ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 2-3: Έσπασε το lockdown, απέφυγε την καραντίνα

7 Νοεμβρίου 2021, 18:35
Οι κυανόμαυροι "επαναπαύτηκαν" στο 0-2 και παραλίγο να το πληρώσουν από τους ψυχωμένους γηπεδούχους.

Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν το ματς του Απόλλωνα με τον ΑΟ Χαλκίς στο γήπεδο της Ερέτριας με τους Χαλκιδέους να σπάνε το ...lockdown και να φεύγουν νικητές με 3-2.

Η Χαλκίδα προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, ο μαχητικός και ψυχωμένος Απόλλων επέστρεψε (2-2) στο ματς και ο ΑΟΧ με πέναλτι στην τελική ευθεία διαμόρφωσε το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πέρυσι, τέτοια εποχή ο ΑΟΧ γνώριζε την ήττα με 1-0 από την Ερέτρια μετά από 5 σερί νίκες και λίγες μέρες αργότερα η χώρα και η Α' ΕΠΣΕ μπήκαν σε "γύψο", λόγω lockdown.

Το πρωτάθλημα ματαιώθηκε, αλλά σήμερα ο ΑΟΧ απέφυγε την καραντίνα και απέδρασε με το διπλό από την Ερέτρια.

Το περσινό ματς ήταν και το τελευταίο του Γιάννη Αγριόδημου κάτω από τα δοκάρια του ΑΟΧ και πριν τη σέντρα στο σημερινό ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου γκολκίπερ του ΑΟΧ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλων Ερέτριας ήταν καλύτερος και έχασε μια καλή ευκαιρία, με κεφαλιά του Λάμπρου Καρλατήρα (από κόρνερ του Κανάνι) να περνάει άουτ.

Η Ερέτρια είχε ψηλά την άμυνά της και έστησε παγίδες στον ΑΟΧ, ο οποίος έμοιαζε βραχυκυκλωμένος και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει με ευκολία την μπάλα.

Μετά το τέταρτο συνήλθε ο ΑΟΧ και στο 20' από μπαλιά του στόπερ Ζουλιώτη στον Κολιόπουλο, ο μπακ του ΑΟΧ έβγαλε την σέντρα από δεξιά και μετά από σύγχυση στα καρέ της Ερέτριας, ο Σπανός με πλασέ σε δεύτερο χρόνο έκανε το 0-1.

Ο ΑΟΧ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και στο 31' από καλοζυγισμένο φάουλ του Ζαχαριά, ο Νίκος Μαστροκώστας με κεφαλιά ...αλά Αραούχο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2.

Στα αμέσως επόμενα λεπτά, ο Μαστροκώστας έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει τρία τα γκολ της Χαλκίδας, με τον Μίχο να σώζει σωτήρια σουτ του φορ του ΑΟΧ, ενώ η Χαλκίδα άγγιξε εκ νέου το 0-3 με πρωταγωνιστή τον Καραχάλιο.

Στο β' ημίχρονο η Χαλκίδα απείλησε σε διπλή φάση με τους Χαλιώτη και Ζουλιώτη, αλλά στο 50' μετά από χέρι του Κολιόπουλου στην περιοχή, ο Κασομούλης έδειξε την άσπρη βούλα και ο Γκέρσι Τόρα με ωραία εκτέλεση μείωσε σε 2-1.

Στο 52' ο Μίχος απέκρουσε με τα πόδια επικίνδυνο σουτ του Ζαχαριά, αλλά από 'κει και πέρα η Ερέτρια πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΑΟΧ να μην έχει την ενέργεια και το καθαρό μυαλό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 57' κεφαλιά του Τόρα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 65' ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους.

Ο Παρασκευάς Λάζρι πήρε την μπάλα στο τελευταίο τρίτο, "χόρεψε" τους φιλοξενούμενους και με ένα εκπληκτικό σουτ "νίκησε" τον Φαλαγγίτη και έκανε το 2-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Ο ΑΟΧ έδειξε να ...ξυπνάει και στο 80' ο Κώστας Σπανός σε ρόλο αριστερού χαφ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή της Ερέτριας, ο Βεσέλι -που ήταν πολύ καλός- τον ανέτρεψε και ο Κασομούλης σφύριξε πέναλτι.

Ο ¶γγελος Γκιόκας ανέλαβε την εκτέλεσή του και μολονότι ο Μίχος έπεσε σωστά στη γωνία δεν κατάφερε να "σώσει" την εστία του και έγινε το 2-3 που χάρισε το "τρίποντο" στον ΑΟΧ.

Διαιτησία: Κασομούλης, Δάλλας - Ιωάννου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος, Ι. Σταματάκος, Βελαέτης, Λ. Καρλατήρας, Κανάνι, Βεσέλι, Χιούσκα (83’ Μέτσιο), Τόρα, Λάζρι, Αντζέλι, Ρούσσος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι. Κων. Τσολάκος, Γεωργίου, Ζουλιώτης, Θωμάς, Χαλιώτης (60’ Ι. Αθ. Τσολάκος), Ζαχαριάς (86’ Λάμπρου), Καραχάλιος (68’ Τρεπεκλής), Σπανός (86’ Σπυράκης), Νικ. Μαστροκώστας (60' Γκιόκας).