Οι βαθμολογίες της Α' και Β' ΕΠΣΕ μετά τους αγώνες του Σαββάτου και οι σκόρερ της ημέρας

11 Δεκεμβρίου 2021, 19:10
O Γιάννης Λαλανίτης σκόραρε πάλι για τα Αλάτσατα, αλλά τα Λουκίσια ισοφάρισαν στο 82'

Με 3-0 κέρδισαν οι δυο πρωτοπόροι της Α' ΕΠΣΕ, Μακρυκάπα και ΑΟ Χαλκίς τον Ελλήσποντο και τη Δροσιά, αντίστοιχα και το ερχόμενο Σάββατο θα βρεθούν αντίπαλοι σε ένα ματς που θα φέρει σίγουρα πολλούς θεατές στο Στάδιο Χαλκίδας.

Δείτε εδώ πώς κέρδισε ο ΑΟΧ τον ΑΠΚΟ  και εδω η Μακρυκάπα τον Ελλήσποντο

Στη Β' κατηγορία και στο Βόρειο όμιλο έγινα δυο ματς, όπου η Ιστιαία κέρδισε 2-1 τον ουραγό ΟΠΑ με δυο γκολ που πέτυχαν ο Πετής στο 30' και ο Ηλίας Στεργίου με πέναλτι στο 66'. Η ομάδα της Αιδηψού μείωσε στο 81' με τον Κ. Πανταζή.

Στο γειτονικό ντέρμπι Ευβοϊκός-Ατρόμητος που έγινε στις Γούβες οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2. Ο Λαδογιάννης με πλασέ άνοιξε το σκορ στο 17' και ισοφάρισε στο 32' ο Μαρκενγκάι για τους γηπεδούχους , οι οποίοι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πήραν και το προβάδισμα στο σκορ με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Αντώνης Γοργομάτης. Το 2-2 έγινε στο 61' με κεφαλιά του Δημήτρη Αντωνίου και στο 93' η φιλοξενούμενη ομάδα των Βασιλικών έχασε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο, όταν κέρδισε πέναλτι με τον Χαρ. Αναστασίου, ο οποίος το εκτέλεσε, αλλά ο τερματοφύλακας Αλεξίου το απέκρουσε και διατήρησε το ισόπαλο 2-2.

Στον κεντρικό όμιλο η πρωτοπόρος ομάδα των Αλατσάτων έμεινε αήττητη παίρνοντας πολύτιμο βαθμό στα Λουκίσια και διατήρησε τη διαφορά που έχει από τη δεύτερη στη βαθμολογία  τοπική ομάδα . Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αρκετά καλά, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, όπου είχαν και δοκάρι με τον Γιάννη Λαλανίτη (φωτό), ο οποίος πέτυχε το 0-1 στο 65'. Η ισοφάριση έγινε στο 82' από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μακρή στο 82'.

Τη μοναδική εκτός έδρας νίκη της ημέρας στη Β' ΕΠΣΕ πέτυχε ο Παντριαδικός, ο οποίος νίκησε στα Πολιτικά με γκολ που πέτυχε ο 19χρονος Βαγγέλης Καρατζάς, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 53' και σκόραρε στο 74'.

Ο Κεραυνός Χαλκίδας δεν μπόρεσε να λυγίσει στο Πάρκο του Λαού το Ληλάντιο, το οποίο προηγήθηκε στο 40' με εύστοχο πέναλτι του Γιάννη Κρεμασμένου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 80' με τον Ξύγκη.

Η Αυλίδα κέρδισε 3-1 την Παραλία σε ένα νευρικό παιχνίδι όπου ο διαιτητής αναγκάστηκε να δείξει τρεις κόκκινες κάρτες. Το σκορ άνοιξε ο Β. Λεοντάρης στο 35' και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σ. Μάμαλης. Στην επανάληψη ο Γ. Γροντής (77') και ο Ευσταθίου (84') έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Αποβλήθηκαν, ο Β. Τζεμπελίκος (82') από την Αυλίδα και οι  Χ-Α Κοροβέσης (63'), Σ. Μάμαλης (85') από την Παραλία.

Στο μοναδικό ματς που έγινε για το νότιο όμιλο (αναβλήθηκε το ντέρμπι Νεοχώρι-Σκύρος), τα Νέα Στύρα πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους, κερδίζοντας στη Δροσιά τον Ερμήλιο με 2-1, (εκτός έδρας είχαν πετύχει και την πρώτη νίκη, στο Δύστο με το ίδιο σκορ). Ο Ερμήλιος προηγήθηκε με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Ε. Φτούλης στο 21'. Ισοφάρισε στο 42' ο Κ. Μανώλης με ατομική προσπάθεια και το 1-2 πέτυχε με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή ο Γ. Δελής στο 82'.

Δείτε πως διαμορφώθηκαν οι βαθμολογίες μετά τους αγώνες του Σαββάτου.