ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-3: Ματσάρα με τον τερματοφύλακα Κυριακού να κρατά την παράδοση

31 Οκτωβρίου 2021, 21:44
Με 2-0 προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι

Παράδοση έχει δημιουργήσει στους τελευταίους τρεις αγώνες της στο Γυμνό η Αιδηψός και ένας τερματοφύλακας ...φρόντισε να τη διατηρήσει, σκοράροντας (!). Ο Ολυμπος προηγήθηκε 2-0, αλλά στη συνέχεια ο Γιάννης Κυριακού που αγωνίζεται ως φορ ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια ήρθε η ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους με γκολ του Μηλόπουλου.

Η ομάδα του Γυμνού ήθελε να πάρει το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα και έδειξε να τα καταφέρνει αφού προηγήθηκε 2-0.  Το πολύ όμορφο πρώτο γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Μπασούκος στο 19' με σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχή και το δεύτερο ο Γιώργος Κοκκάλας στο 57' με κοντινή κεφαλιά σε σέντρα του Μπαρώτα.

Οι βόρειοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ΄τα έφεραν όλα τούμπα με μπροστάρη τον Γιάννη Κυριακού (φωτό), ο οποίος μέχρι τον ...κορωνοϊό και πριν πάει να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία, υπεράσπιζε την εστία της Αιδηψού, φορώντας το νούμερο "1" στη φανέλα του. Φέτος κάτω από τα δοκάρια κάθεται ο Μερσελ Μπιμπάι και ο Γιώργος Δημητρίου τον προώθησε στην επιθετική γραμμή της ομάδας του και ο Κυριακού τον δικαίωσε...

Στο 68' ο υψηλόσωμος ...πρώην πορτιέρο μείωσε με σουτ και 10 λεπτά αργότερα με προβολή ισοφάρισε, για να παγώσει το γήπεδο ο 22χρονος Παναγιώτης Μηλόπουλος, λίγο πριν λήξει το 90λεπτο (85'), σημειώνοντας με πλασέ το 2-3 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμενων.

Διαιτησία: Πόγκας, Κοτταρά-Μαρίνος.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Γιαννούλης, Ρόγκας, Τριανταφύλλου, Θ. Μωραΐτης, Τσουμάνης, Αλ. Θανάσι (71' Αγγελάκης), Στέφ. Θανάσι, Τοπάλι (20' Ρουμπής), Κοκκάλας, Μπαρώτας (81' Νικολάου), Μπασούκος.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Μανδέλος, Καραγκούνης, Ε. Γιουκάι, Γάσπαρης, Καπλανάι, Μάρκου (53' Αναστασιάδης), Αναγνώστου (91' Φαράντος), Κυριακού, Ι. Μπιμπάι, Μηλόπουλος (86' Γκοτσάι).