ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 3-0 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Τι άλλο να έκανε ο γκολκίπερ Μπιμπάι, σπαθιά να καταπιεί;

22 Δεκεμβρίου 2021, 17:08
Δίκαια οι Χαλκιδέοι πέρασαν στους "8".

Ο ΑΟ Χαλκίς ήταν καλύτερος από την Αιδηψό στο Στάδιο και προκρίθηκε δίκαια στους "8" του Κυπέλλου Εύβοιας, επικρατώντας με 3-0.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ της ομάδας της Β. Εύβοιας Μέλι Μπιμπάι, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις (κάποιες για ...χαιλάιτς) και κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης ...μέχρι το 72' όταν "νικήθηκε" από τον συμπαίκτη του Κυριακού!

Ο ΑΟΧ ήταν ορεξάτος μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με συνδυαστικό ποδόσφαιρο και δημιούργησε αρκετές φάσεις για ν' ανοίξει το σκορ, τόσο στη ροή του ματς, όσο και από στημένες μπάλες.

Τελικά κατάφερε να μπει στο τιμόνι του οδηγού στο 44' με πέναλτι όταν ο δραστήριος Κολιόπουλος ανατράπηκε από τον Αναστασιάδη και ο Καραχάλιος με εκτέλεση ...αλά Κούρτιτς έκανε το 1-0.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΑΟΧ δεν κατάφερε να πιάσει ικανοποιητικά στάνταρ απόδοσης, αλλά και η Αιδηψός είχε παθητικό ρόλο, δεν ανέβαινε ψηλά και δεν έδειχνε απειλητική.

Στο 60' οι Γιουκάι και Καπλανάι πήδηξαν για κεφαλιά στην περιοχή του ΑΟΧ, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 71' βολίδα του Μαστροκώστα, ο Μπιμπάι έβγαλε σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ, ο Κυριακού άθελά του πέτυχε αυτογκόλ και έγραψε το 2-0 για τον ΑΟΧ.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 91' ο Κολιόπουλος με σουτ, όπου η μπάλα, κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μπιμπάι.

• Με 14 παίκτες ήρθε η Αιδηψός στη Χαλκίδα.
  • Στον πάγκο βρισκόταν ο Θανάσης Αναγνώστου, καθώς ο Γιώργος Δημητρίου ταξίδεψε στη Λαμία με τις Μικτές της Εύβοιας, όπου αγωνίζεται ο γιος του. Ο κ. Δημητρίου ήρθε καθώς το ματς ήταν σε εξέλιξη.
  • Στο γήπεδο βρέθηκε και ο πρώην προπονητής του ΑΟ Χαλκίς Παναγιώτης Τοκπασίδης (φωτό κάτω).
  • Η Αιδηψός σήμερα ήταν "νερατζούρι" και φορούσε ...κυανόμαυρα, ενώ ο ΑΟΧ προτίμησε τα ασπρόμαυρα.
  • Τον αγώνα παρακολούθησαν και παίκτες του Απόλλωνα Ερέτριας, καθώς και η πρόεδρος Ελ. Πράσσου και ο κόουτς Δημήτρης Βαλκάνος.
  • Ελάχιστοι ήταν οι φίλοι του ΑΟΧ που προτίμησαν να περάσουν το κρύο μεσημέρι της Τετάρτης στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.

Διαιτησία: Σιαπλαούρας, Ρουμπής - Κελεπούρης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Γ. Λάμπρου, Γεωργίου, Θωμάς (86' Μακρής), Χαλιώτης, Τρεπεκλής (86' Πάλλης), Καραχάλιος, Γκιόκας (86' Σπανός), Νικ. Μαστροκώστας, Σπυράκης (79' Λούκας).

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Αναγνώστου): Μέλι Μπιμπάι, Μηλόπουλος, Αναστασιάδης, Γιουκάι, Καβαράκας, Καπλανάι (83' Σαββόπουλος), Γκοτζάι, Νικ. Αναγνώστου (79' Πλανάι), Κυριάκου, Τίτο Μπιμπάι (74' Αντρ. Μπιμπάι), Γάσπαρης.