ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 0-2: Μία από τα ίδια με σκόρερ Χύσκα και Τόρα (pics)

13 Νοεμβρίου 2021, 20:40
Ο ΑΟΚΠ δεν κατάφερε πάλι να ισοφαρίσει όταν του δόθηκε η ευκαιρία. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, κέρδισαν δίκαια.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στην έδρα του υπέστη το Καλοχώρι/Παντείχι, αυτή φορά με 2-0 από τον Απόλλωνα Ερέτριας, που κέρδισε δίκαια, αφού ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ομως, ο ΑΟΚΠ, όπως και με τη Μακρυκάπα, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα όταν είχε την ευκαιρία να το κάνει και να πετύχει την ισοφάριση, ώστε να συνεχίσει με καλύτερη ψυχολογία. Αργότερα, ο Τόρα, που ...δεν συγχωρεί, πέτυχε το 0-2, και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν είχαν τη δύναμη ν' αντιδράσουν.

Ο Απόλλωνας, βέβαια, στάθηκε πολύ καλύτερα στο γήπεδο έχοντας στη σύνθεσή του αρκετούς παίκτες με ποιότητα, αλλά και μεγάλη εμπειρία και είχε κι αυτός χαμένες ευκαιρίες, αλλά και τρία δοκάρια.

Στο πρώτο 45λεπτο, μάλιστα, ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 13' με τον Χύσκα, είχε δοκάρι (21') με τον Τόρα και την πρώτη απειλή στο ματς (9') με τον Κανάνι, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κατσιμήτρος.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (46') ο Βαγγέλης Ρουμπής βρέθηκε σε θέση βολής προ του Μίχου, αλλά το σουτ δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μήτρου ήταν αυτός που πήρε την μπάλα από ασίστ του Αποστόλου και από καλή θέση έστειλε κι αυτός την μπάλα να φύγει ψηλά άουτ.

Στο 10ο λεπτό της επανάληψης, ήταν η σειρά της Ερέτριας να φθάσει κοντά στο γκολ, αλλά το ωραίο σουτ που εξαπέλυσε ο Τόρα, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κατσιμήτρος (η μπάλα ίσως να βρήκε στη συνέχεια το δοκάρι).

Στο 63' ο Τόρα πήρε την μπάλα στην περιοχή και περίπου από τη γωνία της μικρής περιοχής κεραυνοβόλησε τον Κατσιμήτρος, ο οποίος αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η μπάλα κατέληξε  στον ουρανό των διχτύων του ΑΟΚΠ.

Στο 68' οι γηπεδούχοι έφτασαν πάλι κοντά στο γκολ με τον Ρουμπή, αλλά ο Μίχος κράτησε ανέπαφα τα δίχτυα του, ενώ δυο λεπτά αργότερα σε φάουλ του Κανάνι, απέκρουσε ο Κατσιμήτρος και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε και  στο δοκάρι. Την πάνω μεριά του δοκαριού βρήκε η μπάλα στις καθυστερήσεις πάλι σε προσπάθεια του Κανάνι.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Παππάς-Μαρίνος.

ΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ/ΠΑΝΤΕΧΙΟΥ (Κώστας Σταματίου): Κατσιμήτρος, Σαλεμής (85′ Χατζηαντωνάκης), Μπασούκος, Πεππές (59′ Αναγνώστου), Βλάχος, Σαμαρτζής, Χασανλάρι (72′ Κονόμι), Αποστόλου (85′ Σιγανός), Σταμέλος, Βαγγ. Ρουμπής, Μήτρου (59′ Θοδ. Ντεγιάννης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος, Βελαέτης (86′ Βράκας), Λ. Καρλατήρας, Χύσκα (84′ Κιάκης), Κανάνι, Βεσέλι, Αντζέλι, Τόρα (75′ Σταματάκος), Μέτσιο (86′ Θ. Μπασινάς), Μ. Καρλατήρας, Λάζρι (84′ Συκάς).