ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 3-1: Ο παλιός είναι ...αλλιώς

31 Οκτωβρίου 2021, 23:00
Μια μέρα πριν τα γενέθλια του ο Ανέστης Αργύρης έδωσε το σύνθημα για τη νίκη

Με τον Οντιάμπο και τον Νικολακάκη για πρώτη φορά στην αρχική 11άδα παρουσιάστηκε ο Αμαρυνθιακός στον αγώνα του με το Λήλα, αλλά ένας παλιός που έπαιξε για πρώτη φορά κι αυτός, αλλά σαν αλλαγή, έγινε ο πρωταγωνιστής στη νίκη με 3-1 επί της ομάδας του Βασιλικού.

Ο Ανέστης Αργύρης, μια μέρα πριν μπει στα 42 (γεννημένος την 1η Νοεμβρίου του 1980) αποφάσισε να επανέλθει ενεργά στην ομάδα της καρδιάς του και μπήκε στον αγώνα στο 77', ενώ το σκορ ήταν 1-1. Στο 86' ο Αμαρυνθιακός κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έδειξε το δρόμο προς τη νίκη, που ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με γκολ του Π. Δ. Σκριβάνου.

Να σημειώσουμε ότι αμέσως μετά το γκολ του Ανέστη, ο φιλοξενούμενος Λήλας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει κι αυτός από τα 11 μέτρα, όταν κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Παπίλας και έδιωξε ο Σακκής. Η μπάλα επανήλθε στον αρχηγό του Λήλα, που σούταρε, αλλά η μπάλα τη δεύτερη φορά ...αποκρούστηκε από το δοκάρι.

Στο σκορ είχε προηγηθεί ο Αμαρυνθιακός με γκολ που πέτυχε στο 20' ο Παναγιώτης Τσούτσης, μετά από σέντρα του Οντιάμπο.

Για το Λήλα που είχε κι αυτός σήμερα δυο νέους παίκτες στην 11άδα του, τον Μολέ και τον Φτούλη, ισοφάρισε σε 1-1 ο Μπαϊμπάκης με κεφαλιά στο 65', εκμεταλλευόμενος ωραία σέντρα του Αλεξίου.

Με αυτό το γκολ ήταν έτοιμος να χαρεί τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, αλλά ο Ανέστης στο 86' του έκοψε τη φόρα, έχασε στη συνέχεια την ευκαιρία να ξαναπάει το ματς στην ισοπαλία (χαμένο πέναλτι) και ήρθε ο Σκριβάνος στις καθυστερήσεις για να του δώσει τη χαριστική βολή.

Διαιτησία: Τουλούμης/Πριόνας-Κελεπούρης.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Αλ. Αλεξανδρής): Σακκής, Θαρρουνιάτης (77′ Αργύρης), Πετράκης, Νικολακάκης, Ρεπετσάς, Πέππας, Οντιάμπο (74′ Θαν. Σκριβάνος), Ζάνιος (68′ Σ. Μυρτέζα), Π. Λ. Σκριβάνος, Π. Δ. Σκριβάνος, Π. Τσούτσης.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγραφιώτης, Μανικιώτης (46′ Κικίδης), Μολές, Κουσερής, Σιμιτζής (82′ Ντίντα), Τζαφέρος, Παπίλας, Αλεξίου, Παναγιώτου, Μπαϊμπάκης, Φτούλης (75′ Μπενέτος).