ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 5-1: Πρώτη πεντάρα, πρώτη επίθεση και πρώτος σκόρερ ο Τόρα

21 Νοεμβρίου 2021, 20:30
Με 10 παίκτες από το 6' έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι

Η Αιδηψός πήρε το "Χ" από τον ΑΟΧ την περ. Κυριακή στη Χαλκίδα, αλλά στη δεύτερη διαδοχική κάθοδό του στην κεντρική Εύβοια δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Απόλλων Ερέτριας εκμεταλλευόμενος και την αριθμητική του υπεροχή από πολύ νωρίς πέτυχε την πρώτη του "πεντάρα"  (5-1) σε βάρος της εκπροσώπου του Βορρά και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ακόμη, ο Απόλλωνας έχει πλέον και την καλύτερη επίθεση στην Α' ΕΠΣΕ, φθάνοντας τα 19 γκολ, ενώ έχει και τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας και με ...διαφορά.

Μόλις στο 6' ο Χρήστος Φώτου της Αιδηψού ανέτρεψε αντίπαλο του που ήταν σε θέση βολής λίγο έξω από την περιοχή και ο κ. Πόγκας του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Στο 17' άρχισε ο χορός των γκολ με σκόρερ τον Τόρα.

Στο 25' ο Καπλανάι προσπάθησε να διώξει την μπάλα και την έστειλε χωρίς αν το θέλει στα δίχτυα του Μπιμπάι γράφοντας με αυτογκόλ το 2-0.

Στο 42 σκόραρε ο Κανάνι και στο επόμενο λεπτό ο Τόρα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ. Με αυτό ο φορ του Απόλλωνα έφθασε τα 9 γκολ συνολικά στο πρωτάθλημα και φιγουράρει στην πρώτη θέση των σκόρερ με διαφορά 4 γκολ από τον  Στρατή του Ελλησπόντου, τον Κωνσταντάγκα της Μακρυκάπας  και τον Μώρο του Ταμυναϊκού που έχουν πετύχει από 5 γκολ.

Με 4-0 στο πρώτο 45λεπτο, ο Απόλλωνας σταμάτησε να πατά ...γκάζι. Ο Δημήτρης Βαλκάνος στη συνέχεια χρησιμοποίησε και αρκετούς νεαρούς παίκτες, ξεκινώντας μάλιστα, στο β' μέρος με τον 16χρονο Προκόπη Μπασινά κάτω από τα δοκάρια.

Στο 79' ο Κυριακού μείωσε το σκορ σε 4-1 και λίγα λεπτά αργότερα (86') οι γηπεδούχοι σκόραραν και πάλι με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Κανάνι, που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Πόγκας, Κελεπούρης-Μπακατσέλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος (46′ Π. Μπασινάς), Μορφούλης, Μ. Καρλατήρας, Βελαέτης, Λ. Καρλατήρας, Κανάνι, Βεσέλι (56′ Μέτσιο), Χύσκα (75′ Βράκας), Τόρα (66′ Α. Συκάς), Λάζρι, Ρούσσος (56′ Φ. Τρεγκάι).

ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Καραγκούνης, Ε. Γιουκάι, Γάσπαρης, Καπλανάι (54′ Ι. Βασιλείου), Μάρκου (33′ Μανδέλος), Σουμπάσης, Κυριακού, Ι. Μπιμπάι (74′ Γκοτσάι), Ν. Αναγνώστου (54′ Ιωσήφ).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα