ΑΙΔΗΨΟΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 3-4: Λαμψακιώτικο διπλό με αγγλικό σκορ

7 Νοεμβρίου 2021, 22:25
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πέτρος Στρατής.

Συναρπαστικό ματς έγινε στο γήπεδο της Αιδηψού ανάμεσα στον ΑΟ Αιδηψού και τον Ελλήσποντο με την ομάδα της Λαμψάκου να παίρνει μεγάλο διπλό με αγγλικό σκορ (3-4), πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα από τη Χαλκίδα.

Στο 13' ο Κατσίμπρας έκανε το 0-1 για τον Ελλήσποντο για ...ν' απαντήσει η Αιδηψός στο 28' (1-1) με σκόρερ τον Ι. Μπιμπάι.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο 51' για πρώτη φορά, με γκολ του Καραγκούνη, κάνοντας το 2-1.

Η χαρά τους κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς στο 53' ο Πέτρος Στρατής ισοφάρισε σε 2-2 για την ομάδα της Λαμψάκου.

Στο 62' ήταν η σειρά του Βαγγέλη Ανέστη να βρει δίχτυα και να κάνει το 2-3 για τον Ελλήσποντο, ενώ στο 75' ο Πέτρος Στρατής που κυλάει στο αίμα του το γκολ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-4.

Η Αιδηψός δεν παράτησε το ματς και στο 81' ο Φώτου έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, γράφοντας το 3-4.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ελλήσποντος κράτησε τα κλειδιά και ξεκλείδωσε την πρώτη του νίκη, ενώ η Αιδηψός μετά το μεγάλο διπλό στο Γυμνό, δεν κατάφερε σήμερα να εκμεταλλευτεί την έδρα της.

Μάλιστα, έχασε και τον Αναστασιάδη για το επόμενο ματς με τον ΑΟΧ στη Χαλκίδα, καθώς ο αρχηγός των γηπεδούχων αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Διαιτησία: Δανιηλίδης, Κοντογιαννίδης-Γεωργαράς.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Καραγκούνης, Ερ. Γιουκάι, Αναστασιάδης, Καπλανάι (71′ Σουμπάσης), Μάρκου (62′ Ηλ. Ιωσήφ),  Αναγνώστου (80′ Πλανγκάι), Κυριακού, Ι. Μπιμπάι, Μηλόπουλος.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Τόρα, Γιαλός, Κοντάκης, Αγγελάτος, Ντούκα, Κικίδης, Νικολάου, Κατσίμπρας, Π. Στρατής (84′ Θαν. Βουγέσης), Ανέστης (93' Γίγας), Χασαπίδης.