Γ' ΕΠΣΕ: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, η επόμενη αγωνιστική και οι σκόρερ των αγώνων

7 Νοεμβρίου 2021, 22:00
Απτόητος συνεχίζει ο Πισσώνας - Νίκησε η ΑΕΚ τον Πανηλιακό στο Νέο Πύργο. Ο Αιγέας πήρε το τρίποντο στις καθυστερήσεις

Α' ΟΜΙΛΟΣ: Με δυο γκολ του Μαρνέζου νικήτρια η ΑΕΚ

Στο ντέρμπι του Βορρά, η ΑΕΚ Ν. Πύργου νίκησε 2-0 στο γήπεδό της τον Πανηλιακό με δυο γκολ του Α. Μαρνέζου (23' και 93'). Το ματς σημαδεύτηκε και με δυο τραυματισμούς στο γόνατο που καθυστέρησαν τη λήξη του αγώνα. (Μουργιώτης Π. και Αγέτι).

Σαρωτικός ήταν ο Ερμής Πηλίου και πέρασε ...άνεμος από το Αρτεμίσιο κερδίζοντας 5-2 τις Αγδίνες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 στο 10 λεπτο με αυτογκόλ του Σπανού (στο 8') και ένα γκολ (άνοιξε το σκορ στο 4') του Σάκη Ρούσσου, πρώην παίκτη του ΑΟΧ, του ΑΟΝΑ κι άλλων ομάδων που πήγε στο Πήλι στη λήξη της μεταγραφικής περιόδου. Ο μόνιμος σκόρερ του Ερμή, ο Δ. Παπαγεωργιου έκανε το 0-3 στο 19' και μείωσε ο Σ. Νάτσιος στο 38', αλλά ο Παπαγεωργίου σκόραρε ξανά (44') κι έκανε το 1-4. Ο Ρούσσος πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 68' και το τελικό 2-5 διαμορφώθηκε από τον Γ. Κρυσταλόγιαννη στο 86'.

Ο Ακράτητος παίζοντας στη διπλανή Σκεπαστή δεν μπόρεσε να επιβληθεί του τυπικά γηπεδούχου Ολυμπιακού Λίμνης. Η ομάδα των Κεχριών άνοιξε το σκορ στη λήξη του ημιχρόνου με τον Α. Καψάλα και ισοφάρισε σε 1-1 ο Γ. Παναγιώτου στο 76'

Β' ΟΜΙΛΟΣ: Απτόητος ο Πισσώνας τρέχει με ...4Χ4

Στον κεντρικό όμιλο ο Πισσώνας συνεχίζει απτόητος κερδίζοντας και τον Ρομαϊκό με δυο γκολ που πέτυχαν (ένα σε κάθε ημίχρονο)  ο Π. Τρίκκας και ο Σ. Σταθαράς, ενώ ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Κοντοδεσποτίου με δυο γκολ του βετεράνου Βαταμίδη (38' και 62') κι ένα του Βαγγέλη Σολογιάννη (71'). Ο Πισσώνας είναι η μόνη ομάδα του ομίλου που έχει τέσσερις νίκες σε 4 αγώνες και την Κυριακή θα φιλοξενήσει στο γήπεδό του το δεύτερο στη βαθμολογία Κύζικο.

Το Αφράτι σε δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στην έδρα του έχασε ξανά, αυτή τη φορά με το εντυπωσιακό 2-5 από το Μέσσαπο που είχε δυο σκόρερ. Τον Ν. Βλάσση που έκανε χατ-τρικ (38', 82' και 93') και τον Τριανταφύλλου που πέτυχε δυο γκολ (50' και 89'). Το Αφράτι μείωσε σε 1-2 με το Γ. Ζαχαριά (52') και σε 2-3 (88') με τον Αντ. Κυτίνο.

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ Χαλκίδας με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, που πέτυχαν οι Π. Μπαλάνος (7'), Κ. Ρωμανός (37΄) και Μυλωνάς (42'). Μείωσε για τον Εραπο σε 3-1 ο Γαραντζόγιαννης στο 72'.

Πρώτη νίκη και για τον Ανάποδο που κέρδισε 2-0 στο Βατώντα την Ακαδημία Αρτάκης με γκολ του Σουλιώτη και του Ελευθεριάδη.

Χθες ο Κύζικος πέτυχε σαρωτική νίκη (6-1) επί της Αθλόπολης. Οι νικητές σημείωσαν τέσσερα γκολ στο πρώτο 45λεπτο με τους Γ. Σπύρου (14'), Ν. Σταματίου 2 (17', 45') και Β. Σκούρο (37'). Τα άλλα δύο πέτυχαν ο Ν. Ντρέκης (73') και ο Δ. Πολύχρονος (83'). Η Αθλόπολη μείωσε στο 89' με εύστοχο πέναλτι του Μουστάκα.

ΑΝΑΓΕΝ. ΜΟΝΟΔΡΙΟΥ ΡΕΠΟ

Στο νότο η Κύμη κέρδισε εκτός (στο Αυλωνάρι) την Αρτεμη με γκολ που πέτυχαν ο Ι. Τούμπανος (17') και ο Ε. Χουλιαράς στο 89' (είχε ισοφαρίσει ο Σ. Τσιρέκας στο 64') και συμβαδίζει με τον Αιγέα που πήρε τη νίκη (1-0 τον Αγ. Ιωάννη) στις καθυστερήσεις, με εύστοχο πέναλτι του Σ. Βυργιώτη.

Το Σάββατο έγινε το άλλο ματς για τον 3ο όμιλο στο γήπεδο Βρύσης, όπου οι Κονίστρες προηγήθηκαν με τον Ζυγόπουλο (36'), αλλά η Ακαδημία Ερέτριας ισοφάρισε (69') με τον Συκά σε 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.