ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΚΑΡΥΣΤΟΣ 1-1: Ο Θάτσι ...δάγκωσε τους Λύκους στις καθυστερήσεις

14 Νοεμβρίου 2021, 19:55
Ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους.

Όρθια στην έδρα της Μακρυκάπας έμεινε η Κάρυστος, η οποία έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη "φωλιά" των "Λύκων", με γκολ στις καθυστερήσεις!

Η Μακρυκάπα δεν γκρεμίστηκε από την κορυφή, αλλά μετά την γκέλα της Χαλκίδας κόντρα στην Αιδηψό έχασε την μεγάλη ευκαιρία να μείνει μόνη της στο ρετιρέ.

Το γκολ της ισοφάρισης για την Κάρυστο που δείχνει ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Θάτσι, ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή, λόγω τραυματισμού του πολύπειρου Παπουτσή.

Ο Παπουτσής ήταν αυτός που ανέτρεψε τον Μάκη Σίδερη στο 2', ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Μπαλαμπάνης το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Μακρυκάπα.

Στο 18' ο Παπουτσής υπέστη θλάση και στη θέση του μπήκε ο Θάτσι που έμελλε να γίνει και ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και μάλιστα στην παρθενική του συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα.

Ουσιαστικά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, ο Θάτσι σκόραρε και έγραψε το 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μακρυκάπα έχοντας το προβάδισμα ...με το καλημέρα, κινήθηκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, είχε την υπεροχή, αλλά δεν έκανε μεγάλες φάσεις.

Στο β' ημίχρονο η Κάρυστος άρχισε να ανεβαίνει πιο ψηλά και να κερδίζει μέτρα και ειδικότερα από το 70' και μετά, ήταν ανώτερη, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τον Ρούσσο, που δεν τις αξιοποίησε.

Μάλιστα, μετά το 85' η Κάρυστος υποχρεώθηκε να αγωνιστεί με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Τούρλα (πέρασε στο ματς στο 70') κι ενώ είχε κλείσει ο κύκλος των αλλαγών.

Παρόλ' αυτά η ομάδα της Νότιας Εύβοιας έδειξε χαρακτήρα και με γκολ του Θάτσι (φωτό) στις καθυστερήσεις κατάφερε να φύγει με το βαθμό από την έδρα της πρωτοπόρου (μαζί με τον ΑΟΧ).

Για τη Μακρυκάπα ήταν η δεύτερη ισοπαλία μετά το 0-0 στο Αλιβέρι με τον Ταμυναϊκό.

Διαιτησία: Κασομούλης, Χ. Αντωνίου - Σταύρου.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγ. Ζέρβας): Κηρόπουλος, Λέκκας, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Μπατζελής, Πασάι, Γκίκας (83' Κικίδης), Λούρος (83' Αλαφάκης), Γκάβαλης (70' Κωνσταντάγκας), Σίδερης (70' Μήτρου), Λειβαδίτης (57' Βουρδάνος).

ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Ηλ. Οικονομίδης): Δρόσος, Παπουτσής (18' Θάτσι), Γεωργιόπουλος, Καράβολας, Παπασταματίου, Ναυπλιώτης, Νταουτλλάρι (83' Γκιλπάθης), Κακαβάς, Ζάνι, Σούλας (70' Τούρλας), Ρούσσος.