ΑΡΤΑΚΗ-ΑΤΑΛΑΝΤΗ 3-2: Τα ...έφαγε εις διπλούν, τα έβαλε ...εις τριπλούν

21 Νοεμβρίου 2021, 22:35
Μάγκικη νίκη του ΑΟΝΑ, που έχανε 2-0 στο ημίχρονο, με κορυφαίο τον Βαγγέλη Παπαδάκη.

Με δραματικό και μάγκικο τρόπο ήρθε η σημερινή νίκη για την Αρτάκη, που βρέθηκε να χάνει στο στάδιο Αρτάκης με 2-0 από την ουραγό Αταλάντη, αλλά στο β' ημίχρονο "έπνιξε" την αντίπαλό της και πήρε μεγάλη νίκη με σούπερ ανατροπή (3-2), έχοντας για κορυφαίο τον Βαγγέλη Παπαδάκη, που σημείωσε δύο γκολ.

Η Αρτάκη δέχθηκε τα πρώτα δύο γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ έβαλε τρία μαζεμένα, εκεί που στα τέσσερα προηγούμενα ματς είχε σκοράρει μια φορά, στη νίκη με 1-0 επί του Παλαμά (το γκολ ο Παπαδάκης).

Η Αρτάκη από το πρώτο λεπτό σήμερα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά στα αντίπαλα καρέ.

Στο 2' ο Παπαδάκης έκανε ωραίο μπάσιμο από δεξιά, σούταρε και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 8' ο Ζαχαρόπουλος βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, αλλά πριν γίνει επικίνδυνος, έκανε κακό κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 16' ήταν η σειρά του Λεωνίδα Μεγάλου να πιάσει μια καλή κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Αρτάκη συνέχισε να είναι επιθετική και απειλητική και στο 38' ο Παπαδάκης έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Ευβοέας Ανδρούτσος έδιωξε με τα πόδια.

Η Αρτάκη ήταν πολύ δραστήρια και κινήθηκε κυρίως από δεξιά με "διεμβολιστή" τον Βαγγέλη Παπαδάκη, αλλά το γκολ δεν ερχόταν και το άγχος μεγάλωνε.

Η Αταλάντη δεν είχε βάλει πούλμαν μπροστά από την εστία. Αντίθετα, είχε κι αυτή κάποιες επιθετικές ενέργειες, αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ντουμάνη.

Όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ...κούνησε τα δίχτυα του ΑΟΝΑ για πρώτη φορά φέτος και μάλιστα εις διπλούν.

Στο 41' μετά από λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων, τα εκμεταλλεύτηκε ο Χαλκιδέος και πρώην παίκτης του ΑΟΝΑ Ανδρέας Ντάμπος και έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα (44') έγινε νέα αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και ο Δουβάρας με προβολή σε παράλληλη σέντρα, πρόλαβε κι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμάνη για δεύτερη φορά κι έγραψε το 0-2.

Στο β' ημίχρονο μπήκε στο ματς ο Νίκος Σταματάκος και ο ΑΟΝΑ που κυνήγησε την ανατροπή χτυπούσε και από τις δυο πλευρές, ενώ στην ...κυριαρχία της ομάδας της Εύβοιας σαφώς βοήθησε και η αποβολή του Πάππου, ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά.

Την πρώτη σε διαπληκτισμό του με τον Παπαδάκη (είδε την κίτρινη και ο παίκτης του ΑΟΝΑ) και τη δεύτερη σε σκληρό φάουλ πάνω στον παίκτη του ΑΟΝΑ λίγο πριν πατήσει περιοχή.

Η μείωση του σκορ για την Αρτάκη ήρθε στο 48'. Ο Μεγάλος, ύστερα από διείσδυση από αριστερά,  έκανε την πάσα και ο Παπαδάκης με προβολή έκανε το 2-1.

Στο 62' ο Μεγάλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν βρέθηκε απέναντι από τον Ανδρούτσο, αλλά αστόχησε και έμεινε το 1-2.

Στο 65' νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ζυγκερίδη, που έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 69' ο ίδιος παίκτης έπιασε νέα κεφαλιά από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Την Αρτάκη άρχισαν να τη ...ζώνουν τα φίδια, καθώς ενώ είχε τα φόντα, έβλεπε οι ευκαιρίες να χάνονται και ο χρόνος να περνάει.

Στο 74' ήρθε η ...μισή λύτρωση. Ο κορυφαίος του ΑΟΝΑ Βαγγέλης Παπαδάκης μετά από σύγχυση στα αντίπαλα καρέ που τη δημιούργησε ο Μπάμπης Ζυγκερίδης, έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Η πίεση του ΑΟΝΑ συνεχίστηκε και στο 78' ο Ζυγκερίδης με άλλη μια ωραία προσπάθεια, από δεξιά αυτή τη φορά,  έδωσε ασίστ στον Μεγάλο κι ο δεύτερος έκανε το 3-2 μέσα σε αποθέωση.

Η Αρτάκη θα μπορούσε να πετύχει και 4ο γκολ, όταν από νέα ωραία ενέργεια του Παπαδάκη, έβγαλε την σέντρα, ο Καραμπάς έπιασε την κεφαλιά και ο Ανδρούτσος απέκρουσε θεαματικά.

Διαιτησία: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας), Βασιλείου (Βοιωτίας)-Χλεμπογιάννης (Φωκίδας).

ΑΡΤΑΚΗ (¶γγελος Διγκόζης): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Αρκούδας, Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου, Παπαδάκης (88′ Τσατσαρώνης), Ντελέκος (88′ Χατζηστάμου), Ζυγκερίδης (80′ Κουτρόπουλος), Ζαχαρόπουλος (46′ Σταματάκος), Μεγάλος.

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Δημήτρης Ασημάκης): Ανδρούτσος, Κουδουνάς (79′ Μπαρτζουλιάνος),  Καραγιάννης, Μπούσδρας, Πάππος, Γκούρλας (60′ Δήμος), Δουβάρας, Σακκάς (87′ Ντεμάι), Τζιβελέκης, Ντάμπος (87′ Παπαζαχαρόπουλος) Κυριλλίδης (87′ Τσάτσος).

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (3ος όμιλος): Αποτελέσματα, βαθμολογία, επόμενη αγωνιστική

Ανέβηκε στην 3η θέση ο ΑΟΝΑ ...περισσότερα

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 4-0: Ξέφυγε και από το ...13 (pics)

[02/12/2021 - 01:10]

Οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στις νίκες και τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα. ...περισσότερα