Β' ΕΠΣΕ: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, η επόμενη αγωνιστική και οι σκόρερ των αγώνων

7 Νοεμβρίου 2021, 23:45
Ολη η 5η αγωνιστική με μια ματιά

Παραμένει στην κορυφή το Μαντούδι-Θριαμβευτής ο Σταυρός στο ντέρμπι με την Καστέλλα

Το Μαντούδι ξαναπέρασε πρώτο στη βαθμολογία του Α' ομίλου μετά τη νίκη του (3-1) επί του Ταξιάρχη που έπαιζε από πολύ νωρίς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κριάρη στο 9'. Σ' αυτό το λεπτό ο παίκτης των γηπεδούχων πέτυχε γκολ σε βάρος της ομάδας του και στη συνέχεια χειρονόμησε σε βάρος του βοηθού διαιτητή. Τα άλλα γκολ του Μαντουδίου πέτυχαν ο Στεφανίδης (35') και ο Μαναρίτσας (81').  Ο Ταξιάρχης έχασε πέναλτι στο 43' με τον Δ. Δαρζέντα (απέκρουσε ο Παναγιωτόπουλος) και μείωσε σε 2-1 στο 85΄ με πέναλτι και εύτοχο εκτελεστή, αυτή τη φορά, τον Δ. Δαρζέντα.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Αρτεμισιακός συνέτριψε το γείτονα Ευβοϊκό στις Γούβες με 5-1. Ο Γκογκομήτρος άνοιξε το σκορ (16') και ισοφάρισε για την ομάδα των Γουβών ο Γ. Στραφιώτης στο 25', για ν' ακολουθήσουν άλλα τέσσερα γκολ μόνο από τους φιλοξενούμενους. Σκόρερ οι Ν. Καρακάξης 2 (29', 77'), Ν. Στραφιώτης (31') και Δ. Χατζηαθανασίου (50').

Το Σάββατο, οι παίκτες του Σταυρού έδωσαν νωρίτερα το δώρο στο νέο τους προπονητή Αγγελο Βογιατζή, δυο μέρες πριν την ονομαστική του εορτή. Έπαιξαν εξαιρετικά και μετέτρεψαν σε περίπατο το ντέρμπι με την Καστέλλα κερδίζοντας 3-0. Ο Κώστας Μουτουσίδης πέτυχε δυο γκολ πριν συμπληρωθεί το ημίωρο του αγώνα. Το πρώτο με εύστοχο πέναλτι και το δεύτερο μετά από ωραίο συνδυασμό Βογιατζή, Ρούσσου και τελικό αποδέκτη το σκόρερ που πλάσαρε μέσα σε αποθέωση. Λίγο πριν λήξει το 90λεπτο, ο Θανάσης Ταυρής που είχε μπει λίγο νωρίτερα στον αγώνα με υπέροχο βολ πλανέ ολοκλήρωσε τη θριαμβευτική νίκη των γηπεδούχων. Στο 65' ο Ντούμας του Σταυρού εκτέλεσε πέναλτι, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Καστέλλας Αναστασίου.

Για το Βόρειο όμιλο έγινα άλλα δυο ματς το Σάββατο. Στην Ιστιαία, τα Βασιλικά έβαλαν  δύσκολα στην Ενωση, κάτι που το συνηθίζουν, και απέσπασαν ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλοί στο πρώτο μέρος. Προηγήθηκαν νωρίς με γκολ στο 4' όταν κέρδισε πέναλτι ο Τσώνος και το μετέτρεψε σε γκολ ο Ηλίας Στεργίου, αλλά δεν κατάφεραν στη συνέχεια να διευρύνουν το σκορ παρά την υπεροχή τους. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, δέχθηκαν και την ισοφάριση από τον Αλοΐζο σε μια σύγχυση στην άμυνα τους. Στο β' μέρος πολλά νεύρα έφεραν και δυο αποβολές για τους γηπεδούχους. Δήμου και Τσώνος είδαν την κόκκινη και θα απουσιάσουν από το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο Μαντούδι με την Αναγέννηση.

Στο Προκόπι η Δόξα είχε ένα εύκολο απόγευμα και κέρδισε 6-0 τον ΟΠΑ με τον 22χρονο Γιώργο Τριάντη να κάνει χατ-τρικ. Τα άλλα τρία γκολ σημείωσαν ο Δημήτρης Τσούτσικας, ο Ανέστης Δανέλης και ο Θανάσης Μορφούλης.

Πρώτες απώλειες για Αλάτσατα, Προποντίδα και Τριάδα-Πλησιάσαν τα Λουκίσια

Αλάτσατα, Προποντίδα και Παντριαδικος δεν είχαν απώλειες στους πρώτους αγώνες τους, αλλά το Σάββατο έχασαν τους πρώτους βαθμούς. Κι αν η Προποντίδα κέρδισε το βαθμό και ο Παντριαδικός έχασε τη νίκη στο παρά ένα, στο μεταξύ τους ματς στο Βούρκο (δείτε τις λεπτομέρειες ΕΔΩ), τα Αλάτσατα γλίτωσαν από την ήττα στο ...παρά κάτι με τη γειτονική ΑΕΧ.

Η ΑΕΧ είχε κάνει την ανατροπή και κρατούσε τη νίκη λίγα δευτερόλεπτα πριν σφυρίξει τη λήξη ο κ. Παπακυριάκος. Τα Αλάτσατα κέρδισαν φάουλ και παράλληλα ο Γιάννης Φρυγανάς των γηπεδούχων πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια ο Σεχάι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΧ και λύτρωσε την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο σκορ είχαν προηγηθεί οι πρωτοπόροι με εύστοχο πέναλτι του Αργυρού στο 40'. Στο β' ημίχρονο, ο Γουναρόπουλος ισοφάρισε για την ΑΕΧ στο 50' και στο 65' ο Αρβανάκος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, σκορ που δεν διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, ύστερα από το γκολ του Σεχάι στις καθυστερήσεις.

Στη Χαλκίδα έγινε και το τρίτο σημερινό ματς του ομίλου και συγκεκριμένα στο Πάρκο του Λαού, όπου ο Κεραυνός, διευρύνοντας το σκορ στα τελευταία λεπτά, πέτυχε εντυπωσιακή νίκη (5-2) επί των Καθενών, που προηγήθηκαν με τον Κώστα Αλεξίου στο 17', αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Β. Πατερίτσας ισοφάρισε για τους Χαλκιδέους. Στο 63' ο Μ. Αποστόλου έκανε το 2-1 και στο 73' ο Λ. Νικολακόπουλος ισοφάρισε. Στο 80' ο Σπενταμίδης ξαναέδωσε το προβάδισμα (3-2) στον Κεραυνό, ο οποίος πέτυχε άλλα δυο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Αποστόλου και τον Γ. Αργύρη.

Την Κυριακή τα Λουκίσια κέρδισαν 4-1 το Ληλάντιο (Τσαλμάς 2, Σεϊνταράς και Δέδες οι σκόρερ) και πλησίασε τους τρεις πρωτοπόρους. Στην Παραλία τα Πολιτικά νίκησαν 4-2 την τοπική ομάδα που προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Κότα (3') και Κοροβέση (17'), ο οποίος στο 33' είδε την κόκκινη κάρτα. Η ομάδα του Αντώνη Μπισμπικόπουλου είχε ήδη ισοφαρίσει όταν έγινε η αποβολή και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αριθμητική της υπεροχή σημειώνοντας άλλα δύο γκολ. Σκόρερ των νικητών οι Κ. Μαραγκός (22'),  Ν. Φωτεινός  2 (32', 68') και Κ. Τσάλας (92').

Ο Κώστας Τρίκκας κράτησε αήττητο τον Μιαούλη στις καθυστερήσεις

Στις καθυστερήσεις γλίτωσε την ήττα ο Μιαούλης στο γήπεδο Δροσιάς όπου αγωνιζόταν με τον Ερμήλιο. Μόλις στο 5' ο Κώστας Τρίκκας άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Φύλλων και στο 32' ο Γ. Μπασινάς ισοφάρισε για την ομάδα της Ανθηδόνας. 8 λεπτά πριν λήξει το ματς ο 36χρονος Στέλιος Πέντσιος έκανε το 2-1 για τον Ερμήλιο και στο 93' πάλι ο Κώστας Τρίκκας πέτυχε το γκολ με το οποίο η ομάδα του παρέμεινε αήττητη. Μετά το γκολ αποβλήθηκε ο Κατσαρής του Μιαούλη.

Στα Ζάρκα, η τοπική ομάδα έχασε με το ίδιο σκορ (1-4) που είχε θριαμβεύσει πριν μια βδομάδα επί του Νηλέα Νεοχωρίου, πάλι στο ίδιο γήπεδο. Ο Δύστος πήρε το τρίποντο στο γειτονικό ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του Νότιου ομίλου, όπου θα μείνει εκεί και αύριο, αφού ο Νηλέας έχει ρεπό. Ο Δύστος προηγήθηκε 2-0 στο 17' με γκολ του Γ. Πιλάτη (πέναλτι) και του Κ. Στουραΐτη. Στο 30' μείωσε ο Αλέξανδρος Σταμέλος για τα Ζάρητρα, αλλά στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δυο γκολ με τον Δ. Λαθουρά (63') και τον Ι. Μάλλιο (89'). Οι νικητές έχασαν και πέναλτι με τον Γ. Πιλάτη (απέκρουσε ο Γούναρης).

Την Κυριακή τα Κριεζά νίκησαν 2-1 τα Νεα Στύρα με γκολ που πέτυχαν ο Β. Τσόκας (5') και ο βετεράνος Βασίλης Τσαλιαγκός (49'). Μείωσε στο 89' ο Αουρέλ Αλιάι. Στο άλλο ματς της ημέρας Ευβοϊκός και Μαρμάρι μετά από μέτριο ματς ήρθαν ισόπαλοι χωρίς γκολ.