ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 1-2: Στο 90' πήρε μεγάλο διπλό ...σε ματς επεισοδιακό!

21 Νοεμβρίου 2021, 20:05
Σύρραξη σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα - Αποβλήθηκε ο Μακρής.

Με χιτσκοκικό διπλό απέδρασε από τη Σκεπαστή η ομάδα της Μακρυκάπας και παρέμεινε στην κορυφή της Α' ΕΠΣΕ παρέα με τη Χαλκίδα.

Οι "Λύκοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισαν με πέναλτι στο 82' και πήραν τη νίκη στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Κωνσταντάγκα (ο ίδιος πέτυχε και το γκολ από την άσπρη βούλα).

Το παιχνίδι είχε και ...σύρραξη, με την ένταση να μεταφέρεται από την εξέδρα στον αγωνιστικό χώρο, μετά τον καταλογισμό του πέναλτι υπέρ της Μακρυκάπας.

Φίλος της Σκεπαστής πέταξε μια πέτρα και χτύπησε τον παίκτη των φιλοξενούμενων Μάκη Σίδερη, ο οποίος είχε γίνει αλλαγή και βρισκόταν στα σύρματα (εκτός αγωνιστικού χώρου). Επικράτησε ο κακός χαμός και χρειάστηκε να περάσουν 5-10 λεπτά για να ηρεμήσουν τα πνεύματα (σ.σ. ο Σίδερης είναι καλά στην υγεία του).

Η Σκεπαστή από το 76' αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μακρή.

Στο 1' η Μακρυκάπα βρήκε δίχτυα με τον Μπατζελή, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ -στον Κωνσταντάγκα- στην αρχή της φάσης.

Στο 7' από σέντρα του Σίδερη, πλασέ στην κίνηση του Κωνσταντάγκα (ΑΟΜ), έσωσε ο Αλατζάς.

Στο 8' η πρώτη καλή στιγμή για τη Σκεπαστή, με τον Γεωργίου να σουτάρει και τον Κηρόπουλο να διώχνει την μπάλα στη γωνία του (δεν πρόλαβε ο Ζουζουλής να μπει στη φάση).

Στο 10' ο Βουρδάνος έβγαλε τη σέντρα, ο αφύλακτος Μήτρου έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Αλατζάς της Σκεπαστής μπλόκαρε σταθερά.

Το ματς ήταν καλό, με κίνηση και ρυθμό και πολλές πάσες από τις δύο ομάδες στο χώρο του κέντρου. Η Μακρυκάπα είχε την κατοχή με τρία χαφ, τους Λούρο, Πασάι και Γκίκα, ενώ η Σκεπαστή ήταν συμπαγής μεσοαμυντικά και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Στο 11' συρτό σουτ του Ζουζουλή για τη Σκεπαστή πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 14' από κόρνερ, κεφαλιά του Θ. Θαλασσινού έφυγε άουτ.

Τελικά, η Σκεπαστή κατάφερε να βρει ...δίοδο προς την αντίπαλη εστία από στημένη μπάλα. Συγκεκριμένα στο 43' από κόρνερ, ο Καψάλας σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στο 45' καλό φάουλ του Σίδερη (ΑΟΜ) έφυγε άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου η Σκεπαστή μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισε την Μακρυκάπα στα καρέ της, χάνοντας μια σημαντική φάση σε σουτ του Ι. Θαλασσινού, που απέκρουσε σωτήρια ο Κηρόπουλος.

Ο Βαγγέλης Ζέρβας βλέποντας την ομάδα του στα "σχοινιά" και να έχει χάσει την ισορροπία της, προχώρησε σε δύο γρήγορες αλλαγές, με την είσοδο στον αγώνα των Γκάβαλη και Κούκα, ενώ από το 46' είχε ρίξει στη μάχη και τον Λέκκα.

Η Μακρυκάπα πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να γίνεται πιο πιεστική, χάνοντας μέσα σε διάστημα ενός λεπτού δύο φάσεις.

Στο 60' ο Γκάβαλης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και στο 61' κεφαλιά του Κικίδη πέρασε λίγο άουτ.

Οι Λύκοι με καλές αλλαγές παιχνιδιού έδωσαν πλάτος στο παιχνίδι τους, ενώ η Σκεπαστή προσπαθούσε να κρατήσει το "μηδέν" και να χτυπήσεις στις αντεπιθέσεις.

Στο 76', όμως, μετά από μαρκάρισμα στον Μακρή, ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων χτύπησε -εκτός φάσης- αντίπαλό του και ο Παπακυριάκος του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Ετσι, η Σκεπαστή συνέχισε με δέκα παίκτες, με στόχο να αντέξει στην πίεση της Μακρυκάπας και σε μια ανύποπτη φάση στο 79' ο Λέκκας έπεσε στην περιοχή και ο Παπακυριάκος σφύριξε πέναλτι ...που εξαγρίωσε τους γηπεδούχους.

Ο Κωνσταντάγκας έκανε το 1-1, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση και έγινε η έκρηξη στην εξέδρα, με μια πέτρα να βρίσκει στο κεφάλι τον Μάκη Σίδερη.

Το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά, καθώς και οι παίκτες πήγαιναν ο ένας τον άλλον "καροτσάκι" ...και όταν ξανάρχισε, με το ρολόι να σημαδεύει το 90', από σέντρα από δεξιά, ο Κωνσταντάγκας βρέθηκε μέσα στην περιoχή και με κεφαλιά "νίκησε" τον Αλατζά και έγραψε το 1-2, που χάρισε στους Μεσσαπιώτες μια πολύ μεγάλη νίκη.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Ιωάννου - Βαγγ. Ντόβολης.

ΑΟ ΣΚΕΠΑΣΤΗΣ (Κατσικογιάννης): Αλατζάς, Καρατζούδης, Ανδρέου, Κανελλόπουλος (46' Καλλίτσης), Καψάλας, Τηλιόπουλος, Γεωργίου, Ι. Β. Θαλασσινός, Μακρής, Θαν. Θαλασσινός (70' Ντούρμας), Ζουζουλής.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Ζέρβας): Κηρόπουλος, Βουρδάνος (46' Λέκκας), Κικίδης, Γκρινιάρης (53' Γκάβαλης), Μπατζελής, Πασάι, Γκίκας, Λούρος, Κωνσταντάγκας, Σίδερης (53' Κούκα), Μήτρου.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα