ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΔΡΟΣΙΑ 3-0: Νικηφόρο ντεμπούτο Μεθενίτη με ξέσπασμα στο β' ημίχρονο

20 Νοεμβρίου 2021, 18:20
Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, άξιζαν τη νίκη.

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Σάκης Μεθενίτης (σ.σ. αντικατέστησε τον Αλεξανδρή) στον πάγκο του Αμαρυνθιακού, με την ομάδα της Βάθειας να επικρατεί με 3-0 του ΑΠΚΟ Δροσιάς.

Κλειδί της νίκης ήταν το πρώτο γκολ του Π.Λ. Σκριβάνου με ατομική προσπάθεια, ενώ ενέργεια και ένταση στους γηπεδούχους έδωσε και ο Ανέστης Αργύρης, που έχει περάσει τα "40", αλλά πάντα ...ο παλιός είναι αλλιώς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασικές φάσεις μπροστά στην εστία του Σωτηρόπουλου.

Θέση κάτω από τα δοκάρια του Αμαρυνθιακού πήρε ο νεαρός Κελάι, λόγω αποβολής του Σακκή στο περασμένο ματς. Ο Αμαρυνθιακός έκανε και μια αλλαγή την τελευταία στιγμή με τον Πετράκη να φοράει τη φανέλα με το 11 στη θέση του Παναγιώτη Σκριβάνου του Δημήτρη.

Ο ΑΠΚΟ Δροσιάς προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση και απείλησε στο 18' με φάουλ του Γιάννη Λάμπρου που έδιωξε δύσκολα ο Κελάι (σ.σ. ήταν ένα φάουλ από την ίδια απόσταση που ο Λάμπρου σκόραρε στο 95' κόντρα στη Σκεπαστή και ισοφάρισε σε 3-3).

Στο 34' ο Αμαρυνθιακός από προσπάθεια του Π.Λ. Σκριβάνου ζήτησε ένα πέναλτι για χέρι σε αντίπαλο, ενώ στο 39' ο Βαρσαμάς της Δροσιάς ...ταλαιπώρησε τον Πετράκη, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός μπήκε μεταμορφωμένος στον αγωνιστικό χώρο με περισσότερη κίνηση και ταχύτητα και στο 53' μετά από προσωπική ενέργεια του Π.Λ. Σκριβάνου που ...άδειασε κατά μέτωπο την άμυνα του ΑΠΚΟ και με ιδανικό πλασέ έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο Αμαρυνθιακός έχασε άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες, η πρώτη με τον Αργύρη (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σωτηρόπουλος στην απέναντι γωνία) και η δεύτερη με τον Π.Λ. Σκριβάνο που σούταρε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ο Αργύρης που ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις είχε άλλο ένα καλό σουτ άουτ, ενώ σημάδεψε και το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Παναγιώτη Τσούτση.

Στο 75' ήταν η σειρά του Οντιάμπο να σουτάρει άουτ από καλή θέση, αλλά στο 79' ίδιος παίκτης έγειρε την πλάστιγγα για τα καλά υπέρ του Αμαρυνθιακού.

Από μαρκάρισμα του Δεληγιάννη στον Οντιάμπο ο Παπακυριάκος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Οντιάμπο, ανέλαβε και την εκτέλεσή του για το 2-0.

Στο 86' ο Παναγιώτης Τσούτσης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Αργύρης έπιασε την κεφαλιά, ο Σωτηρόπουλος απέκρουσε, αλλά ο Σελίμ Μυρτέζα πήρε το "ριμπάουντ" και με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 3-0.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Κωνστάντιος - Χαρ. Αντωνίου.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Σάκης Μεθενίτης): Κελάι, Παν. Τσούτσης, Δημ. Τσούτσης (87’ Θαν. Σκριβάνος), Νικολακάκης (57’ Αργύρης), Ρεπετσάς, Σελίμ Μυρτέζα, Οντιάμπο, Πέππας, Π.Λ. Σκριβάνος, Αντ. Μυρτέζα (27’ λ.τρ. Ενκελέα Μυρτέζα), Πετράκης.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Γιώργος Λάμπρου): Σωτηρόπουλος, Διοκμετζίδης, Φρυγανάς, Δεληγιάννης, Θαν. Κουτσαυλής, Ζαχαράκης, Κουζούλογλου, Γ. Αυλωνίτης, Χάρης Ελευθερίου (86’ λ.τρ. Κροκόδειλος), Βαρσαμάς, Ι. Λάμπρου.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα