ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 0-3: Όταν ηρέμησε ...κλείδωσε το τρίποντο

20 Νοεμβρίου 2021, 17:38
Δυο γκολ ο Ζαχαριάς.

Νικηφόρα με 3-0 πέρασε από το γήπεδο Λαμψάκου ο ΑΟΧ κόντρα στον Λήλα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο δρόμο για την κορυφή.

Οι Χαλκιδέοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και στο 10' μετά από λάθος στην άμυνα του Λήλα, ο Νίκος Ζαχαριάς βρέθηκε τετ α τετ με τον Αγραφιώτη, τον πέρασε και με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Παρόμοια φάση και στο 14', με τον Τρεπεκλή να περνάει τον Αγραφιώτη, αλλά το γύρισμά του για τον Γκιόκα κόπηκε από την άμυνα του Λήλα.

Οι μεσοαμυντικοί του ΑΟΧ προσπαθούσαν με βαθιές μπαλιές να βρουν τον Γκιόκα, ενώ ο ΑΟΧ είχε ενεργοποιημένη κυρίως την δεξιά του πλευρά με τους Κολιόπουλο και Καραχάλιο.

Ενα καλό σουτ είχε και ο Ι. Αθ. Τσολάκος, αλλά μετά το 20' ο ΑΟΧ δεν έκανε φάσεις και η απόδοσή του έπεσε αισθητά.

Ακίνδυνος ήταν ο Λήλας που έπαιξε με σχηματισμό 3-5-2, και τον Μολέ σφήνα στους στόπερ Παπίλα και Κουσερή.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Δημήτρης Λύκος έβαλε στο ματς τους Σπανό και Θωμά που έρχονταν από τραυματισμούς, αλλά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσουν την ανάπτυξη των κυανόμαυρων, καθώς ο ΑΟΧ δεν πατούσε καλά στο γήπεδο.

Με τη συμπλήρωση του 55ου λεπτού, στον αγώνα πέρασε κι ο Πάλλης, με τον κόουτς του ΑΟΧ να προσπαθεί να φρεσκάρει την ομάδα του.

Το 0-1 παρέμενε και ήταν ...εύθραυστο και ο ΑΟΧ δεν ήθελε να γευτεί το "ντεζαβού" του αγώνα με την Αιδηψό πριν μια εβδομάδα.

Από το 55' μέχρι και το 65' ο Λήλας αναθάρρησε και πήρε μέτρα στο γήπεδο και μάλιστα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Αρχικά στο 57' από φάουλ του Παπίλα, γυριστή κεφαλιά του Αλεξίου έφυγε άουτ, και στο 60' από αδράνεια της άμυνας του ΑΟΧ, ο Μολές βρέθηκε "φάτσα" με τον Φαλαγγίτη, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του ΑΟΧ απέκρουσε σωτήρια και η μπάλα κατέληξε βασανιστικά κόρνερ.

Στους παίκτες του ΑΟΧ υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός, αλλά όταν ηρέμησαν κλείδωσαν το τρίποντο.

Στο 66' από ωραία πλαγιοκόπηση, ο Ζουλιώτης γύρισε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Λήλα και ο Γκιόκας με πλασέ σε πρώτο χρόνο έκανε το 0-2.

Στο 70' ο Ζαχαριάς έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αγραφιώτη κι έγραψε το τελικό 0-3.

*Πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιάννη Αγριόδημου.

Διαιτησία: Βελέντζας, Ιωάννου - Κοντογιαννίδης.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Αγραφιώτης, Παναγιώτου, Μανικιώτης, Μολές (88' Κάβουρας), Κουσερής, Τζαφέρος, Παπίλας, Αλεξίου (75' Ντίντα), Φτούλης (65' Βασ. Τσολάκος), Μπαϊμπάκης (88' Μπενέζος), Κ. Αναγνώστου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Ι.Κ. Τσολάκος (55' Πάλλης), Γεωργίου, Ι. Αθ. Τσολάκος, Σπυράκης, Τρεπεκλής (46' Σπανός), Καραχάλιος (46' Θωμάς, 73' Τζάβρας), Γκιόκας, Νικ. Ζαχαριάς, Ζουλιώτης (82' Χαλιώτης).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα