβολης.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγ. Ζέρβας): Κηρόπουλος, Λέκκας, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Μπατζελής, Αλαφάκης (78' Κικίδης), Γκίκας, Λειβαδίτης, Κωνσταντάγκας (81' Βουρδάνος), Σίδερης (62' Γκάβαλης), Μήτρου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημ. Βαλκάνος): Μίχος, Μ. Καρλατήρας, Λ. Καρλατήρας, Χιούσκα (46' Σμπιλήρης), Μάτσιο (80' Συκάς), Κανάνι (72' Σταματάκος), Βεσέλι, Τόρα (72' Αποστόλου), Λάζρι, Ρούσσος, Αντζέλι.