ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 2-1: Γεύτηκε τη χαρά της πρώτης νίκης

14 Νοεμβρίου 2021, 19:35
Έβαλε γκολ ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων που ξεκίνησε από τον Ολυμπο.

Τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα γεύτηκε ο Ολυμπος Γυμνού που επικράτησε 2-1 στην έδρα του, του ΑΟ Αυλωναρίου.

Νωρίς άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι...

Ειδικότερα, στο 10' ο Μπαρώτας εκτέλεσε φάουλ, δεν έδιωξε κανένας από τους φιλοξενούμενους και ο Τριανταφύλλου (φωτό) που βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή έκανε το 1-0.

Το Αυλωνάρι προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, χωρίς να χάσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία, αλλά επισκέφτηκε με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ.

Ένα σουτ του Τσιάκου μπλόκαρε ο Μωραϊτης, μια κεφαλιά του Γλύκου πέρασε άουτ και ακόμη μια κεφαλιά του Παππά κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπος έγινε απειλητικός, με τον Μπαρώτα να πλασάρει σχεδόν μόνος του με την εστία, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ.

Πριν, όμως, ακουστεί το σφύριγμα για την ανάπαυλα, ο Στ. Θανάσι ανατράπηκε από τον Μαστροκώστα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κοκκάλας από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-0.

Στο β' ημίχρονο, ο Τσιάκος στο 54' για το Αυλωνάρι εκτέλεσε ένα φάουλ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 57' ο Στ. Θανάσι βρέθηκε σε θέση βολής για τον Ολυμπο, έκανε ένα καλό σουτ, αλλά έδιωξε ο Μπασινάς.

Στο 88' ο Κοκκάλας λίγο έλειψε να κάνει τρία τα γκολ της ομάδας του, όταν σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Μπασινάς απέκρουσε.

Ο γκολκίπερ του Αυλωναρίου που ...ξεκίνησε από τον Ολυμπο Γυμνού έμελλε να γίνει και σκόρερ, καθώς στις καθυστερήσεις ο Παππάς ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι και ο Μπασινάς κατευθύνθηκε στην άσπρη βούλα. Το εκτέλεσε, ο Μωραϊτης απέκρουσε, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη. Τη δεύτερη φορά το χτύπημα που μπήκε γκολ ...μέτρησε και ο ΑΟΑ μείωσε σε 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Τουλούμης, Κελεπούρης - Κοντογιαννίδης.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Δ. Αντωνόπουλος): Χρ. Μωραΐτης, Αντ. Ρόγκας, Δ. Κουσερής, Αντ. Ρουμπής, Τριανταφύλλου, Αλ. Θανάσι, Στεφ. Θανάσι (70' Σακκής), Θαν. Μωραΐτης (60' Τοπαλί), Κοκκάλας, Μπαρώτας (92' Ζαχαριάς), Μπασούκος (92' Αγγελάκης).

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γ. Τζόκας): Κ. Μπασινάς, Ξυράφης, Μπρεγκανάκου, Παππάς, Μαστροκώστας, Μάλλιος (87' Ντουλελλάρι), Γλυκός (87' Γ. Κούκης), Κ. Πόγκας (60' Γκιούλι), Ν. Παναγιώτου (53' Κρόκος), Ντραγκότι, Τσιάκος (81' Μπάρντι).