ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ-ΑΡΤΑΚΗ 1-1: Έκανε πατινάζ στη λάσπη και έφυγε με το βαθμό

12 Δεκεμβρίου 2021, 18:01
Μετά το 1-1 έχασε σημαντικές φάσεις για να πάρει το διπλό.

Το βαθμό της ισοπαλίας πήρε η Αρτάκη στο Δίστομο κόντρα στον Αμβρυσσέα, σε ένα πολύ κακό γήπεδο, με τους παίκτες να κάνουν πατινάζ στη λάσπη.

Η ομάδα της Εύβοιας προσπάθησε για το διπλό, αλλά δέχτηκε πρώτη γκολ, ισοφάρισε, και στο τέλος σπατάλησε σημαντικές φάσεις για να φύγει νικήτρια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20' μετά από κόρνερ και κοντινή κεφαλιά του Κάκου, ενώ μια καλή κεφαλιά που πέρασε άουτ είχε και ο Ευβοέας παίκτης του Αμβρυσσέα Ηλίας Δήμου.

Πριν το γκολ ο Μεγάλος έχασε ευκαιρία για την Αρτάκη και μετά το γκολ ο Ζυγκερίδης, σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΟΝΑ μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο, πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 70' κέρδισε πέναλτι με τον Μεγάλο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζυγκερίδης, ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Χατζηστάμου (φωτό) με πλασέ έκανε το 1-1.

Το τελευταίο 20λεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Αρτάκη που έχασε 3-4 κλασικές φάσεις για να φύγει νικήτρια.

Οι ερυθροκίτρινοι είχαν δοκάρι με τον Μεγάλο και στη συνέχεια χάθηκαν άλλες δύο ευκαιρίες, η πρώτη με τον Ζυγκερίδη που αστόχησε προ κενής εστίας και η δεύτερη με τον Ντελέκο, ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έκανε σπουδαία απόκρουση με τα ακροδάχτυλα.

Η Αρτάκη πίεσε την αντίπαλη ομάδα, αλλά δεν την ...ήθελε η μπάλα και έτσι έμεινε το 1-1.

Στο 90' αποβλήθηκε ο Ντελέκος με 2η κίτρινη και θα χάσει το επόμενο ματς με την Εν. Κεραμιδίου στο γήπεδο της Αρτάκης.

Η Αρτάκη έκανε μόλις μια αλλαγή στο παιχνίδι.

Για την ομάδα του Αγγελου Διγκόζη που ...φωνάζει για ενίσχυση αγωνίστηκαν οι: Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Τσατσαρώνης, Καραμπάς, Τσούπρος, Κωνσταντίνου, Ντελέκος, Παπαδάκης, Μεγάλος, Σταματάκος (65' Χατζηστάμου), Ζυγκερίδης.