ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΛΗΛΑΣ 3-1: Καπετάν Πετράν και νίκη ...ζάχαρη!

13 Νοεμβρίου 2021, 18:15
Πολύ καλοί οι πιτσιρικάδες Γιαλός και Πέτσας των γηπεδούχων.

Σημαντική -και απόλυτα δίκαιη- νίκη με 3-1 πέτυχε ο Ελλήσποντος στο ντέρμπι του Ληλάντιου Πεδίου κόντρα στον Λήλα (και η ομάδα του Βασιλικού έχει έδρα φέτος τη Λάμψακο) με πρωταγωνιστή τον Πέτρο Στρατή που σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ, ενώ ...τόσα έβαλε και στο διπλό με 4-3 μέσα στην Αιδηψό την περ. αγωνιστική και γίνεται ...Καπετάν Πετράν!

Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Ζαχαρίας Κατσίμπρας στις καθυστερήσεις και κλείδωσε τη νίκη ...ζάχαρη της ομάδας του.

Για τον Λήλα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο ..."κάπτεν" Γιώργης (Παπίλας).

Στο β' ημίχρονο ο Ελλήσποντος ήταν πολύ καλύτερος και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων και παραλίγο να το πληρώσει στο 78' όταν ο Ερμής Τόρα απέκρουσε σωτήρια διαγώνιο σουτ του Κώστα Αναγνώστου.

Στα πρώτα λεπτά το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά σταδιακά ο Ελλήσποντος ανέβαζε ρυθμό και προσπάθησε να χτυπήσει από τα πλάγια.

Πιο αμυντικά έπαιζε ο Λήλας, ο οποίος κι αυτός προσπάθησε να βρει ελεύθερους διαδρόμους.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ελλήσποντο καταγράφηκε στο 18' με πρωταγωνιστές τους Χασαπίδη και Ανέστη, ενώ στο 20' ο Στρατής έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, σούταρε και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, κάνοντας το 1-0.

Στο 32' ο Αγραφιώτης, αυτή τη φορά, δεν άφησε τον Στρατή να ...γράψει το 2-0 και στο 37' ο Λήλας απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Αλεξίου που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ, ο Γιώργος Παπίλας το εκτέλεσε με δύναμη και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Τόρα για το 1-1.

Στο β' ημίχρονο ο Ελλήσποντος "χτύπησε" με τους Γιαλό, Νικολάου και Κατσίμπρα στην αριστερή πλευρά του Λήλα που έμπαζε, και κάθε ...κατεβασιά της μπάλας της ομάδας της Λαμψάκου ...μύριζε γκολ.

Στο 48' ο Νικολάου οδήγησε την μπάλα, πάσαρε στον εξαιρετικό νεαρό μπακ Γιαλό, αυτός την έσπασε στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Στρατής σαν σε προπόνηση έκανε το 2-1.

Στη συνέχεια ο Ελλήσποντος έχασε σε διάστημα 20 λεπτών 6-7 κλασικές φάσεις (!) για να κάνει το 3-1 με τους Στρατή, Χασαπίδη και Ανέστη να αστοχούν από καίριες θέσεις.

Και στο 79' ο Λήλας λίγο έλειψε να τιμωρήσει τον Ελλήσποντο, όταν ο μαχητής Τζαφέρος έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, τροφοδότησε τον Αναγνώστου, ο δεύτερος σούταρε, αλλά ο Τόρα έγινε ...φτερωτός Ερμής και γλίτωσε την ομάδα του από εγκεφαλικό.

Μέχρι το τέλος ο Λήλας δεν έκανε καθαρή φάση (φώναξε για ένα χέρι στο 87'), ενώ ο Ελλήσποντος έχασε ακόμη μια μεγάλη φάση με τον Νικολάου στο 82'.

Τελικά στο 90' ο πιτσιρικάς Πέτσας, ο οποίος μπήκε αλλαγή και ήταν πάρα πολύ καλός, έκλεψε την μπάλα στην περιοχή, πάσαρε στον Κατσίμπρα και ο Ζαχαρίας μες σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-1.

Διαιτησία: Χουλιάρας, Λιαγκάκης, Κελεπούρης.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ (Γιώργος Κρόκος): Ερ. Τόρα, Γιαλός, Κοντάκης, Γ. Αγγελάτος, Ντούκα, Κικίδης, Νικολάου, Κατσίμπρας, Π. Στρατής (79' Πέτσας), Βαγγ. Ανέστης (90' Γίγας), Χασαπίδης (66' Δουγέκος).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγραφιώτης, Κικίδης, Κουσερής, Μολές (88' Ντίντα), Ευαγγελινός (55' Μανικιώτης), Τζαφέρος, Παπίλας, Παναγιώτου, Αλεξίου, Φτούλης (61' Μπαϊμπάκης), Κ. Αναγνώστου.